Paintten Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Paintten Resim Boyutlandırma Nasıl Yapılır?

Teknoloji erkut 82 Okunma

Windows yazılımlarında paint programı ücretsiz olarak verimli kullanılabiliyor. Blog resimlerinin boyutlandırılmasında paint programı çok işe yarıyor. Windows işletim sisteminin her bilgisayarda yüklü olması herkesin painti kullanabiliyor olmasına olanak sunuyor. Paint programı çeşitli emeller için kullanılabilir olduğunu kanıtlamıştır.

Örneklerine değinilecek olursa Blogger kullanıcıları Favicon’unu kendileri tasarlayabiliyor, dinamik Blogger yazı çubuğuna resim ve yazı eklenebiliyor ve yine Blogger’da özel şema şablonlarına slayt resimleri yüklenebiliyor. Paintte resim boyutlandırma ayarının nasıl yapılacağı paint programının  nasıl kullanılacağı konularından bir diğeri oluyor. Paint yolu ile çeşitli nedenlerle resimlerin boyutlandırılması yapılıyor.

Bunlardan en çok ihtiyaç duyulanı ise Google arama motoruna uygun biçimde resimlerin optimize edilmesi oluyor. Optimize edilen resimler hem de sitelerin daha hızlı açılmasında olumlu etki yaratıyor. Dolayısıyla site ziyaretçileri daha kısa zamanda ziyaret ettikleri siteye bağlanabiliyorlar.

Resim Boyutlandırma Neden Gerekli?

Yazı tasarımları atlama aralığına uygun biçimde kullanılıyor ise bilhassa sitelerin ana sayfaları daha çabuk açılır. Fakat ana sayfada yer alan yazı resimleri ölçeksiz biçimde kullanılmış ise özellikle mobiller tarafından bu resimler okunamayabilir ve sitede URL hatası meydana gelebilir.

Günümüzde çoğu kişinin internete mobil cihazları ile bağlandığını düşünürsek siteler resim boyutlandırması yapmadıklarından dolayı ziyaretçi kaybedebilirler. Çünkü site ziyaretçileri yavaş açılan veya hata veren sayfalara tıklamaktan geri durmakla birlikte yavaş açılan sayfalarda bekleme sabrı göstermezler. Bu nedenle resim boyutlandırması işleminin bir an önce gerçekleştirilmesi gerekir.

Arama motorlarında site hızını ölçmede resim boyutlandırmasının önemli olduğu her daim vurgulanır. Webmasterlarda sitelerinin açılma hızını ölçmek için sitelerini hem masaüstü hem de mobil cihazlarda test etmelidirler.

Paintten Resim Boyutlandırma

İlk olarak paint programını açınız. Bunun için sırası ile Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Point tıklanmalıdır. Masaüstüne istenilen boyutta bir resim yüklenmelidir. Masaüstüne atılacak resmin boyutu şu aşamada önem arz etmez. Zaten paint programı ile masaüstüne atılan resim yeniden yapılandırılacaktır.

Örneğin: bir resmin gerçek boyutunun 1600 x 1200 Px olduğunu düşünelim. Bu boyuttaki bir resim sitenin hızını yavaşlatacaktır. Bu nedenle resim boyutlarının küçültülmesi gerekiyor. Point programında yapıştır sekmesine tıklanmalıdır. Ardından ok kısmına tıklanmalı ve masaüstündeki resim paint programında açılmalıdır. Masaüstünde yer alan resim paintte gerçek boyutu ile büyük bir şekilde açılır. Paintten resim boyutlandırma işlemi bu noktada başlıyor.

Programda seç yazısı bulunur ve yanında da 3 seçenek vardır. İconlarda yeniden boyutlandır yazsısı bulunur. Bu bölüme tıklanmalıdır. Tam da bu aşamada resmin boyutları girilerek resim yeniden boyutlandırılmış olacaktır. Fakat Schema micro işlemci resmin boyutları kaç girilirse girilsin kendine göre resmi boyutlandırır. Öyleyse şu hususlara dikkat edilmelidir: Makul olarak resmin genişlik ayarı 300 Px veya bu değerin altında olmalıdır.

Peki neden 300 Px? Çünkü mobil cihazlardan kaynaklanan nedenle resmin genişlik ayarı 300 Px’li geçemez. Resmin yüksekliği ise 200 ila 250 Px aralığında tutulmalıdır. Paint programında piksel seçeneği işaretlenmeli ve ardından ‘’ en boy oranını koru ‘’ tiki pasif hale getirilmelidir. Dikey yazan yere 200 ila 250 aralığında bir değer yatay yazan yere ise 300 veya altı değerler girilmelidir. Böylece resimde herhangi bir bozulma meydana gelmeden küçülme gözlenecektir.

Programda yer alan iconların ilk sırasında kırp seçeneği bulunur. Kırp seçeneğine tıklanmalı ve resme verilen ölçülerin formatlanması sağlanmalıdır. Resim boyutlandırması yeniden bu şekilde yapılandırılmış oluyor. Şimdi de kayıt uzantısına tıklanarak ve resme bir isim verilerek masaüstüne kaydedilmelidir. Bunun için de programın sol üst köşesinde sayfa şeklini andıran kısma tıklanmalı ve farklı kaydet seçeneği ile resim .jpg formatında kaydedilmelidir. Resme bu aşamada bir isim verilemelidir. Ardından kaydet seçeneğine tıklayarak resim boyutlandırma işlemi tamamlanmış olur.

Resim boyutlandırma özellikle sitelerin hızı açısından önemli bir yere sahiptir. Site ziyaretçileri siteyi ziyaretleri esansında sitedeki resimler tam ekran olarak açılır. Ancak bu işlem çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği için site ziyaretçisi bu durumun farkına varamaz. Sunucunun site sayfalarını daha kolay tarayabilmesi için resim boyutlandırma ayarına ihtiyaç duyulur. Resim boyutlandırma programı paintte yapıldığında kolay ve ücretsiz olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir