Laptop’un Batarya Şarj Durumunu Kodlarla Öğrenmek

Laptop’un Batarya Şarj Durumunu Kodlarla Öğrenmek

Teknoloji erkut 69 Okunma

Laptop kullananlar için en önemli şeylerden biri kuşku yok ki, Laptop’un batarya şarj durumu olmaktadır. Bunu aslında dizüstü bilgisayarlarınızda öğrenebildiğiniz gibi aynı zamanda da dilerseniz rahatlıkla kodlarla da öğrenebilirsiniz.

Laptoplarınızın şarj durumlarını aslında sağ alt kısımda yer alan pil kısmına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Burada şarj edilme bilgisinden tutun da ne kadar süreye kadar açık olarak kalabileceği konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak, bazen laptoplar arıza verebilmekte ve burada verilen bilgi yanlış olabilmektedir. Bazen laptoplar sadece elektriğe takılı iken çalışabilmektedir. Bunlarda ise, özellikle pil konusunda yanlış bilgilendirmeler olmaktadır. Bu yüzden de gerekli bilgilerin alınması için şarj durumu kontrol için bazı kodları girerek kontrol etmek gerekmektedir.

Laptop Şarjı Kontrolü İçin Gerekli Bilgiler

Laptop şarj kontrolü için öncelikle yapmanız gereken yüzde kaç dolu olduğunu görebilmeniz için öncelikli olarak bilgisayarınızı açmanız gerekmektedir. Öncelikle sisteme giriş yaptıktan sonra başlata basıyorsunuz. Arama yerine gelerek cmd harflerini yazıyorsunuz. Bundan sonra açılan cmd.exe ekranında yönetici olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Karşınıza siyah bir ekran gelecek. Bu ekran aslında Dos program ekranıdır. Burada powercfg-energy-output d:\pil-durumu.html kodunu yazmanız gerekiyor. Bunu yazdıktan sonra yapmanız gereken kopyala yapıştır işlemi oluyor. Yalnız burada kısayollar iş görmemektedir. Mouse ile bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Laptop Batarya Şarj Durumu Öğrenme

Laptop batarya şarj durumu öğrenmek için bundan sonra karşımıza bir yazı çıkıyor. Bu sayede istediğiniz html dosyası oluşmuş oluyor. Burada oluşan html dosyanın içerisinde her türlü pil bilgisine ulaşabiliyorsunuz.

Bundan sonra yapmanız gereken ise, sadece artık internet tarayıcınızı açarak bu kısma html dosyanızın ismini yazmak kalıyor. Böylece sizlere bir sayfa açılıyor. Güç Tanılama Veri Raporu adı altında yayınlanan bu raporun alt kısmında olan Tasarım kapasitesi ile Son tam dolum kısmını birbirine böldüğünüz zaman çıkan yüzdelik sizin bilgisayarınızın pil yani batarya doluluk oranını vermektedir. Aksi takdirde daha önce de söylediğimiz gibi, bir çok pil seviyesi sizler için yanıltıcı olabilir. Bu yüzden de kontrol sağlanması adına da bu işlemi yapmanız faydalı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir