Muhabbet Kuşu Psikolojisi Nasıl Düzeltir?

Muhabbet Kuşu Psikolojisi Nasıl Düzeltir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 680 Okunma

Muhabbet Kuşu Psikolojisi Nasıl Düzeltir?

Muhabbet kuşları son derece hassas hayvanlardır. Konuşmaları ve sevecen tavırları ile tanınmakta olan muhabbet kuşları ayrıca son derece duygusal hayvanlardır. Muhabbet kuşu bakımında dikkat edilecek en temel husus hiç kuşkusuz huşların psikolojileridir. Muhabbet kuşları psikolojilerinin bozuk olmaları durumunda ilk fırsatta evi terk edip gidebilir, hatta intihar dahi edebilirler. Bu sebeple muhabbet kuşlarımızın ve evcil hayvanlarımızın hareket ve davranışlarını doğru tahlil etmeli psikolojik yahut fizyolojik rahatsızlıklarına çözüm odaklı çalışmalıyız.

Muhabbet Kuşları Psikolojilerinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Her insanın olaylar ve davranışlara aynı şekilde beklenmesi beklenemeyeceği gibi hiç kuşkusuz muhabbet kuşlarından aynı tepkiler beklenemez. Muhabbet kuşların psikolojik sıkıntılarının olduğunu anlayabilmemiz için hayvanları bir süre takip etmemiz gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında psikolojik bozukluk durumunda verilecek ilk tepki ötmemek ve yem yememektir. Kuşlarınız konuşamıyorsa bu iki durum ile kendilerini ifade etmeye çalışabilirler. Yeni bir ortama girme durumunda kuşlarda sessizleşme konuşmama ve ötmeme problemi yaşanabilir. Fakat bu durum geçicidir, alışma evresi atlatıldıktan sonra kuşunuz tekrar aynı tepkileri verecektir. Fakat ortam değişikliği olmamasına rağmen kuşunuz ötmüyorsa ve yemek yemiyorsa bu psikolojik bozukluk olduğunun en büyük göstergesidir. Muhabbet kuşları uzun süreli yalnızlık sonucunda yahut ilgisiz kalması neticesinde ötmeyi kesebilir, yahut yemek yemeyi bırakabilir. Muhabbet kuşlarında kuşun kafeste hiç kımıldamadan durmasında bir tepki biçimidir. Hareketsiz bir tutum sergileyen muhabbet kuşlarında da psikolojik bozukluk sorununun yaşandığı söylenebilir. Çiftine ilgi göstermeme yahut kafesini başta bir kuş ile paylaşmak istememe durumu da diğer psikolojik sorun belirtileri arasındadır.

Muhabbet Kuşlarına Psikolojik Bozukluk Olması Durumunda Nasıl Davranılmalıdır?

Muhabbet kuşlarında psikolojik bozukluk durumunda nasıl davranılmalıdır sorusuna verilebilecek ilk cevap hiç kuşkusuz ilgi gösterin olacaktır. Kuşların bu tür sorunlar yaşamasının temel sebebi ilgisizliktir. Hayvanlar hırpalanmaktan çok fazla hoşlanmazlar olabildiğince nazik sevin ve belli zamanlarda ilgi gösterin. Muhabbet kuşlarında psikolojik sorunların çözümünde sorunun neyden kaynaklandığını bilmek çok önemlidir. Eşine karşı ilgisiz davranma yahut kafesinde başka bir kuş istememek gibi problemlerin zamanında ve düzgün tespit edilmesi gerekmektedir. Kafeslerin ayrılması en temel ve hızlı çözüm olacaktır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir