Pet Şişede Gelen Hastalıklar

Pet Şişede Gelen Hastalıklar

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 116 Okunma

Belki ucuz olsun diye belki kullanım kolaylığından dolayı pet şişeleri hayatımıza çok çabuk soktuk. Birçoğumuz zararlı olduğunu biliyoruz ama hala kullanmaya devam ediyoruz. Peki, “Pet şişede gelen hastalıklar nelerdir?”

Pet şişenin ana kimyasal maddesi Bisfenol A. Bu madde gerek nakliye sırasında gerek depolama sırasında plastik şişeden ayrışıyor ve içine konan sıvı maddenin içine karışarak insan vücuduna geçiyor. Bu pet şişedeki içecekler soğutulmuş olsa bile zararlı maddeler artık içen kişinin vücudunda oluyor.

Pet şişelerin sebep olduğu hastalıklar:

  • Bisfenol A maddesinin kanda bulunması durumunda kalp rahatsızlıkları riski iki kat artmaktadır.
  • Yapılan deneylerde Bisfenol A maddesinin karaciğerde hasar, obezite, şeker hastalığı, erkeklerde kısırlık ve gençlerde gelişmeyi engellediği tespit edilmiştir.
  • Damarlarda yağ birikmesini kolaylaştırdığı, insülin işleme sürecini geciktirdiği düşünülmektedir.

Pet şişelerin kullanım süresi iki hafta olmasına rağmen bu kural göz ardı ediliyor. Üretici firmalar 10 aylık son kullanım tarihi belirleyebiliyor. Evlerimizde kullandığımız damacanalar da bir çeşit pet şişe. Bu damacanalar her ne kadar temizlenerek yeniden hizmete sunuluyor olsa da içlerinde deterjan atıkları kalıyor ve içtiğimiz suyla vücudumuza giriyor. Belki de bu yüzden suyun tadı her seferinde bir değişik geliyor insanın ağzına.

Pet şişe yapımında kullanılan bir başka kimyasal ise Dioxin.

  • Özellikle kadınlarda göğüs kanserine sebep oluyor. İşte bu yüzden pet şişeleri donduruculara koymamalıyız. Çünkü su donduğu anda Dioxin maddesi açığa çıkıyor.
  • Pet şişelerin en masum zararları ise uygun nakliye ve ambalajlama hatalarından kaynaklanan mikrop ve bakterilerin üremesi sonuç oluşan ishal, grip gibi rahatsızlıklardır.

Plastik biberon yapımında kullanılan BİSFENOL A maddesi bebeklerin gelişimi sırasında karşımıza çıkıyor. Tüm zararları biliniyor olmasına rağmen Türkiye’de biberon yapımında hala kullanılıyor. Zayıf bünyeli çocuklarda ölümcül hastalıklara neden olabiliyor.

Biberon


Küçük vücutlarda ilerleyen senelerde ise şu riskler ortaya çıkıyor:

  • Nörolojik bozukluk,
  • bağışıklık sisteminin zayıflığı,
  • sindirim sistemi bozukluğu,
  • kalp rahatsızlığı,
  • meme kanseri.

Cam Şişe Tercih Edilmeli

Pet şişelerin hayatımızdaki zararlarını azaltmak için plastik ambalajlı içecek alırken şişenin altındaki sayıya bakmak akıllıca olsa gerek. Bu sayılar 3, 6 ve 7 ise tercih etmemeliyiz. 1, 2, 4 ve 5 ise düşünerek almalıyız. Eğer ki alacağımız içeceğin cam şişesi varsa cam şişeyi tercih etmeliyiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir