Matematiğe Katkıda Bulunan Bilim Adamları

Matematiğe Katkıda Bulunan Bilim Adamları

Genel Kültür erkut 98 Okunma

Dünya üzerinde matematik bilimlerine verdiği emekleriyle ve katkılarıyla büyük buluşlar gerçekleştiren bilim adamları her ne kadar sayısız olsa da bu alanda çığır açan kişiler özellikle teorileri ile birbirinden ön plana çıkmaktadır. Augustin Louis Cauchy; determinantlar, matrisler ve eğrisel integral alanlarında yeni buluşlar yaparak matematiğe oldukça katkı sağlamıştır.Niels Henrik Abel cebir fonksiyonları, eliptik fonksiyonlar ve belirli integraller üzerinde buluşlar yaparken abelyen denklemleri en önemli teoremlerinden birisidir. Cahit Arf ise arf sabiti, arf halkaları ve arf kapanışları gibi cisim kuadratik formlarını sınıflandırmıştır.

Carl Friedrich Gauss ise n*(n+1)/2 formülünü on yaşında keşfetmiş ve tezinde de en küçük kareler metodunu tamamlamıştır. Birçok buluş yapan Gauss aynı zamanda yer çekimi sabitini ce dünyanın manyetik çevresini hesapladı. Pierre de Fermat, sayılar teoreminde önemli buluşlar yaparken maksimum ve minimum metodları keşfederek Fermat teoremine adını vermiştir. George Boole ise 1 sayısının doğruyu, 0 sayısının ise yanlışı temsil ettiğini öne sürmüş ve buna bağlı olarak bilgisayar gelişimindeki rolü oldukça büyük olmuştur. İngiliz matematikçi Boole bu sayede işletim sistemleri ağlarının işleyişine bir merdiven koymuştur. Evariste Galois ise Matematik Yapıtları adlı kitabı yazarak bilime büyük bir katkı sağlamıştır.

Gabriel Cramer ise Cramer kuralını bularak denklem sistemlerine çözümlerde yenilik getirmiştir. Georg Cantor ise kümelerdeki buluşlarıyla öne çıkarak ax2+by2+cz2=0 denklemi ile uğraşmış ve sonsuzluk kavramı üzerinde buluşlar gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Cantor teoremleri de mevcuttur. Ali Nesin ise Morlet mertebesi sonlu gruplar adlı araştırmasını yapmıştır. Pierre-Simon Laplace ise Laplace denklemini bularak kendi ismini bulmuştur. Yaptığı buluşlarda olasılıkta dağılımları da bularak çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Jean-Baptiste Joseph Fourier ise Fourier dönüşümünü bularak ses dosyalarının ve videoların sayısal ortamlardaki saklanışının temellerini atmıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir