Mark Zuckerberg’in (Facebook) Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Mark Zuckerberg’in (Facebook) Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Teknoloji Çağrı Sevgi 182 Okunma

Mark Zuckerberg’in (Facebook) Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Mark Zuckerberg’in hayatı tam bir başarı hikayesidir. Ve bu başarı hikayesinin temelini de Facebook oluşturmaktadır. Çağımızda durum öğle bir hal aldı ki bu devasa şirket yeni politikalar belirlemiş ve bu politikanın ana noktası kendisine rakip gördüğü şirketleri satın almaktır. Son yıllarda ses getiren bu satın almalar hakkında bilgi vererek sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Mark Zuckerberg kimdir?

Öncelikle Mark Zuckerberg kimdir? Bu soruyu yanıtlayalım. 14 Mayıs 1984 New York doğumludur. İlk programını daha 10 yaşındayken yazan Mark lise başarısı ile ülkenin en saygın eğitim kurumlarından Harvard Üniversitesine kabul edildi. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook‘u 2004 yılında kurdu. Yine aynı sene okulu bırakıp tüm dikkatini Facebook üzerine yoğunlaştırmıştır. 28 milyar dolarlık servetin sahibi olan Mark Zuckerberg üniversite yıllarından tanıştığı 9 yıllık Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile 19 mayıs 2012 tarihinde evlendmiştir.

İnstagram

2010 Ekim’de, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından ilk olarak IOS (iPhone-iPad) için geliştirilen İnstagram, sahip olduğu kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa zamanda oldukça popüler olan bir fotoğraf paylaşım uygulaması haline gelmiştir. Tabi böyle hızlı bir popürlerlik Facebook’un dikkatini  çekmiştir. Ve 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığın Facebook İntagramı satın almıştır. O dönemde 55 milyon kullanıcı sayısına sahip olan şirket Eylül 2017 itibari ile 700 milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştır.

WhatsApp

Şirketin kurulma hikayesi oldukça farklıdır. Ünlü bir firmada çalışan iki  iş arkadaşı 2007 yılında istifa edip kafalarındaki bu fikirle Facebook’a iş başvurusunda bulunuyorlar fakat iş başvuruları olumsuz sonuçlanmıştır. Sonra Twitter’a başvuru yapan arkadaşlar oradan da olumsuz bir cevap almışlardır. Bunun üzerine 2009 yılında fikirlerini kendi başlarına hayata geçirme kararı alıyorlar. Biran Acton ve Jan Koum tarafından Ocak 2010 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinin kurulan WhatsApp. Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alındı. Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada iki yıl süreyle olan ücretsiz kullanma durumunun sonlandırıldığını ve programın artık tamamen ücretsiz olduğu ifade edilmiştir.

Oculus

Oculus şirketi, ABD’de sanal gerçeklik üzerine 2 arkadaş tarafından kurulmuş teknoloji temelli bir şirkettir. Şirketin şuandaki ürünü hala geliştirilme aşamasındaki Oculus Rift’tir. 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştır. Ve sanal gerçeklik üzerine ürünler geliştiren bir şirkettir

FriendFeed

50 milyon dolara 2009 yılında satın aldığı gerçek zamanlı haberleşme sitesi FriendFeed beklentilerini karşılayamadığı gerekçesi ile 2015 yılında Facebook tarafından kapatılmıştır. Özellikle ilk zamanlarda popüler olan uygulama bir süre sonra sahip olduğu kullanıcı sayısını korumakta bile zorlanmıştır. Ve Facebook yönetimi marka değerine zarar vermemesi için FriendFeed sitesini kapatmak kararı almıştır.

Facebook Satın Almaları Devam Edecek Mi?

Son zamanlarda bu satın alma furyası durmuş görünmektedir. Bir süredir şirket sanal gerçeklik üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdığı için bir süre böyle büyük paralar ödeyerek satın almalara olmayacaktır. Bu saydığımız şirketler Facebook  tarafından satın alınan şirketlerden önemli olanlardır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir