Otizm Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Otizm Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 119 Okunma

Otizm Hastalığı Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Son yıllarda çok merak edilen otizm hastalığı nedir? başlıca belirtileri nelerdir? sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle bu hastalığı taşıyan herkese Allah’tan şifalar diliyoruz. Allah yardımcıları olsun.

Otizm hastalığı aslen nadir görülen hastalıklar sınıfından olarak bilinmektedir. Otizm hastalığı ile ilgili olarak ilk söylenebilecek olan otizm’in beyin gelişimini engelleyen önemli bir hastalık olduğunu bilmektir.

Otizm Hastalığı Nedir?

Otizm hastalığı, sosyal beceriler ve iletişimde güçlükle kendini gösteren, gelişimsel bir bozukluk olarak bilinmektedir. Otizm görünme oranı, her geçen gün toplum içerisinde artış göstermektedir. Bu arada bilinmesi gereken bir şey de erkek çocuklarında otizm, kız çocuklarına göre, 4 kat daha fazla görünmektedir. Otizm hastalığı ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir başka konu ise, hastalığın maalesef ki, henüz anne karnında teşhisi mümkün değildir. Aynı zamanda da nedeni de tam olarak bulunabilmiş değildir. Sizlere otizmin temel belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Otizm Hastalığının Temel Belirtileri Nelerdir?

Otizmin aslında en temel belirtisi çocuğun bir türlü göz kontağı kuramaması durumu olarak bilinmektedir. Her ne kadar anne karnında belirlenmese de bu sebeple aslında yeni doğan bebek ile ilgili olarak doğum sonrasında kontrol altına alınması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra, biraz daha büyüdüğünde isme tepki vermeme durumu da önemli belirtilerinden biri olarak bilinmektedir.

Bunların yanı sıra, bilindiği gibi bir çok çocuk özellikle konuşamadığı durumlarda ilk olarak yapacağı işaret ile istediği şeyleri göstermesidir. Ancak, otizm hastalığı var ise, bu durumda çocuk gereksinim duyduğu şeyi işaret ederek göstermeyecektir. Bu da otizm hastalığı belirtileri arasında bilinmektedir. Bunların yanı sıra, yine otizmin en belirgin özelliklerinden bir tanesi de konuşma problemleri olarak bilinmektedir. Otistik çocukların çoğunluğu ya hiç konuşmazlar ya da çok geç konuşmaya başlarlar. Geç konuşmaya başlayan çocukların da büyük bir çoğunluğunda konuşma problemleri gözlemlenmektedir. Bu konuşma problemlerinin arasında ekolodig konuşma denilen sizin söylediğinizi tekrarlamak gibi görülebilir. Ayrıca, konuşurken, zamir ya da öznelerin kullanılmaması gibi kendini gösterebilmektedir.

Bu saydığımız belirtilerin yanı sıra, otizmin en belirgin özellikleri arasında bilim adamlarının da kabul ettiği en önemli olay iletişim kurmada yaşanan güçlük olarak bilinmektedir. Otistik olan çocuklarda yaşıtlarına ve çevresinde olan kişilere karşı bir ilgisizlik durumu söz konusu olmaktadır. Çoğunlukla da iletişim kurma konusunda isteksiz davranırlar. Özellikle de iletişim kurma konusunda yapılan çabalara da karşılık vermezler. Hatta reddederler.

Bunların yanında, otistik çocuklarda tekrarlayan nedensiz hareketler de görülebilmektedir. Sürekli sallanmak, el çırpmak gibi özellikler de bu anlamda örnek olarak gösterilebilecek olan hareketlerdir. Bazı otistik çocuklarda ise, bazı takıntılı durumlar gözlemlenmektedir. Bunların arasında sürekli ışıkları açıp kapatma gibi farklı davranışlar örnek olarak gösterilebilir. Yine çok nadir olarak görülse de bir grup otistik çocukta ise, parmak ucunda yürüme hastalığı görülebilen rahatsızlıklardandır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir