Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir

Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir

Kitaplar erkut 67 Okunma

Bu yazımızda sizlere maddelerin ayırt edici özelliklerini anlatacak ve bu konuda YGS ve LYS sınavlarında karşınıza çıkabilecek sorularda cevapsız kalmayacağınızı sağlayacağız. Her maddenin ayırt edici özellikleri farklıdır bu da maddelerin birbirlerinden farklı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer konuda da maddelerin miktarı o maddenin ayırt edici özelliklerinden sayılmayacağını bilmeniz gerekir. Maddenin ayırt edici özellikleri bir biri içerisine girmiş olan maddelerin birbirlerinden ayrıştırılmasında da etkili olduğundan çok önem taşıyan bir konudur.

Maddenin üç hali olduğunu ilkokul sıralarından itibaren öğreniyoruz fakat son araştırmalarda bu üç maddenin halinin yanında plazma hali olarak maddenin halinin 4 olduğunu da böylelikle öğrenmiş bulunuyoruz. Fakat plazma halinin halen tartışmalara sebep olmasından ötürü bu hali konumuzun biraz uzağında tutarak diğer üç haline odaklanıyoruz. Bu haller; Katı, Sıvı, Gaz’dır. Maddenin ayırt edici özellikleri genel olarak YGS ve LYS sınavlarında çıktığından dolayı bu özellikleri bilmekte fayda vardır.

Maddenin ayırt edici özellikleri öyle uzun uzadıya zor bir konu olmadığından bu konunun üstesinden kolaylıkla geleceğinize eminim. Bu özellikleri sıralamak gerekirse; Özkütle, Erime Noktası, Erime Isısı, Kaynama Noktası, Kaynama Isısı, Çözünürlük, Boyca uzama katsayısı, Genleşme katsayısı ve Öz ısıdır. Bu ayırt edici özelliklerinden sınavlarda en çok karşımıza çıkanlar ise genellikle, Özkütle, çözünürlük, kaynama noktası ve genleşme katsayısıdır. Katı, sıvı ve gaz hallerine bakarak birbirlerinden ayırt edici özelliklerine bakarak bir kıyaslama yapalım. Her maddeniz öz kütlesinin olduğunu hepimiz biliriz bu özellik maddenin tüm hallerinde bulunur. Erime noktası katı hallerde bulunurken sıvı ve gaz hallerinde bulunmaz aynı zamanda erime ısısı da katılarda ayırt edici bir özellikken sıvı ve gaz hallerinde bu özellik gözlenemez. Kaynama noktası, Çözünürlük ve Kaynama ısısı ise sıvılarda ayırt edici bir özellik iken katı ve gaz hallerinde bulunmaz.

Öz ısı ve genleşme katsayısı da aynen özkütle gibi tüm hallerde bulunur. Bu anlatılanları daha iyi kavramanız ve daha kolay anlayabilmeniz için aşağıda size bir tablo ile de göstereceğim.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir