Muhabbet Kuşu Nasıl Barışır?

 Muhabbet Kuşu Nasıl Barışır?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 1.064 Okunma

Muhabbet Kuşu Nasıl Barışır?

Muhabbet kuşları hemen her eve en az bir kez girmiş ve kuş bakımı olarak zor olan bir cinstir. Ancak bu kuş türüne bakanlar çok daha iyi bilir ki sizlerle adeta bir dost gibi konuşur ve dertleşir. Bir zaman sonra evinizin bir ferdi olmaya başlar. İnsanlar kadar hissiyatları gelişkindir ve sizlerle duyguları vasıtası ile konuşmalar yapar.

Şayet yeni bir muhabbet kuşu aldıysanız hiçbir zaman bu kuşunuzu acele ettirmeyin. Bu hayvanlar aceleci hareketlerden ürkebilirler. Yeni ortamına alışabilmesi için kendi kendine kalmasını sağlayın. Ona hafif müzikler açabilirsiniz, bu sayede kendisini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak kuşunuza yanlışlıkla yahut bilerek olmaması gereken bir hareket yaptıysanız ve kuşunuz bunu hissedip size küstüyse onunla barışmanızı sağlayacak birçok yok bulunmaktadır.

İlgi Gösterin

Muhabbet kuşunuz size herhangi bir sebepten küstüyse ona sakin hareketler ile yaklaşın ve normalde gösterdiğiniz ilgiden biraz daha fazla ilgi gösterin. Unutmayın ki bu hayvanlar bizden çok daha küçük canlılardır ve bizim an hareketlerimizden ürkmeleri çok normaldir.

Bu sebeple küskün muhabbet kuşu ile konuşmalar yaparak, müzikler çalarak ve avcunuza alarak onu nazikçe severseniz sizinle eski iletişimine geçecektir. Ancak devamlı olarak küsmesine olanak tanırsanız kuşunuz sizinle bir daha eskisi gibi sevgi dolu olmayacaktır.

Muhabbet kuşları çok duygusal hayvanlardır. Bu hayvanları ürkütücü hareketler ve ses tonları bu canlıları çok fazla etkiler ve hatta sağlıklarını bile bozabilir. Ayrıca sizinle küstüğünü bildirmek için onu elinize yahut vücudunuzun bir bölümüne koyduğunuzda tepki olarak sizi ısıracaktır.

Onun bu hareketlerinden yılmayın. B hayvanı yalnız bırakmamaya çalışın. Küçük küçük nazik hareketler ile başını ve boynunu sevin. İnsanlardan çok daha hassas olan bu canlılar zamanla sizi affedecektir.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Kuş bakımında sizler de takdir edersiniz ki en önemli faktör beslenmedir. Bu kuşları doğru beslediğinizden emin olun.su kabında yeterince suyu olup olmadığını kontrol edin. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan bu canlıların su içme istekleri fazla olacaktır.

Ona ikramlar sunun. Kuşlar bakımdan ve ikramdan oldukça fazla hoşlanırlar. Eğer bu canlının konuşmasını istiyorsanız ona öğrettiğiniz her kelime karşılığında bir ödül verin. Bu sayede yeni öğreteceğiniz kelimelere karşı her zaman daha istekli olacaklardır.

Bu kuşların, diğer kuşlara göre bakımları biraz daha farklıdır. Bahsedilen muhabbet kuşu eğitimi oldukça basit olmak ile beraber eğer bu canlının konuşması isteniyorsa biraz daha zahmetlidir. Dişi kuşlar konuşmayabilirler bu sebeple erkek kuş alırsanız konuşmasını onunla devamlı konuşarak eğitimini sağlamanız da mümkündür.

Kızgın Muhabbet Kuşu Davranışları

Eğer muhabbet kuşunuz size bir şekilde küsmüşse davranışlar normal davranışlarından çok daha farklı olur. Bilmelisiniz ki strese girmiş muhabbet kuşu çok fazla tüy döker, tünekte durmak yerine kafesin zemininde vakit geçirir ve yem yeme istekleri azalır.

Küstüğü zaman strese giren bir muhabbet kuşu ile her daim konuşulmalı ve barışması sağlanmalıdır. Biraz önce de belirtildiği gibi strese girdiklerinde yem yeme istekleri azalan bu kuşların hiç yem yemediği fark edilirse mutlak suretle veterinere başvurllmalıdır. Birçok tecrübe ile sabittir ki aşırı strese girmiş bir muhabbet kuşunun ölüme kadar bile gitmesi mümkündür.

Bu sebeple sizler de evlerinizde özellikle yeni almış olduğunuz bir muhabbet kuşu beslemesi yapıyorsanız; bu hassas ve duygusal canlılara her zaman nazik davranmalısınız; çünkü bu canlılar sinirlendiklerinde, üzüldüklerinde ve korktuklarında her türlü yaşamsal faaliyetine ara vererek küskün yaşama geçmektedirler.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir