Maydanoz’un Şifaları Ve Yan Tesirleri

Maydanoz’un Şifaları Ve Yan Tesirleri

Sağlık - Güzellik erkut 48 Okunma

Ülkemizde maydanoz bilhassa salataların içerisinde çoğunlukla kullanılan bir bitki türüdür. Küçük yapraklara  sahip olmasına karşın sağlıklı bir Akdeniz bitkisi olmaktadır. Maydanozun sağlığa olan yararı yıllar önceden bilinen bir hakikattir.

Maydanoz en başta müthiş bir A vitamini deposu olmaktadır. Bununla birlikte K ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Nerede ise yok denilecek kadar az miktarda yağ içermektedir. Kalori açısından yüksek değer barındırdığı bilinir. Her gün düzenli olarak maydanoz tüketen bir kişi ciddi oranda demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılamış olur.

Maydanozun Sağlığa Yararları

Genel olarak maydanozun sağlığa yararları konusunda bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Hangi nedenden olursa olsun hastalıklara karşı insan vücudunu dirençli hale getirir. Maydanozun bilinen en değerli özelliklerinden biri de kanser riskine karşı vücut direncini arttırmasıdır. Metabolizmayı dirençli hale getiren maydanoz düzenli ve yeterli tüketildiği taktirde faydasını gösterir.

Bununla birlikte diğer yararlı özelliklerine de değinmek gerekir. Maydanoz kalp sağlığı açısından yararlı bir bitkidir. İnsan bünyesinde yüksek miktarda amino asit bulunur. Amino asitler damarları tehdit eder. Dolayısıyla kalp damarları bundan etkilenir. Maydanoz tüketimi ile yüksek miktardaki amino asit azalır ve kalp sağlığı da korunmuş olur. Maydanozda bulunan folatlar amino asitlerin zararsız moleküllere dönüşmesini sağlar. Maydanoz kanser riskini azaltır. Düzenli olarak maydanoz tüketildiğinde cilt kanseri, sindirim sistemi, prostat ve meme kanseri gibi kanser riskine karşı korur.

Maydanoz içerisinde apeginen denilen anti kanser maddesi bulunur. Bu madde güçlü bir antioksidan olmaktadır. Maydanoz bağışıklık sistemini güçlendirir. Maydanoz içerisinde esansiyel yağlar bulunur. Bu da kalıcı iltihapların oluşmasını önler. Böylece iltihap kaynaklı hastalıklar minimize edilmiş olur. Maydanoz astım hastalığına iyi gelir. Bilhassa maydanoz suyu astım hastalığına iyi gelip bronşları açar.

Maydanoz damarları korur. Amino asit bakımından yüksek değere sahip olan kan damarlara olumsuz etki eder. Bununla birlikte felçler ve kalp krizleri ortaya çıkar. Damarların sağlığı korunduğunda ise felç ve kalp krizi riski önemli ölçüde azalır.

Maydanozun Zararları

Maydanozun saymakla bitmeyen yararları insan sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak her besinde olduğu gibi aşırı tüketilen maydanoz insan sağlığına olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bu noktada maydanozun zararlarından bahsetmek gerekir. Cilt güzelliği için maydanoz önemli bir değere sahiptir. Ancak maydanoz yağı direk olarak cilde sürülmemelidir. Aksi halde ciltte kaşıntı ve döküntülere sebep olabilir.

Çok sayıda maydanoz ve maydanoz suyu tüketmek vücudun sodyumu tutmasına neden olur. Vücudun sodyumu tutması yüksek tansiyona sebebiyet veren bir durumu öne çıkarır. Bu nedenle maydanoz tüketimi düzenli ve yeterli olmalıdır. Bunun için ise doktora konu üzerine danışmak ve öneri almak gerekir. Bilhassa yüksek tansiyon hastaları aşırı maydanoz tüketiminden uzak durmalıdırlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir