Ohal’de Havalı Silah Taşımak

Ohal’de Havalı Silah Taşımak

Genel Kültür erkut 80 Okunma

Öncelikle Ohal Cumhurbaşkanı Bakanlığında bir araya gelen bakanlar kurulu Milli Güvenlik Kurumu’nun (MGK) görüşünü aldıktan sonra Ohal durumu gerekip gerekmediği tartışılır. Gerektiğine karar verildiği takdirde yurdun belirli bölgelerinde veya her yerin de Ohal ilan edilir. Ancak Ohal halinde geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. 6 ayı geçmemesi gereken Olağanüstü Hal duruma göre bu süre yeniden başlatılabilir. Bu karar da bölgenin valilerine de birçok yetki sorumluluğu getiriliyor. Ohal kanunun 27. Maddesinde yer alan kanuna göre valiler gerektiğine o bölge de ki yürürlüğü ele alabilir ve ilçeler de ki kaymakamların da onaylarıyla yürürlük hakkı kazanabilir. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı bakanlığın da toplanan bakanlar duruma göre Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) çıkarabilir ve yürürlüğe sokabilir. Bu nedenle de bu çıkarılan kararlar Anayasa Mahkemesine çıkarılmadan geçerli sayılabilecektir.

Ohal Kanunda hükümetin eline geçen yetkilerden bazıları ise şunlardır; İstenilen yerleri boşaltmak, oy yerin giriş ve çıkışlarını yasaklamak gerektiğinde o bölgeye tekrar yerleşimi sağlamak ve daha sonra başka bir yere nakletmek gibi yetkilere sahiptir. Bir başka kanun ise öğrenime ara verebilir ve yurtlara giriş çıkışları da kapatabilir. Öğrenime ara verilmesi ülke için gerileme yaratacağından bu kanun çok mecbur kalınmadıkça uygulanmaz. Diğer bir kanunda eğlence merkezlerini (Gazino, lokanta, birahane, meyhane, sinema, tiyatro gibi) kapatmak, süresini kısıtlamak, kanunun gerektirdiği kurallara göre uygulamaya sokmak gibi yetkileri de vardır. Bir başka kanunda ise hükümet haberleşme araçlarına el koyabilir istediği gibi kullanabilir yada kısıtlayabilir. Diğer bir kanunda hükümet kendisi ve halk için tehlike arz eden binaları istediği gibi yıkabilir veya istediğin de onarabilir. Aynı zamanda hükümet ulaşıma da sınır koyabilir. Kara, deniz ve hava ulaşımına istediği gibi sınırlama hakkına sahip olan hükümet araçların bölgeye giriş ve çıkışlarını kapatabilir gerektiğinde de sınırlayabilir.

Bütün bu kurallardan sonra en önemli kurallardan biri ise sokağa çıkma yasağıdır. Devlet istediğinde sokağa çıkmayı kısıtlayabilir ve yasaklayabilir. Bazı yerlerde dolaşmayı, toplanmayı, araçla seyahat etmeyi de kısıtlama hakkı olan devlet kurallara uymayan kişileri sert bir biçimde cezalandırabilir. Aynı zamanda yetkili kişiler şüphelendikleri kişinin üstünü, arabasını, çatasını buna benzer eşyalarını arayabilir buldukları herhangi bir şeyi delil amacıyla el koyabilir. Bir başka kural olarak da kişiler kimlik belirleyici bir belgeyi yanında bulundurmak zorunda, bununla beraber yayın kurumlarına da kısıtlamalar koyabilen hükümet gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanları gibi benzeri şeylere yayın yasağı, dağıtılma yasağı, çoğaltılma yasağı gibi yasaklarda koyabilir bununla ilgili hükümet kurallara uymayan yayın kuruluşlarını geçici süreliğine kapatma veya süresiz olarak kapatma hakkına da sahiptir. Bu konuyla ilgili olarak aynı zamanda hükümet söz, yazı, resim, film, plak, ses ve görüntü bantlarını da incelemek üzere el koyma delil geçerliliği niteliğiyle saklama gibi nedenlerle de el koyabilir.

En önemli kurallardan biri olan başka bir kural ise ruhsatlı da olsa havalı veya havasız silah bulundurmak, taşımak, naklini yapmak bununla beraber mermilerin de aynı şekilde taşınması ve bulundurulması yasaklanabilir. Hükümet cephane olarak da bombalar, tahrip maddeleri, patlayıcı maddeler, kimyasal maddeler, radyoaktif maddeler, yakıcı maddeler, yıkıcı maddeler, aşındırıcı maddeler, yaralayıcı maddeler, zehirli maddeler, tehlikeli gazlar, boğucu gazlar ve buna benzer maddelerin bulundurulmasını, taşınmasını, hazırlamasını, çoğaltmasını duruma göre naklini de yasaklayabilir. Bu gibi güvenlik tedbirlerinde kanuna uymayanlar ağır bir şekilde cezalandırılır. En önemli konulardan biri olan silah taşıma yasağı havalı veya havasız silahların taşınmasının veya bulundurulmasının yasaklanması takdirde bu kurala uymayanların silahlarına el koyulur karşı çıkarsa gereken ceza verilir. Aynı zamanda kişiler silahı vermekte güvenlik güçlerine zorluk çıkartırsa veya ateş açarsa karşılığını en ağır bir biçimde geri alır. Bu gibi durumlar da o bölgenin valileri güvenlik güçlerine silah kullanma yetkisi ve ateş açma yetkisi ile ilgili emir yayımlayabilir. Bundan dolayı silah bulunduran kişilerin ruhsatlı da olsa yanında bulundurmamaları gerekmektedir. Bulunduran kişilerin ise istenildiğinde zorluk çıkarmadan silahlarını güvenlik güçlerine teslim etmesi gerekir. Sıkıyönetim halinde yetkilere zorluk çıkarılması anında güvenlik güçleri birçok yetkisi bulunduğundan kişileri öldürebilir veya yaralayabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir