Masa Tenisi Raketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Masa Tenisi Raketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dekorasyon erkut 242 Okunma

Masa tenisi raketi, etkili bir masa tenisi oynamamızı kolaylaştırır. Uygun raketi seçerek oynadığımız masa tenisi oyunundan hem daha çok performans sağlarız. Hem de oyunu çok daha fazla eğlenceli bir hale getiririz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yazımızı okumak ve sizin için doğru düşündüğünüz rakete yönelmektir.

Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisi, yaygın olarak tercih edilen bir salon sporudur. Halk tarafından pinpon olarak da adlandırılır. Bir masa ve iki kişinin raketler yardımıyla oynadığı bir oyundur. Salon sporu olması nedeniyle de hem yaz hem de kış ayları için oynanmaya oldukça uygundur.

Her hava şartında oynanan masa tenisi, bu sayede yaygınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca bu oyun; okullarda ya da iş yerlerinde bile oynanır. Çoğu okul müdürü ya da iş yeri patronu çalışanları veya öğrencileri için alternatif zaman değerlendirmeleri oluşturmak ister. Bu nedenle de masa tenisi oldukça yaygın kullanılır. Özellikle uygulama alanı rahatlığı nedeni ile okullarda çok yaygındır. Öğrencilere de masa tenisi oynayarak rahatlamaya çalışır.

Masa Tenisinde Raket Seçimi Neden Önemlidir?

Masa tenisinde oynayanlar için çok fazla sayıda raket seçeneği bulunur. Oyunda başarılı olmak için masa tenisi raket seçimi oldukça önem taşır. Özellikle oyuna yeni başlayanların seçeceği rakete dikkat etmesi gerekir.

Masa tenisi raketi seçimi için ilk önce oyun tarzınıza karar vermeniz gerekir. Masa tenisinde insanlar genellikle atak tarzı ya da savunma tarzı oyun anlayışına sahiptir. Sahip olunan bu tarz kullanılacak raketleri de etkiler. Çünkü atak amaçlı oyuncunun kullanacağı raket ile savunma amaçlı oyuncunun kullanacağı raket birbirinden farklıdır. Dilerseniz oyununuzu hem atak hem de savunma amaçlı da sürdürebilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz raket yine farklı olacaktır.

Masa Tenisi Raket Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Masa tenisi raketi seçerken tahta ve lastik seçimine dikkat etmek gerekir. Raketin sapının istediğimiz şekilde olması oyunda da bize kolaylık sağlar. Bu sayede oyun sırasında başarıya ulaşmamızın da önü açılmış olur.

Raket Tahtasının Seçimi

Masa tenisi raketi tercih edenler genellikle düz saplı ürünleri kullanır. Bunun nedeni düz saplı raketin backhand vuruşunda kolaylık sağlamasıdır. Backhand vuruşundaki kolaylık da oyun sırasında karşı taraf üzerinde bir baskı oluşturur. Böylece oyunun avantajı size geçebilir.

Masa raketi sapı için konkav saplı tahtalar da ilgi çeker. Konkav saplı tahtaların uçları dışa dönük bir şekilde dizayn edilmiştir. Bu durum da forehand vuruşlarda kolaylık sağlar. Bu kolaylık da oyundaki başarı olarak kendisini gösterir.

Kimi insanlar masa tenisi oyunu sırasında kullandıkları raketin ele tam bir şekilde oturmasını ister. Böylece daha rahat vuruş yaptığına inanır. Raketin kavrama özelliğinin olmasını isteyenlerin tercihi anatomik tahtalardır. Bu saye istedikleri vuruşlara sahip olabilirler.

Ele çok iyi uyum sağlayan tahtalardan biri de dotec tahtalardır. Bu tahtalar kolay tutuma sahip olduğu için tercih edilir. Bunun nedeni doğal mantardan yapılmasıdır. Bu sayede insanlar raketi tutarken bir zorluk yaşamaz.

Raket tahtası tercih ederken; tahtaların ağırlığı da oldukça önemlidir. Çünkü ağır tahtalarla oynanan oyunlar, kişilerin çabuk yorulmasına neden olur. Ayrıca dirsekteki rahatsızlıklar da ağır raketlerle oyun oynama sonucunda ortaya çıkabilir. Bu nedenle raketin ortalama ağırlığını 90 gram civarında olması gerekir.

Raket Lastiğinin Seçimi

Raketlerde kullanılan lastikler iki bölümden oluşur. Raketin alt kısmında sünger üst kısmında ise kauçuk yüzey bulunur. Bu sayede oyuncunun topa etkili bir şekilde vurması sağlanır. Raket seçiminde genellikle düz lastikler tercih edilir. Lastik yüzeyindeki sürtünme özelliği topa etki ettiği için bu lastiklerin kullanımı yaygındır.

Düz lastikler daha çok atak yapan oyuncular tarafından kullanılır. Ancak modern savunma amaçlı oynayan oyuncular tarafından tercih edilir. Eğer oyuncu servis karşılamada zorluk çekiyorsa; bir tarafa pütürlü lastik kullanması bu sorununu da ortadan kaldıracaktır. Pütürlü lastikler kısa, orta ve uzun pütürlü lastikler olarak üçe ayrılır.

Raket seçerken dikkat edilecekler listesinin başında bu iki durum bulunur. Tahta ve lastik seçimine özen göstererek; masa tenisi oyunu sırasında beklenilen performans durumu sağlanabilir. Bu sayede oynadığınız oyunlarda çok daha başarılı olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir