Osmanlı Devleti’nin Zamanını Anlatan Filmler Ve Diziler

Osmanlı Devleti’nin Zamanını Anlatan Filmler Ve Diziler

Genel Kültür Çağrı Sevgi 144 Okunma

Osmanlı Devleti’nin Zamanını Anlatan Filmler Ve Diziler

Osmanlı Devleti, her zaman hayranlık uyandıracak savaşlara ve kahramanlıklara imza atmıştır. Kimi zamanlarda bu savaş ve kahramanlıklar dizi ya da film olarak Türk izleyicilerin karşısına çıkıyor. Bu dizilerden ya da filmlerden bazıları oldukça beğenilirken; bir kısmı da eleştirilere maruz kalıyor.

Eve Dönüş: Sarıkamış

Osmanlı dönemini konu alan filmlerden biri Eve Dönüş: Sarıkamış’tır. O dönemin sert iklim koşullarını ve insan ilişkilerini tüm gerçekliği ile gün yüzüne çıkarmıştır. Gül Hanım ve kızı Nihan’ ın Erzurum yolunda yaşadıkları çetin mücadeleyi anlatır.

Son Umut

Çanakkale Savaşı’ nı anlatan son derece duygusal bir filmdir. Avustralyalı çift tüm çocuklarını Çanakkale Savaşı’ na göndermiştir. Çocuklarını savaşa gönderen Connor, bir daha da onlardan haber alamamıştır. Bunun üzerine Türkiye’ ye gelerek çocuklarının izini öğrenmek ister.

Fetih 1453

Fatih Sultan Mehmet’ in İstanbul’ un fethini anlatan oldukça etkileyici ve güzel bir filmdir. II. Mehmet, babasının ölümü üzerine ikinci defa tahta çıkar. Artık tek hedefi İstanbul’ u ele geçirmektir. Bunun için de her türlü imkanı kullanmaktadır.

Çanakkale Yolun Sonu

Çanakkale Savaşı’ nın etkili şekilde anlatıldığı filmlerden biri de Çanakkale Yolun Sonu filmidir. Çanakkale Savaşı’ nda yer alan isimsiz kahramanlar bu filmde ele alınmıştır.

120

Sarıkamış’ ta şehit olan 120 çocuğumuzun acıklı hikâyesi bu film tarafından ele alınmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasından Osmanlı ordusu cephanesiz kalır. Bunun üzerine Van’ da halktan yardım ister. Ancak zaten tüm erkekler savaşmaktadır. Bunun üzerine ortalama 15 yaşlarındaki 120 çocuk gönüllü olarak Sarıkamış’ a gitmek ister. Ancak hava şartları oldukça kötüdür. Pek çoğu şehit olan bu kahramanların hayatları etkili şekilde filmde anlatılır.

Muhteşem Yüzyıl

Osmanlı Dönemi Türk dizisi olarak tarihe geçecek dizilerin başında gelir. Kanuni Sultan Süleyman’ ın Hürrem aşkı bu dizide ele alınır.  Hürrem’ in muhteşem entrikaları, dizi severleri ekran başına toplamıştır.

Filinta

Osmanlı Devleti’ nin zamanını anlatan diziler listesine Filinta dizisini de eklemek mümkündür. Dizi Osmanlı’ nın son dönemlerini konu alan bir polisiye dizisidir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir