Paul Ryan Obamacare’i Topa Tuttu

Paul Ryan Obamacare’i Topa Tuttu

Forbes Türkiye Abdullah Ergün 54 Okunma

Sağlık sigortası ve vergi harcamaları her ülke vatandaşlarının hakkı olarak bilinmektedir. Bu haklar doğrultusunda da ABD içerisinde bazı değişimler söz konusu olmuş ve insanları da yakından ilgilendirecek düzeyde de varlık gösterecektir. Obamacare olarak bilinen bu yeni düzenleme dahilinde de orta ve düşük düzeyde kazanç elde eden vatandaşları mağdur edici konular da gündeme gelmektedir. Bu sebepten ötürü de gerek vatandaşlardan gerekse de politikacılardan tepki çekecek bir uygulama olarak da adlandırılacaktır.

ABD’de son yılların önemli bir değişkeni olarak görülen Obamacare politikası ilgi gördüğü kadar tepki de çeken bir uygulama olarak adlandırılmaktadır. Sağlık alanında yapılan bu değişiklik binlerce Amerikan vatandaşının sağlık harcamalarında değişikliğe sebep olması ile bilinmektedir. Aynı zamanda Obamacare uygulaması zengin vatandaşlarına güzel vergi kolaylığı sağlaması ile de öne çıkmaktadır. Sağlık maliyetleri ve vergi indirimleri ile oldukça fazla olumsuz söylem alan Obamacare uygulaması; varlıklara ve işletmelere dayalı yanlış bir politika olarak gözlemlenmekte olup; orta düzeyde yer alan vatandaşın mağdur olmasına neden olacak uygulamalar arasında da yer alması ile eleştiri oklarını üzerine çekecek bir gelişme olarak ifade ediliyor.

Orantısız bir biçimde işletmelerin vergi düzenlemelerine tabi tutarak trilyonlarca dolar vergi indirimi sağlama konusunda etkili bir politika olarak değerlendirilecek Obamacare uygulaması; vatandaşların halen daha eleştirdiği bir uygulama olarak görülmektedir. Cumhuriyetçi kesim tarafından pek fazla sevilmeyen ve uygulamaya kapatılması işlemi dahilinde de söylemleri olan siyasetçiler arasına son olarak Paul Ryan ismi de katıldı. Meclis Başkanı görevini üstlenen yaptığı açıklama dahilinde milletvekillerinin bu vergi indirimlerinden yararlanmamasını istemeyerek aynı zamanda da vergi reformu içerisine dahil olmasına da sıcak bakmadıklarını da ve milletvekillerine yer vermemesi durumunu gündeme getirerek bir açıklama içerisinde yer alacaktır.

Obamacare uygulaması içerisinde vatandaşların daha zorlu bir hayat sürecine dahil olmaları sağlanmakla beraber; dolayısıyla da bazı muhalif politikacılar tarafından da pek fazla istenmeyen politikalar içerisinde de yer almaktadır. Yıllık yatırım gelirleri ortalama 200 bin dolardan daha yüksek olan kesime yüksek gelirli bir sağlık sigortası sağlaması ile de tepki çekerek; ekstra bir gider çıkarması ile de ön planda yer alan bir uygulama olarak da gündeme gelecektir. Senatodan geçiş evresinde de sıkıntılı bir süreci meydana getirecek olan Obamacare uygulaması; bir koşul ya da kural dahilinde yeniden düzenleme içerisine girilmesi halinde kabul edilecek bir politika olarak değerlendirilecektir. Yeniden revize edilen bu vergi reformu kapsamında da çok pahalı ödemelerle halkı karşı karşıya getirmemek için bu tür bir istek gündeme gelmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir