Orkide Yetişmenin Püf Noktaları

Orkide Yetişmenin Püf Noktaları

Genel Kültür Çağrı Sevgi 70 Okunma

Orkide Yetişmenin Püf Noktaları

Orkide yetişmenin püf noktaları arasında pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bayanlar başta olmak üzere çok sayıda hayranı olan orkide uzun yıllar evlerinizi ya da iş yerlerinizi süsleyen bitkiler sınıfına dâhil olmaktadır. Her yıl düzenli olarak açan bu bitkiler oldukça dayanıklıdır. Bazen iki bazen ise üç kez açabilmektedir. Hemen hemen tüm bitkilerin kendine özen bakımları mevcut bulunmaktadır. Ancak söz konusu orkide ise bakım yöntemi biraz farklılık göstermektedir. Bu nedenle aşağıdaki püf noktaları dikkatli okuyarak kolayca orkidelerin bakımlarını kolaylaştırabilirsiniz.

Orkidelerin Yetiştirilmesi ve Bakım İşlemleri

Orkidelerin yetiştirilmesi ve bakımları düzenli olarak yapıldığı sürece bitki kendini ortaya çıkaracaktır. Yaz ve kış sulama teknikleri biraz farklılık göstermektedir. Orkidenin yetiştirilmesi ve sulanma işlemleri şu şekilde yapılmalıdır:

  • Orkide bitkisi kışın hafta bir kez sulanmalıdır. Bu da karşın yazın ise haftada bir ya da iki kez sulanması tavsiye edilmektedir. Özellikle sulama tekniği olarak daldırma yöntemi orkide için daha elverişli olacaktır.
  • Doğrudan doğruya güneş gören bir yere muhafaza etmek doğru değildir. Bunun yerine güneş alan bir odaya koyarak güneş ışınlarından dolaylı yoldan bitkinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Orkide pek çok çiçek gibi ne aşırı soğuk ne de aşırı sıcak ortamı sevmemektedir. Bu nedenle yaz ve kış olmak üzere daima sabit bir sıcaklığın olduğu odada bulunması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında bitkinin bulunduğu odanın ısı derececi 15 derecenin altında olmamalıdır. Bu bitkiyi olumsuz etkilemektedir.
  • Hemen her bitkinin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamin desteğini eksik etmemeniz gerekmektedir. Öyle ki belli aralıklar ile (yılda en az bir ya da iki kez ) vitamin ve mineral ile bitkinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu yöntem bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini de sağlamaktadır.

  • Orkidelerin bakım işlemleri sırasında en çok da suyu fazla vermemiz de önemlidir. Fazla su verdiğiniz takdirde orkideniz kısa süre içerisinde zayıflayıp hemen çürümesine neden olur. Bu nedenle düzenli ama belli bir miktar su verilmesi gerekir.
  • Orkide bitkileri yılda ortalama olarak iki ya da üç kez çiçek vermektedir. Katlı katlı bir bir yapıya sahip olan orkidenin kurumuş dallarını ise gövdesine yakın bir yerden kesmeniz tavsiye edilmektedir. Bu da bitkinin sağlıklı bir şekilde büyümesine kolaylık sağlayacaktır. Bu yöntem bitkinin hem tekrar çiçek vermesini hem de diğer çiçekli gövdelerin zarar görmemesini sağlayacaktır.
  • Orkidelerin saksı değişimi ise mevcut saksının ters çevrilip tüm toprağın kökten ayrılmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Böyle yaparak eskimiş ya da yıpranmış veya çürümüş köklerinden temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra tam ortalayıp saksıya tekrar yerleştirebilirsiniz. Ardından da kalan toprağını kökün tamamımı kapatacak şekilde örtebilirsiniz. Daha sonra toprağı sulandırma işlemini yaparak toprağın kökle bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz En Uzun Ömürlü Çiçek Hangisi yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir