Mikroskobun İcadı ve Tarihçesini Hemen Okuyunuz

Mikroskobun İcadı ve Tarihçesini Hemen Okuyunuz

Teknoloji Çağrı Sevgi 155 Okunma

Mikroskobun İcadı

Mikroskop Yunanca kökenli bir kelimedir. Küçük anlamındaki “micros” ile bakmak anlamındaki “skopeein” kelimelerinden oluşturulmuştur. Mikroskop, maddeleri daha küçük parçalara ayırarak inceleme fırsatı veren göz merceği ile objektiften oluşan teknolojik bir üründür. İncelenecek olan maddeler mikroskoptaki cam bölüme konulur ve aynalar yardımı ile gelen ışık sayesinde aydınlatılan bölüme mercekle bakılarak madde en küçük parçalarına kadar görünebilir. Peki bu alet nasıl bulunmuş ve ilk kim tarafından kullanılmıştır?

Mikroskobun Tarihçesi

Mikroskop tarih sahnesine ilk olarak XVII. yüzyılda çıktı. İlk hali çok daha basitti. Biri diğerinin içine kaydırılan ve bu sayede cisimleri büyüten iki lamdan oluşan küçük bir aletti. Ancak yüzyılın sonlarına doğru İtalyan bilim insanı Campari’nin icatları ile bu mikroskoplar daha da gelişti.

Karmaşık Mikroskop

Basit yapılı mikroskopu icat eden Hollandalı Anton Van Leeuwenhoek’tan sonra 1590 yılında Zacharias Janssen ilk karmaşık yapılı mikroskopu icat etti.

Basit mikroskoplar maddeleri sınırlı şekilde büyüttüğü için daha sonra iki ana mercek sistemli olan karmaşık yapılı mikroskop icat edildi.

1624 yılında Galileo Galilel, birinci sistemde büyütülen görüntüyü ikinci sisteme aktaran ve böylece daha da büyüten mikroskopu geliştirerek, buna “casus camı” diye hitap etti. Bu mikroskopta 2 bin kez büyütme sağlandığı için bakteri ve virüslerin incelenmesi mümkün oldu ve pek çok hastalığa şifa bulundu.

Elektron Mikroskobunun İcadı

Elektron mikroskobu 1932 yılında Berlin’de M.Knoli ve E.Ruska tarafından yapıldı. Büyütme oranı bu cihazda 700’e çıkarıldı.  Bu mikroskobun kullanımı 1936 yılında pratik olarak mümkün oldu. Çünkü elektronların bölünerek görüntü vermelerini sağlamak biraz zaman almıştı.

İşte Fransız fizikçi Louis de broglie, elektronların ses ve ışık gibi havada dalgalar halinde yayıldığını fark etti. İşte bu mikroskopta da bu bilgi kullanılarak elektronlardan görüntü elde edildi ve bu görüntünün yüz binlerce kez büyütülmesi sağlandı. Bu yüzden Fransız fizikçi mikroskopun babası sayılabilir.

Mikroskop Kullanımının Yaygınlaşması

Gördüğünüz gibi mikroskop tarihi çok da eskiye dayanmıyor. Şimdilerde ise her laboratuvarda onlarca sayıda bulunan bir alet diyebiliriz. Bu sayede pek çok hastalık teşhis edilip, şifa bulunuyor.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir