Mimar Sinan’ın Hayatı

Mimar Sinan’ın Hayatı

Genel Kültür Çağrı Sevgi 165 Okunma

Mimar Sinan’ın Hayatı

Mimar Sinan hayatı, Kayseri ilçesinin Ağırnas köyünde başlamıştır. Bu köyde doğmuş ünlü bir mimardır. Kendi devrinde ve kendisinden sonraki devri etkileyen Mimar Sinan 1489 doğumludur. 99 yaşında hayatına gözlerini yuman Mimar Sinan 1588 yılında vefat etmiştir. Hayatının büyük çoğunluğunda başarılar gösteren Mimar Sinan yaşamına büyük küçük pek çok eser sığdırmıştır. Devşirme olarak İstanbul’a geldikten sonra Acemi Oğlanlar Ocağına katılmıştır. İstanbul’ a ve burada gördükleri eserlerden yola çıkarak kendi yaratıcılığı geliştiren Mimar Sinan pek çok eserin nasıl yapıldığını incelemiştir.

Yavuz sultan Selim devrinde kendini gösteren Mimar Sinan bazı muharebelere de katılmıştır. Bunlardan biri olan çaldıran muharebesidir. Bu muharebe sayesinde Mısır’ ı görme ve tanıma fırsatı buldu. Böylece burada bulunan eserleri de yakından inceleme fırsatı buldu. Bunun dışında Mohaç Meydan Muharebesine katıldı. Bu savaşta ve diğer savaşlarda gösterdiği başarısından dolayı terfi aldı. Son olarak Hasekilik rütbesini alan Mimar Sinan kendini sadece savaşlardaki başarıları ile değil savaş dışında mimarlık alanında da göstermiştir.

Mimar Sinan’ın Başmimarlık Görevine Getirilmesi

Mimar Sinan pek çok alanda kendini üstün başarıları ile göstermiş olup bu başarıları sayesinde çok sayıda rütbe ve unvan almıştır. Bu unvanlardan biri olan başmimarlık unvanını da kimsenin bir türlü yapamadığı köprüyü yapmasıyla kazanmıştır. Şöyle ki Boğdan seferine çıkan Osmanlı ordusunun prut nehri üzerinden geçmesi gerekiyordu. Bunun üzerine pek çok yöntem denendi hatta köprü birle yapılmaya çalışıldı ancak istenilen başarıyı bir türlü elde edemediler. Bu durum üzerine Kanuni sultan Süleyman köprüyü yıkılmayacak kadar sağlam yapan bir mimar bulunmasını istedi.

Vezir Damat Çelebi Lütfi Paşa bu işin üstesinden Mimar Sinan’ın geleceğini Kanuni Sultan Süleyman’ a bildirdi. Böylece köprünün yeniden yapılması Mimar Sinan’ a verildi. Mimar Sinan yapılacak köprü hakkında bir süre araştırma yaptıktan sonra çalışmalara başlamış ve köprüyü kısa süre içerisine meydana getirmiştir. Köprü oldukça sağlam ve dayanıklı olması nedeniyle tekrar yıkılmamıştır. Bu da ordunun nehir üzerinden geçmesini sağlamıştır. Bu olay üzerine Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’ın Başmimar olması karar vermiş ve onu başmimarlık görevine atamıştır.

Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık Eserleri

Mimar Sinan çıraklık, kalfalık ve ustalık eserleri diye adlandırdığı üç önemli camii vardır. Çıraklık eseri olan cami Şehzade Camii’ sidir. (İstanbul) Kalfalık eseri olan camii ise Süleymaniye Camii’ sidir. (İstanbul) Son olarak ustalık eseri olarak adlandırdığı camii ise Selimiye Camii’ sidir. (Edirne)

Mimar Sinan’ın Eserleri

Mimar Sinan’ın eserleri arasında pek çok şaheser bulunmaktadır. Bu eserler arasında camii, okul, mescit, türbe, medrese, köprü, kervansaray, köşk, saray ve hamam bulunmaktadır. Adını duyurmuş bu eserler zamanının şartlarına göre tam anlamı ile bir ustalık eseridir. Halen varlığını koruyan ve sapasağlam duran bu eserler zamana meydan okumaktadırlar. Mimar Sinan’ın yapıtları arasında bulunan eserlerden bazıları şunlardır:

  • Selimiye Camii
  • Süleymaniye Camii
  • Topkapı Sarayı
  • Şehzade Camii
  • Rüstem Paşa Camii
  • Mihrimah Sultan Camii
  • Sokullu Mehmed Paşa Külliyesi
  • Kılıç Ali Paşa Camii
  • Sinan Paşa Camii
  • Eski Valide Camii

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir