Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz Suyunun Faydaları

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 92 Okunma

A,B, C ve K vitamini bakımından zengin oldukça olan maydanoz suyu, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve demir içermektedir. Bu özellikleri ile sadece salatalarda kullanılan bir bitki olarak değil, daha sağlıklı ve dinç olmak ve çeşitli hastalıklardan korunmak için tüketilen bitkiler ve besinler arasında bulunmaktadır.

Maydanoz ve maydanoz suyu;

 • idrar yolu enfeksiyonu,
 • böbrek taşı,
 • sindirim sorunları,
 • kanser,
 • adet dönemi problemleri,
 • ödem,
 • astım,
 • ve öksürüğe karşı

tedavilerde kullanılmaktadır. Bu sağlık koşullarının hepsine iyi gelip gelmediği konusunda net bir bilgi için sadece bir bilgi değil daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç durmaktadır. Maydanozun faydaları çok geniş bir aralıkta görülebilir. Neredeyse kalorisiz olmakla beraber bir o kadar da besin maddeleri açısından zengin olan maydanoz, birçok sağlıksal yarar sunuyor.

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Fayda (3)

Maydanozun Besin Değeri:

1 yemek kaşığı (yaklaşık 4-5 gram) taze maydanoz;

 • günlük C vitamini ihtiyacının %7’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini,
 • demir ihtiyacının ise %1’ini,
 • A vitamini ihtiyacının %6’sını,
 • K vitamini ihtiyacının %77’sini,
 • fosfat ihtiyacının ise %1’ini karşılayabilir.

Maydanoz aynı zamanda E,B6 vitaminleri, çinko, fosfor, besin lifi, magnezyum ve bakır mineralleri içinde bulunduğu için besin açısından çok iyi bir kaynaktır.

Maydanoz ve Maydanoz Suyu Fayda (2)

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Sünizit ve Öksürük: Maydanoz suyu, hastalık veya alerji nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasında yardımcı olur.Aynı zamanda sinüslerin dolduğu veya öksürün arttığı zamanlarda maydanoz çayı veya suyu içilmesi önerilir.

İdrar Söktürücü: Maydanoz güçlü bir idrar söktürücü olmakla beraber ödemin atılması için yaygın olarak kullanılır. Bu özelliği ile, safra ve böbrek taşlarının vücuttan en kısa sürede atılması için yaygın olarak tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Ancak safra veya böbrek taşınız varsa düzenli olarak maydanoz suyunu içmeye başlamadan önce doktorunuza veya  bilgili kişilere danışmayı unutmayınız.

Kilo Verme: Kilo verme açısından oldukça iyi olan maydanoz suyu çoğu diyet listesinde bulunduğunu biliyoruz. Bunun nedeni aslında maydanozun sadece yağ yakmaya, kilo vermeye değil, vücutta bulunan fazla suyun  vücuttan atılmasına yardımcı olmasıdır. Maydanoz, idrar söktürücü  özelliği ile ödemin atılmasını hızlandırır.

Böbrek Sağlığı: Yukarıda maydanoz ve maydanoz suyunun böbrek taşının vücuttan atılmasını hızlandırdığı için tüketildiğinden bahsetmiştik. Maydanoz aynı zamanda, herhangi bir böbrek rahatsızlığı olmayanlara da, böbrek fonksiyonlarının gelişmesi ve sodyumun böbrek tarafından işlenmesinin kolaylaştırması  için önerilmektedir.

Ağız Kokusu: Maydanozda bulunmakta  klorofil minerali kronik ağız kokusunu giderir ve nefesi tazeler ve kötü kokmasını engeller. Bitkiye yeşil rengini veren klorofil aynı zamanda ise kanı temizlemekle kalmayıp yeni kırmızı kan hücresi üretimini destekler.

Cilt Sağlığı: Cilde esnekliğini veren ve yaşlanmanın etkilerini geciktiren kolajen üretiminde C vitamini kullanılmaktadır ve yüksek oranda C vitamini içeren maydanozu düzenli olarak tüketen bir kişi cildin ihtiyaç duyduğu kadar C vitaminini yeterli oranda almasını ve kırışıklıkların da gecikmesini sağlayabilir.


Maydanoz ve maydanoz suyunu sevmeniz için birbirinden güzel kareleri sizler için derledik 🙂

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir