Kuantum Mekaniği Nedir?

Kuantum Mekaniği Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 86 Okunma

Kuantum Mekaniği Nedir?

Kuantum mekaniği nedir ile ilgili olarak temel fiziğin yapı taşlarından biridir diyebiliriz. Ancak, daha fazla da açıklama gerekebilir. Bu yüzden de sizlere gerekli bilgileri vermeye gayret gösterelim.

Kuantum teorik fiziğin yapı temelini oluşturmakla birlikte, aslında elektromanyetizm denilen şeyin yerini almış bulunmaktadır. Özellikle de genel görelilik kuramı sayesinde daha da ön plana çıkmayı başarmış bulunmaktadır.

Kuantum kelimesinin Orijinal yazımı Quantum olmakla birlikte, Latincede tam karşılığı ne kadar anlamını taşımaktadır. Bu da belirli fiziksel nicelikler için kullanılmaktadır. Bildiğiniz gibi fiziksel birim, her şeyin varlığının belirli çizgilerle yapılmasına gönderme yapmaktadır. Bu işin temelini ise, 20. yy ilk yarısında, ünlü bilim adamlarından Albert Einstein, Max Planck, Max Boen, Wolfgang Pauli isimlerinin ön plana çıktığı ve onlar tarafından ortaya atılmış bir sistem olarak bilinmektedir.

Kuantum Mekaniği İşleme Alanı

Günümüzde dahi üzerinde çalışılan bir teori olmasının özelliğinin yanı sıra, temel özellikleri üzerinde çalışılmaya devam edilmektedir. Anti madde, kara madde, dalga teorisi, planck sabiti, kaos teorisi, olasılık teorisi gibi teoriler aslında fiziğin temel taşlarını oluşturmakta ve aynı zamanda da temel taşların ve klasik düşüncenin dağılmasına ve yenilenmesine sebep olmuş bulunmaktadır. Bu özellikleriye de ön plana çıkmış bulunmaktadır.

Kısaca söylemek gerekirse, Kuantum mekaniği aslında Einstein tarafından madde ile enerjinin birbirine dönüşebileceği ile ilgili olarak, çalışmalara bağlı olarak aynı zamanda da fizik kurallarının aslında hiçbirinin birbirine benzerliğinin olmadığını keşfetmelerine ve aynı zamanda da Newton Fiziği temelinin yıkılmasına ve bu varsayımın yıkılmasına sebep vermiş bulunmaktadır. Kuantum alanının inancına ve fiziksel olarak kanıtlarına göre, her şey birbirini sürekli olarak etkilemektedir. Bu yönlerden de farklılıklar ortaya çıkmakta ve temel yapı taşları tamamen etkilenmektedir.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir