Oyun Laptop’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2017

Oyun Laptop’u Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 2017

Teknoloji Abdullah Ergün 5.725 Okunma

Oyun sektörü malum. Konsol konusunda bir sınır var. Yani konsolun işlemcisi, ramleri ve grafik kabiliyetleri belirli. Bir oyun yapımcısı buradan yola çıkarak nasıl bir oyun yapması gerektiğini bilir ancak konu PC olunca limit yok.

PC’de ise ne kadar çok para o kadar çok performans. Peki, ben bir notebook alsam hangi özelliklerde olması gerekir, oyunları nasıl iyi oynayabilirim diyecek olanlara bir rehber hazırladık. Buraya bakarak iyi seçimler yapabilirsiniz.


oyun laptopu (2)

1 – İşlemci

Dünyada PC sektörüne işlemci üreten iki şirket bulunuyor. AMD ve Intel. Her ne kadar Masa üzeri için AMD işlemci segmenti içerisinde alınabilir, tavsiye edilebilir işlemciler olsa da ne yazık ki, notebook sektörünü Intel tek başına öncülük ediyor. Eğer üst düzey bir oyuncuysanız mutlaka Core i7 bir işlemci seçiminde bulunmalısınız. Alternatif olarak Corei5 de önerilebilir. Core i3 işlemciler size oyunu açmanıza yeterli olacaktır ama genel anlamda oynayabilir misiniz oyunu orası muamma.

oyun laptopu (3)


2 – Ekran Kartı

Bir süredir bu sektöre Nvidia damga vuruyor. Gerek masa üzerinde gerekse notebook sektöründe de durum aynı. Ancak AMD kısmında da çözümler yok değil.

Ekran kartlarına şöyle bir göz atacak olursak, daha önce tek ekran kartı barındıran notebooklar vardı. Daha sonra hayatımıza 2 ekran kartı girdi. Bu kartlardan birisi onboard olurken diğeri Nvidia veya AMD tarafından üretilmiş kartlardı. Siz normal bir işle uğraşırken daha az güç harcayan onboard kart devrede iken oyun gibi yüksek grafik işlemlerinde diğer kart devreye giriyordu. Şimdilerde ise aynı notebook üzerinde SLI veya Crossfire gibi çözümler üretilmiş durumda.

oyun laptopu (7)

Üst düzey bir cihazda Nvidia GTX 980M SLI kullanılabilirken AMD R9 M290X Crossfire gibi bir ekran kartı da tercih edilebilir.

Tek ekran kartlı ve orta profildeki modeller arasında Nvidia GTX850M gibi bir model önerebiliriz.


3 – RAM

Bellek bu işin olmazsa olmazlarından. 4GB bellek size muhtemelen ya yetmeyecektir ya da oyun oynamak istediğinizde takıla takıla oyun oynamanıza neden olacaktır. Bu yüzden en az 8GB’lık bir model düşünmenizi öneririz. RAM aslında diğer özellikler gibi değil. Kolayca artırılabilir. 8 GB RAM’e sahip notebook alsanız bile bir 8GB RAM daha alıp takviye yapabilirsiniz. Ancak bu iş için fazladan bir yaklaşık 100 lira daha harcamanız gerekebilir.

Oyun Bilgisayarı

Özel yapım oyuncu notebooklarında 16GB RAM neredeyse standart. 32GB RAM’e sahip modeller bulmak mümkün.


4 – Sabit Depolama Alanı – Hard Disk

Şüphesiz en karmaşık konulardan birisi sanırım disk konusu. Çünkü genelde orta sınıf ve üst sınıfın en ekonomik modellerinde hibrit bir yapı kullanılıyor. Yani 8GB SSD bir sabit disk yanında 500GB veya 1 TB mekanik disk kullanılıyor. Burada sistem hızlı bir şekilde açılırken diğer işlemlerde aynı performans alınamıyor. Bu durumda en azından Samsung Evo 250GB SDD gibi modellerle notebook performans açısından iyileştirilebilir. Bunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu işlem ise aşağı yukarı cebinizden 200 ila 250 lira daha çıkması demek. Maddi imkânları daha iyi olanlar için daha yüksek kapasiteler tercih edilebilir.

Casper Excalibur


5. Soğutma

Notebook için hayati parçaları saydık. Neleri tercih edebileceğinizden bahsettik ancak birkaç noktaya daha değinmek istiyoruz. Bunların başında soğutma geliyor. İşte o küçücük kasa içerisinde yumurta pişirmek için gerekenden daha fazla ısı oluşacaktır. Bu yüzden alacağınız cihazın soğutma performansı çok önemli olacak. Çünkü parçaların çalışma ısıları arttıkça, uzun süreli oyun oynamanız durumda performans da düşecektir. Bu konuda iyi bir harici notebook soğutucusu da edinilebilir.

Msi game laptop


Bu kısım çok önemli!

İyi bir oyun deneyimi için, oyunun çözünürlüğü çok önemlidir. Genelde halen notebooklarda 1366×768 çözünürlük kullanılıyor. Buna kısaca 720p olarak nitelendirebiliriz. Diğer bir çözünürlük ise 1920×1080 yani 1080p diğer adı ile de Full HD olarak geçer.

Acer

Notebook ekranları da hangi çözünürlüğe kadar desteklediği önemlidir. Fiyatı yüksek olmasına rağmen 1080p’de çok fazla akıcı olarak oynayamadığınız bir oyunu daha düşük bir bütçeli makinede oynayabilirsiniz. Bunun nedeni diğer notebooktaki ekran çözünürlüğünden dolayı oyunu en fazla 720p çözünürlüğünde oynamanızdan kaynaklanıyor olabilir.


Oyun Laptopu Fiyatları

Kabaca fiyatlardan da bahsedelim.

  • Monster,
  • Predator,
  • DELL,
  • Razer,
  • Asus,
  • Msi,

gibi bazı markaların sadece üst düzey oyuncular için ürettiği notebooklar bulmak mümkün. Bu segmentteki fiyat aralığı 7 bin TL ila 13 bin TL arasında değişiyor.

Casper Excalibur

7 bin lira ile 3 bin 500 lira arasında orta düzey oyuncu notebookları bulmak mümkün. Bu segmentte birçok markanın değişik modellerini bulabilirsiniz.


Son olarak!

3 bin 500 lira altı cihazlarla da oyun oynayabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi belki sadece 720p kalitede ve çok fazla detay açmadan oyunları oynayabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir