Lokman Hekim’den Hikmetli Sözler

Lokman Hekim’den Hikmetli Sözler

Sağlık - Güzellik erkut 87 Okunma

Lokman Hekim’den hikmetli sözler konusunda sizlere gerekli bilgileri aktarmadan önce aslında sizlere biraz Lokman Hekim hakkında bilgiler verirsek çok daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Lokman Hekim müslümanlık dini için önemli isimlerden biridir. Kuran’ı Kerim’de de adı geçmekte ve Lokman suresinde de ayrıntılı olarak bilgiler verilmektedir. Ancak, biz sizlere çok daha salt bilgiler vermeye gayret edeceğiz. Bir çok peygamberin hizmetinde bulunmuş olan aynı zamanda da Eyüp Aleyhisselam’ın akrabası olan Lokman Hekim şu anda var olan zahiri ve batıni tüm tıpçıların alimidir. Bir efsaneye göre, ölümsüzlük iksirini bulmuştur. Ancak, yazıyı bir rivayete göre bir köprüden geçerken düşürmüş, bir başka rivayette eline yazmış ve yağmurda silinmiştir. Bir başka rivayete göre ise, Cebrail Aleyhisselam izin vermemiş ve Allah’ın izniyle elinden almıştır. Şimdi sizlere bu önemli şahsın söylemiş olduğu sözleri ve anlamları hakkında biraz bilgiyi paylaşalım.

Lokman Hekim Önemli Sözleri

Sabır başlangıçta acıdır ama sonu tatlıdır: Sabrın önemini belirtmiş bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Kuran’ı Kerim’de de Asr suresinde sabrın tavsiyesi üzerinde durulmuştur.

Adalet öyle bir binadır ki asla viran olmaz:Her zaman adil olmak gerekir. Hata da yapsanız adil olursanız emin olun Allah karşılığını verecektir.

Yemeğe tok, hikmete aç ol: Öğrenmek için sürekli çalışmak gerekir.

Sirke, bal, adaçayı karışımı boğaz hastalıklarına iyi gelir: Asırlar önce yapmış olduğu tavsiyedir.

Dost zor anda belli olur: Özellikle günümüzde çok konuşulan Lokman Hekim hikmetli sözleri içerisinde en dikkat çekici olanlarından biridir.

Yürüyüşün kararlı olsun: Kararlılığın başarıyı da getireceğini söylediği sözü.

Doğru konuş fakat sert olmasın: Dinimiz ışığında kalp kırmak değil, doğru şekilde konuşmanın gerçekliğini dile getirmiştir.

Kılıç ne kadar parlak olsa da kesicidir: Kılıç biliyorsunuz keser, biçer, ancak kaba kuvvet sizlere sonuç vermez anlamında söylemiş olduğu bir sözdür.

Geceleyin su içmek ağrı yapar: Lokman Hekim sözleri ile ilgili olarak özellikle tıbbi uyarılarından biridir.

En zengin adam aklını başında taşıyandır: Sadece zenginliğin parayla olmadığı aslında ancak, akıllı insanların zengin olduğunu söylemketedir.

Bal, çörek otu karışımı içilirse zihni açar: Günümüzde ispatlanmış tıbbi uyarılarından biridir.

Haset öyle ateştir ki yalnız sahibini yakar: İnsanların güzel şeyler yaşadıkları zaman haset etmemek gerekir demektedir.

Ağrılara bal ile karabiber sürülürse geçirir: Yine günümüzde ispat edilmiş bir tıbbi gerçekliktir.

Düşkünlere yaklaş, diğerlerinin zaten dostları vardır: Dinimizce herkesi kucaklamak gerekmektedir. Bu yüzden de bu sözde de bunun parçalarını bulabilirsiniz.

Düşman daima düşmandır: Düşmandan dost olur diye düşünmek yanlıştır. Sonrasında sizler zarar görürsünüz demektedir.

Lokman Hekim Himmetli Sözler

Lokman Hekim himmetli sözleri ile ilgili olarak sizlere söyleyebileceğimiz başka sözler ise, ”Yoksulu inciltme, kibirli ve mağrur olma.” diyerek yaklaşım farklılıklarını da ortaya koyarken, ”Şüphe seni kimseyle dost etmez.” şüphe etmek yerine her şeyi açık konuşmanın daha doğru olduğu konusunun üzerinde durmaktadır. Bunların yanı sıra, ”Cömert ol ki itibarın artsın.” derken müslüman müslüman kardeşine cömert davranır sözünün de tamamlayıcısı olmaktadır. ”Şükür, nimeti bereketlendirir.” diyerek, şükretmenin önemini belirten Lokman Hekim, ayrıca, ”Doğru da olsa yemin etme.” diyerek yemin etmenin yanlış olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Lokman Hekim Sözleri ile ilgili olarak, ”Mal biriktirenle ilmini saklayan bu dünyaya hasret gider.” derken, farklı bir yaklaşım gösterirken, ”Güzellik huy fenalığını ve cehaleti gidermez.” derken de huy güzelliğinin ve okumanın öneminin altını çizmiş bulunmaktadır. Bu arada yine asırlar önce söylemiş olduğu ”Yazın dereden kışın gözeden su içme.” sözüyle de, özellikle günümüzde ortaya çıkan su ile ilgili olarak gerekli bilgileri aktarmış bulunmaktadır.

Son olarak sizlere söyleyeceğimiz önemli sözlerden biri de kuşku yok ki, ”İyilik insanın emniyet kemeridir.” sözüdür. Bu söze de dikkat ederek iyilik timsali insan olmaya çalışmak en doğru tercih olmaktadır. Bu sözleriyle de bizlere ışık olmaya çalışmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir