Microsoft Word’de Matematiksel Semboller Yapmak

Microsoft Word’de Matematiksel Semboller Yapmak

Teknoloji Çağrı Sevgi 140 Okunma

Microsoft Word’de Matematiksel Semboller Yapmak

Word üzerinden tez veya tasarım gibi pek çok farklı proje hazırlamak isteyenler için özellikle Microsoft Word matematiksel formüller hazırlamak her zaman zorludur. Bu nedenle özellikle Word üzerinden işlem yapmak isteyenler matematiksel formüller konusunda detaylı inceleme yaparak hazırlayacakları içeriye uygun şekilde farklı sembolleri kullanabilirler.

Mühendislik bölümünde okuyanlar veya üniversitenin pek çok farklı bölümlerinde eğitim görenler matematiksel sembolleri pek çok farklı durumda kullanmak zorunda kalırlar. Ancak Word belgesi üzerinden matematik sembollerini kullanmak çoğu zaman yeterli bilgisi olmayanlar için zorlayıcı olduğundan bu konuda merak ettiğiniz her türlü bilgiye sistem üzerinden erişim sağlayarak sizler istediğiniz her içerikte sembollere yer verebilirsiniz.

Word’de Formül Nasıl Yazılır?

Word üzerinden hazırlayacağınız belki ilerde yaş duyduğunuz her durumda matematik formülleri ve sembolleriyle formül hazırlayabilir ve istediğiniz eklentileri yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Pek çok farklı mühendislik alanında kullanabileceğiniz formüller farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Bu nedenle ilk aşamada Word belgesi sol üst kısımda yer alan ‘ekle’ sekmesine tıklayarak burada yer alan ‘denklem’ menüsünü seçmeniz gerekir.

Denklem menüsü içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz özellikle pek çok farklı simge yer almaktadır. Yapacağınız işleme göre tercih edeceğiniz formülün içerisinde kullanabileceğiniz sembolleri buradan seçebilirsiniz. Özellikle matematiksel semboller için tercih edebileceğiniz çok sayıda farklı işlem seçeneğine dair aradığınız sembol seçeneği bu menü içerisinde sizlere sunulmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz sembolü seçerek Word belgesine ekleyebilirsiniz.

Word’de Kolay Denklem Hazırlama

Word belgesi üzerinde denklem hazırlamak isteyenler özellikle bu konuda farklı amaçlara uygun şekilde tercih edebilecekleri birbirinden farklı matematiksel sembol ile istedikleri her durumda kolayca denklem hazırlayabilirler. Kesir, integral, işlev, limit, logaritma, büyük işleç ve matris gibi pek çok farklı simge üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz simgenin alt ve üst kısmında istediğiniz her türlü işlemi yaparak Word’de matematiksel semboller ile formül veya işlev yapabilirsiniz. Matematiksel formüller özellikle mühendislik alanında olduğu gibi tez ve ödevlerde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Word bu konuda kısa süre içerisinde kolayca işlem yapmanıza imkan sağlayacak seçenekleri sunmaktadır. Eklemek istediğiniz her sembolü Ekle> Denklem seçenekleri üzerinden belgeye kolayca ekleyebilirsiniz.

Word’de Matematik Formülü Nasıl Hazırlanır?

Hazırlayacağınız formüllerde kullanacağınız farklı sembolleri belge üzerinden tercih edeceğiniz Ekle > Denklem İşlemlerini sırasıyla uygulayarak ulaşabilirsiniz. Bu sayede hazırlayacağınız formun için ihtiyaç duyduğunuz sembolleri belge ekleyerek daha sonrasında verileri el ile klavye üzerinden ekleyebilirsiniz. Kesir kısmında yer alacak olan verileri klavye üzerinden eklerken verilen alt ve üst kısımdaki kutuları seçenek hangi bölüme ekleme yapmak istiyorsanız o şekilde işlem yapmanız gerekir.

Kesirli ifadelerde olduğu gibi hazırlanacak olan matematik formülü için seçilen her sembolde verileri yazarken kutuları seçerek alt veya üst kısımda yer alacak harf, sayı gibi eklemeleri yapabilirsiniz. Özellikle Word belgesinin sürümüne göre yapılacak olan işlemler için Ekle ve Denklem seçenekleri farklı bölümlerde olabilir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir