Patinajın Arabada Açtığı Zarar

Patinajın Arabada Açtığı Zarar

Teknoloji Çağrı Sevgi 138 Okunma

Patinajın Arabada Açtığı Zarar

Patinajın arabada açtığı zarar konusunda sürücülerimizin birçoğu yeterli bilgiye sahip olmamakla beraber, yine de araçlarına patinaj yaptırmamaya çalışmakta, patinajdan kaçınmaktadır. Ülkemizde ki trafik kültüründe patinaj bazen sinir göstergesi, bazen ise gösteriş yapmak için kullanılan bir yöntemdir. Bunun dışında özellikle rampa üzerinde ve asfalt olmayan yol güzergahlarında ilk kalkış anında araçların patinaj yapması kaçınılması çok güç bir durumdur. Peki patinaj yapmanın veya yaptırmanın araca zararı var mıdır? Bu konu üzerinde fazla bilgiye sahip olmayan sürücülerimiz, kimi zaman isteyerek kimi zaman istemeyerek patinaj yapmaktadırlar. Patinajın arabada açtığı zarar konusunda size vereceğimiz bilgiler sayesinde artık bu hususta daha dikkatli olacaksınız.

Patinaj Yapma

Patinaj yapma belirtiğimiz gibi trafikte isteyerek veya istemeyerek karşılaşmak durumunda kalacağımız sorun teşkil edebilecek hususlardan birisidir. Aracımızın patinaj yapması ya isteğimiz dahilinde ya da isteğimizin dışında gerçekleşir. Aracımızın yaptığı patinaja isteksiz ve bilinçsiz bir şekilde sebep olduysak korkulacak bir durum yok demektir. Çünkü bu durum ayda yılda bir defa tekrarlanır ve aracınıza pek zararı dokunacağı söylenemez.

Ancak aracınızın maruz kaldığı patinaj durumuna isteyerek ve bilinçli şekilde sebep oluyorsanız o zaman endişelenmekte haklısınız. Çünkü bu sıkça başvurduğumuz bir olaydır ve aracımıza geri dönütü gayet olumsuzdur.

Rampada Patinaj

Patinaj yapma hususunda yukarıda ki yazımızda da belirttiğimiz gibi sürücülerimiz istekli yahut isteksiz olarak patinaja mahal vermek durumunda kalırlar. Gösteriş ve trafikteki asabiyet göstergesine dayalı olan bilinçli patinaj yapmanın dışında bilinçsiz bir şekilde patinaj yapmak durumunda kalınan alanların başında yokuş yukarı ilk kalkış gelir. Rampada ilk kalkış esnasında istemsiz yapılan bu patinajın arabada açtığı zarar hususuna değinecek olursak, kısa ve uzun vadede aracınıza herhangi ciddi bir zararı olmaz. Bu tarz durumlarda zoraki olarak patinaj yapma aracınızın tekerleklerine, çok şiddetli halde olduğunda ise             aks kafalarını zorlamaya neden olabilir.

Rampada patinaj yapma ayda yılda bir kez başımıza gelebilecek bir durum olduğu için aracımıza fazla zarar vermez. Aracınızın lastiklerine de belirgin zarar vermez. Sürekli patinaj yapmıyorsanız aracınız için meraklanmanıza gerek yok.

Sürekli Patinajın Araca Zararları

Patinajın arabada açtığı zarar konusunda tartışmaların odak noktasını oluşturan asıl husus sürekli patinaj yapmaktır. Çünkü bu durum aracınıza zarar vermektedir. Trafik kültürümüzde bir asabiyet göstergesi aynı zamanda bir gösteriş ürünü olan patinajın sürekli tekrarlanması halinde aracınıza uzun vadede vereceği zararları göz önünde bulundurmalısınız. Aracınızı sürekli patinaj çektirerek kullanmanız, debriyaj baskısına ve şanzımandan sonraki her hareketli parçaya zarar verir. Bundan dolayı aracınız uzun ve kısa vadede birçok zarar görür ve aracınızın ömrü kısalır.

Patinajın arabada açtığı zarar konusunda çoğumuz tarafından bilinmeyen birçok bilgiyi bu şekilde sizlinle paylaşmış olduk. Aracınızın sağlığı ve uzun ömürlü olması için olabildiğince patinajdan kaçının.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir