Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 106 Okunma

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Mısır Piramitleri inşasından bu yana oldukça uzun zaman geçmiştir. Ancak aradan geçen onca zamana rağmen mısır piramitleri ile ilgili hala aydınlığa kavuşamayan onlarca sır vardır.

Mısır Piramitlerinden Keops Piramidi Dünyanın 7 harikasından biridir. Dünyanın 7 harikası arasında da günümüze gelmeyi başarmış tek yapıdır. Piramit, tabanı kare olarak inşa edilir. Tüm kenarları tek bir noktada birleşir. Bu tür yapılar dünyanın farklı bölgelerinde de karşımıza çıkar. Ancak içlerinden en ilginç olanları Mısır’ da bulunur. Bu nedenle de yapılar Mısır Piramitleri adını alır.

Mısır’daki Önemli Piramitler Hangileridir?

Mısır Piramitleri arasındaki en önemli olanı Keops Piramididir. Dünyanın 7 harikası listesinde de yerini alan bu piramit, oldukça yüksektir. Mısır Piramitleri içerisindeki en yüksek olanıdır. Diğer önemli piramitler ise; Mikerinos Piramidi, Kefren Piramidi, Sakkara Piramidi, Maldum Snefru Piramidi ve Dahahur Bent Piramitleridir.

Mısır Piramitleri Ne İçin Yapılmıştır?

Mısır Piramitlerinin yapılış amacı ile ilgili net bir bilgi yoktur. Ancak piramitlerin dönemin Mısır Firavununun mezarı olarak yaptırıldığı düşünülür. Firavunun ve değerli eşyalarının saklanması için yaptırılmıştır. Ancak yapılan incelemelerde hiçbirinin içinde değerli eşyaya ya da Firavun mumyasına rastlanmamıştır. İlk yapılan piramitlerde kısa sürede içinde çökme meydana gelmiştir. Bu nedenle daha sonra yapılan piramitlerin tabanı oldukça geniş tutulmuştur. Bu sayede ortaya oldukça estetik bir yapı çıkmıştır.

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edilmiştir?

Mısır Piramitlerinin yapımında yaklaşık 200 bin kişi çalışmıştır. Ölen işçilerin iskeletleri incelendiğinde ise çok fazla yüke maruz kalındığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca tarihte hep Mısır Piramitlerinin Mısır’daki köleler tarafından inşa edildiği açıklanıyordu. Ancak bu bilginin yakın zaman önce yanlış olduğu ortaya çıktı. Çünkü bölgede tesadüfen bulunan bir mezarın, o dönemde inşaatta çalışan bir ustaya ait olduğu tespit edildi. Mezarın ihtişamlı yapısı incelendiğinde ise herhangi bir köleye ait olamayacağı söylendi. Bölgede yapılan diğer kazılar sonucunda; inşaatta yer alan ustaların da hiyerarşik olarak sıralandığı ortaya çıktı. Daha rütbeli olanlar için bölgenin yakınında mezarlar yapılmıştı. Alt tabakada olanlar için bölgeden daha uzakta mezarlar olduğu ortaya çıktı.

Bölgedeki piramitler arasındaki en gizemlisi Keops Piramididir. Keops Piramidinin yapımı 22 yıl sürmüştür. Piramidin yapımı sırasında her biri 2,5 ton olan toplam 2 milyon kireç taşı kullanılmıştır. Bu durum Keops Piramidinin gizemi olarak tarihe geçmiştir. Çünkü o kadar ağır taşlar kullanılarak nasıl 22 yılda tamamlandığı hala sır konusudur.

Mısır Piramitleri Hakkındaki Sırlar Nelerdir?

Mısır piramitleri sırları oldukça fazladır. Günümüzde hala aydınlığa kavuşamayan bu sırlar kafaları oldukça karıştırmaktadır. Bu sırların çözülememesi de Mısır Piramitlerine duyulan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır.

  • Piramitler ile ilgili sahip olunan en büyük sır yapımında kullanılan taşların ağırlığıdır. Özellikle Keops Piramidinin o sürede nasıl inşa edildiği hala aydınlatılamamıştır.
  • Mısır Piramitleri aynı zamanda bir güneş saatidir. Piramidin gölgesine bakarak saatleri, günleri, ayları ve yılları söylemek mümkündür.
  • Mısır Piramitlerinin inşasında kullanılan taşların bölgeye nasıl geldiği de hala merak edilen bir soru olarak akıllarda kalmıştır.
  • Kişilerde bulunan kesik gibi yaraların piramidin içinde çok daha çabuk iyileştiği ortaya çıkmıştır.
  • Bitkiler de piramit içerisinde, dışarıya oranla daha hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir.
  • Kirli bir suyun piramit içerisinde arındığı fark edilmiştir. Ayrıca saf su da bir süre sonra daha akışkan bir gale gelmiştir.

Tüm bu konular ve daha fazlası Mısır Piramidinin aydınlatılmış noktaları olarak ifade edilmektedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir