Olimpiyat Bayrağındaki Halkaların Anlamı Nedir?

Olimpiyat Bayrağındaki Halkaların Anlamı Nedir?

Genel Kültür erkut 108 Okunma

Bu yazımızda sizlere olimpiyat bayrağındaki halkaların anlamı konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi olimpiyatlar ilk olarak Atina’da başlamış bulunmaktadır. Günümüzde olimpiyatlarda elde edilecek başarılar çok önemli olmaktadır. Geçtiğimiz yıllara baktığımız zaman halter, güreş ve zaman zaman boksta elde ettiğimiz başarılara rağmen, artık ülkemiz okçuluk, masa tenisi, atletizm gibi dallarda da çok büyük başarılar elde etmeye başlamış bulunmaktadır.

Olimpiyatların içerisinde bulunduğu anlamın haricinde, logosunda bulunan halkaların da anlamı bulunmaktadır. Biz de sizlere şimdi bu yazımızda konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Olimpiyat Bayrağı Ve Olimpiyat Halkaları Anlamı

Bildiğiniz üzere olimpiyat bayrağında 5 tane aynı ebatta halkanın birbirine geçmiş olduğunu göreceksiniz. Bu bayrakta dikkatinizi çekecek olan bir başka şey ise, beyaz zemin üzerine işlenmektedir. Burada söylenilen şey, dünyada bulunan 5 kıtanın dostluk, sevgi ve dayanışma ile birlikte, çok başarılı bir organizasyonda buluşturulması için birleştirilmektedir. Bunlardan üçü üstte, ikisi alt kısımda yer almaktadır. Olimpiyat bayrağı ve halkası anlamı konusunda bilgi vermeden önce, renklerini bahsedelim. Üstte soldan sırası ile mavi, siyah ve kırmızı renkler bulunmaktadır. Sonrasında ise, alt kısımda olan iki halka ise, sarı ve yeşil olmaktadır. Burada Uluslararası Olimpiyat Komitesi, olimpiyat oyunlarına katılım sağlayan ülkelerin bayrak renklerini temsil ettiğini açıklamış bulunmaktadır. Olimpiyat oyunları bayrağı ilk olarak 1920’de gerçekleştirilen Anvers Oyunları’nda dalgalanmaya başlamış bulunmaktadır.

Olimpiyat Yemini Ve Halkaları Hakkında

İlk defa 1920 tarihinde Olimpiyat halkaları ve bayrağı böylece dalgalanmış bulunmaktadır. Ayrıca  1920 yılının bir başka özelliği ise, ilk kez yemin verilmesidir. Böylece daha dürüst oyunlar yapılmasına çalışılmaktadır. Olimpiyatlar ile ilgili olarak sizlere vereceğimiz önemli bilgilerden biri de Olimpiyat meşalesidir. İlk kez 1936 yılında Berlin Oyunları’nda kullanılmaya başlanmış olan Olimpiyat meşalesi, olimpiyat oyunlarının başlaması ile yanmaya başlar ve sonrasında yani oyunlar bittiği zaman söndürülür. Bu arada verilmiş olan Olimpiyat madalyaları da özel olarak tasarlanır. Bu madalyalar ilk 3’e girenlere verilirken, 3.’ye bronz madalya, 2.’ye gümüş madalya ve 1.’ye ise, altın madalya verilirken, madalyaların bir tarafında Yunan mitolojisi Zafer tanrıçası Nike’ın kabartması bulunurken, diğer tarafta ise, oyunları düzenleyen ülkenin amblemi bulunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir