Kuzey Ve Güney Işıkları Nedir? Nasıl Meydana Gelirler?

Kuzey Ve Güney Işıkları Nedir? Nasıl Meydana Gelirler?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 117 Okunma

Kuzey Ve Güney Işıkları Nedir? Nasıl Meydana Gelirler?

İlgi çeken gökyüzü olaylarından biridir, Kuzey ve Güney ışıklarının meydana çıkması durumu. Asılnda kuzey ışıklarına Aurora Borealis, güney ışıklarına ise, Aurora Australis de denilmektedir.

Kuzey Ve Güney Işıkları Nasıl Ortaya Çıkar?

Kısaca ve çok hızlı olarak aslında bu konuda biraz bilgi vermek gerekir. Güneş’te bazı fırtınalar olmaktadır. Bu fırtınaların sonucunda, uzaya bazı yüklü parçacıklar yayılır. Dünya’nın manyetik alanı ile etkileşirler. Bu etkileşme sonucu oluşmaktadır ve bu ışıklar göz alıcı ışıklardır. Bu ışıklar kutuplarda olur. Ancak, filmlere bile konu edilmiştir.

Güneş’ten uzaya doğru solar rüzgarlar aracılığıyla yaklaşık saatte 1 milyon mil hızla çok yüklü miktarda iyonlar fırlatılır. Atmosferde bulunan elementlerle etkileşime girerler. Tam 40 saat sonra, Dünya’nın çekirdeği tarafından üretilmiş olan manyetik güç çizgilerini izlerler ve manyetosfer ulaşma başarısı gösterirler. Kuzey ve Güney ışıklarının birleşmesi için yol kat edilmiş olmaktadır.

Kuzey Ve Güney Işıkları Hakkında Bilimsel Açıklamalar

17. yüzyılda Celcisu, burada meydana gelen manyetik takımlar ile ilgili konuşmasında, manyetik kontrolün kanıtı olarak meydana çıktığını belirtmiştir. Yaklaşık olarak 11 yılda bir gerçekleştiği söylenen bu fırtınalar, Güneş lekesi denen döngü ile en yüksek noktalarına ulaşmaktadır. Aurorasal bölge olarak belirtilmiş olan bölgenin içerisinde bu auroranın meydana gelme ihtimali ise, aslında o andaki oluşan manyetik alanın çizgilerin eğimine ve güney yönlü olması ihtimaline bağlıdır.

Bu arada bu olaylar yani akışlar ile kaymalar, 50.000 volt ve tam 20 milyon ampere ulaşabilir. Atmosferik akımlar boyunca bu şekilde güçlü ve hızlı bir şekilde gelişen olaya ”Aurora’nın Dansı” da denmektedir. Kuzey ve Güney ışıkları dansını izlemek keyif verir.

Dilerseniz En Çok Okunan 7 Bilim Kurgu Kitabı yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir