Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?

Sağlık - Güzellik erkut 79 Okunma

Televizyon karşısında keyifle atıştırdığımız ya da açlığımızı bastırmak için ağzımıza birkaç adet attığımız kuruyemişin faydaları neler biliyor musunuz? Görünüş olarak ufak olmalarına karşın kuruyemişlerin sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmiyor desek yalan söylemiş olmayız. Hatta çok doğru söylemiş oluruz. Zira bu ufak tefek besinlerin öyle ufak tefek göründüğüne bakmayın. Görüntü ile yararını karşılaştırdığımızda kesinlikle görünüşe aldanmamak gerekir sözünün ne kadar doğru olduğunu kuruyemişler adeta ispatlıyorlar.

Hem Besin Hem De Enerji Deposu Olma Özellikleri Mevcut

Kuruyemişler hem besin kaynağı olarak hem de enerji verici olarak oldukça zengin içeriğe sahip besinlerden. Kuruyemişler vitamin, mineral ve protein yönünden oldukça zengin içeriğe sahipler. Aynı zamanda yüksek oranda enerji içeriyorlar. Enerji verici özellikleri sayesinde sizi tok tutuyorlar ve gün içerisinde enerjik, zinde kalmanıza büyük bir destek oluyorlar. Yani eğer bugüne kadar kuruyemiş tüketmek konusunda çekimser kalmış iseniz kuruyemiş çeşitlerine de günlük tükettiğiniz yiyecekler ve atıştırmalıklar arasında yer vermenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zira hayatınıza kuruyemişleri de belirli bir miktarı aşmamak kaydı ile dahil ettiğinizde vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu siz de fark edeceksiniz.

En Faydalı Kuruyemişler Ve Sağladığı Faydalar Nelerdir?

1- Ay çekirdeği: Televizyon karşısında, sohbet esnasında ya da sokak oturmalarında genelde elimizden düşürmediğimiz ve çıt çıt çitlemeye bir başladığımız an elimizden bir türlü bırakamadığımız kuruyemiş türü olan ay çekirdeğinin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu çitlerken aklınıza getirmemiş olabilirsiniz. Ancak kolestrolü yüksek olan kişiler açısından ya da damar sertliğinden muzdarip kişiler açısından ay çekirdeği tüketmek oldukça fayda sağlıyor. Çünkü ay çekirdeği kolestrol düşürme özelliğine ve damar sertliğini giderme özelliğine sahip bir besin. Yani yüksek kolestrolü olan ya da damar sertliği olan kişilerin belirli bir miktarı aşmamak kaydı ile ay çekirdeği tüketmesinde büyük bir fayda var diyebiliriz.

2- Antep fıstığı: Şan fıstığı olarak da bildiğimiz ve Gaziantep ilimizin göz bebeği olan kuruyemiş türü olan antep fıstığı yüksek oranda fayda içermesinin yanı sıra maliyet olarak da diğer kuruyemiş türlerinden biraz pahalı bir fiyata sahip. Ancak antep fıstığı kanser riskinden koruma özelliğine ve aynı zamanda kalp hastalıkları riskini de azaltma özelliğine sahip bir besin. Yani antep fıstığının faydalarını düşündüğümüz zaman satın almak için ödediğimiz paraya da değiyor dememiz mümkün. Özellikle aile ve akrabalarında kanser ya da kalp hastalığı olan kişilerin risk taşıyan kişiler arasında olduğunu göz önünde bulundurursak bu risk altında olan kişilerin antep fıstığı tüketmelerinin sağlıklarını koruma açısından oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

3- Badem: Bademin kuruyemiş olarak ismini sık sık duysak da ne kadar faydalı olduğunu pek çoğumuz bilmeyiz. En faydalı kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem özellikle ağrı çeken kişilerin ağrılarını gidermek konusunda oldukça yararlı. Günlük hayatta hemen hemen herkesin sık sık yaşadığı baş ağrılarını gidermek için badem yemek etkili bir çözüm. Aynı zamanda karaciğer ya da böbrek ağrıları çekiyor iseniz badem bu tip ağrılarınızı hafifletme yönünden de büyük bir fayda sağlıyor. Baş ağrısı, migren atakları, karaciğer ağrısı ya da böbrek ağrısı rahatsızlığı olan kişilere günlük hayatlarında badem tüketmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

4- Fındık: Kalp, damar, beyin ve sinir hastalıklarında etkili bir kuruyemiş olan fındık aynı zamanda stresi azaltır ve cildi de güzelleştirir.

5- Leblebi: Mide dostudur. Mideyi rahatlatır. Az yağlıdır ve diyet için de uygundur.

6- Yer fıstığı: Zekayı güçlendirip yaşlanmaya karşı sizi korur. İçki ve sigaranın vücuda verdiği zararları da azaltır.

7- Ceviz: Kemik erimesi, şeker hastalığı ya da migren atakları olan kişiler için oldukça faydalıdır.

Faydalı kuruyemişler listesi elbette saymakla bitmez. Ancak bu kuruyemişleri tüketmeniz sizi oldukça sağlıklı bir birey yapacaktır. Sağlıklı günler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir