Pamuk Yetiştirme Alanları

Pamuk Yetiştirme Alanları

Genel Kültür Abdullah Ergün 68 Okunma

Türkiye içerisinde yer alan tarım ürünlerinin başında yer alan ögeler dahilinde pamuk ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkenin farklı coğrafyalarında üretilmiş olan pamuk; aynı zamanda sanayinin temelini de oluşturması ile bilinmekte olup; türlü türlü endüstriyel çalışmalar içerisinde hammadde olarak da görülmektedir. Bu sayede de genel olarak tekstil ürünü içerisinde yer alacak türde yer alan bir tarım ürünü olarak tercih edilmekte olup; bu kulvarda da etkili olarak da kullanılmakta olan hammadde kaynakları olarak da değerlendirilecektir.

Sanayi için önemli bir hammadde olarak bilinen pamuk; aynı zamanda tarımla uğraşan kişiler için de iyi bir gelir kaynağı olarak ifade edilmekte olup; yaygın bir biçimde yetiştirilen bitkiler arasında yer almaktadır. Genel olarak dokuma ve tekstil sanayisi içerisinde tercih edilen pamuk bitkisi; oldukça faydalı bir bitki olmakla beraber; herkesin ihtiyacı olan ürünleri meydana getirme aşamasında da yarar sağlayan unsurlar arasında başı çekmektedir. Üretilen pamuk sayesinde iplik ve kumaş gibi materyaller meydana getirilme aşamasında da varlık göstereceğinden dolayı her kesimden insanın önem verdiği bir tarım ürünü olarak ifade edilmektedir.

Pamuk bitkisi Anadolu coğrafyasında da sık sık üretilmekte ve oldukça verimli topraklar olduğundan dolayı da yıllık üretim sayısı fazlasıyla üst rakamlar dahilinde gündeme gelmektedir. Verimli toprak kadar sıcak ama sulak bölgelerde de yetişebilen bu tarım ürünü, ekim ve hasat zamanlarında Güneş ışınlarına fazlasıyla ihtiyaç duyacak konumda yer alan bir ürün olarak değerlendirilmektedir.

Pamuk üretimi Anadolu coğrafyası içerisinde en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde üretilmektedir. GAP projesi dahilinde sulak alanlara sahip olan bu bölgemiz aynı zamanda pamuk zamanında fazlasıyla sıcak bir iklime de sahip olmasından ötürü pamuk ekiminin en fazla olduğu bölgeler arasında olması ile de adından söz ettirmektedir.

Güneydoğu Anadolu’nun yanı sıra Akdeniz ve Ege bölgeleri içerisinde de pamuk üretimi de yapılmakta olup; bu bölgelerde bol miktarda yer alan alüvyal topraklar sayesinde söz konusu üretimin yetiştirilmesi durumu da söz konusu olacaktır. Büyük oranda verimlilik sağlayacak düzeyde varlık gösterecek olan bu bölgeler içerisinde aynı zamanda çöküntü ovaları da dikkat çekmekte olup; etkili bir konumda da varlık göstermesi ile bilinmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin bazı kesimlerinde de pamuk üretimi yapılmakta olup; etkili bir biçimde faaliyet göstermesinde de öne çıkmaktadır. Daha çok Elazığ, Malatya ve Iğdır sınırları içerisinde pamuk tarımı gerçekleştirilerek; hem yüksek sıcaklık ile nem hem de verimli topraklara sahip olan bu tip araziler dahilinde de üretimi gerçekleştirilecek olan ham maddeler arasında yer alacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir