Nohut Yemeği Neden Gaz Yapar?

Nohut Yemeği Neden Gaz Yapar?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 292 Okunma

Nohut Yemeği Neden Gaz Yapar?

Ülkemizde her evde çok sık yapılan nohut yemeğini sevmeyen ya da beğenmeyen yoktur. Fakat nohut yemeğinde bulunan gaz, yiyen kişilerde rahatsızlık uyandırdığı için çok nadir de olsa tercih edilmemektedir.

Nohut Hakkında Bilgiler

Protein açısından nohut baklagillerden en zengin olanıdır. Hemen her toprak tipinde ve yetişmesi çok kolay bir bitkidir. Nohutun içinde demir, fosfor, çinko, demir ve kalsiyum gibi pek çok protein bulunmaktadır. Nohut kalp rahatsızlıklarına çok iyi gelmekte ve ayrıca kabızlık sorunlarına da çok iyi gelmektedir. Özellikle soğuk havalarda çok sık tercih edilen nohut çok yüksek besin değeri bulunmaktadır. Nohutun anavatanı Akdeniz olarak bilinir. Baklagillerin en iyisi olan sıcağı seven ve sıcak hava koşullarında üretimi yapılmaktadır. Bu sebeple Avrupa ve Afrika daçok fazla yetiştirilmektedir. Nohut şeker gibi hastalıkları önlemede de kullanılır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur. menopoz olan kadınların sıcak basması gibi şikayetlerinde azalmalar görülmüştür.

Nohut Gaz Yapma Sebepleri?

Nohut yendiği zaman çok fazla gaz yapar. Çünkü, vücudun sindirim sistemleri nohutu sindirmede çok yetersiz kalmaktadır. Kalın bağısaklarda bulunan simbiyont bakterileri sayesinde nohut sindirmek için çalışmaktadır. Kalın bağırsaklar da meydana gelen bağırsak gazını  sindirme işlemleri sırasında gazlar oluşur. Aslında nohutta kuru fasulye gibidir. Fakat nohut kuru fasulyeden biraz daha hafif olmaktadır. Gaz yapan bir besin maddesi olmasına rağmen nohut hem sağlığa hem de vücudun gelişmesi bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Her türlü lifli yiyeceklerin vücutta oluşan gazların başlıca sebepleri mideye inen yiyeceklerin iyice sindirilmeden bağırsaklara inmesi sonucunda oluşur. Nohut gibi lifli ve posalı şekerli yiyeceklerin tüketimine bağlı bir şekilde gaz artmaktadır. Bunların kontrolsüz olarak tüketilmesi sonucunda gaz olması imkansızdır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir