Piri Reis’in Kısaca Hayatı

Piri Reis’in Kısaca Hayatı

Genel Kültür Çağrı Sevgi 222 Okunma

Piri Reis’in Kısaca Hayatı

1465 yılında doğan ve asıl adı Muhiddin Piri olan Piri Reis, Gelibolu alanında dünyaya gelmiştir. Ancak bazı kaynaklar asıl olarak Konyalı olduğunu da söylemektedir. Ünlü Osmanlı denizcilerinden Gelibolulu Kemal Reis’in yeğeni olması ile de tanınmaktadır. Amcasının onun hayatında çok önemli bir yeri olduğunu yaşamı boyunca söylemiştir. Bunun sebebi ise denize ilk açılışını amcası ile gerçekleştirmiş ve edindiği tecrübeleri tüm yaşamı boyunca cebinde taşımıştır.

Piri Reis, Osmanlı denizcisi olmasının da yanı sıra, Amerika tarafını gösteren Dünya Haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabı ile tüm dünya üzerinde tanınmış bir yazardır. Piri ve az evvel de bahsettiğimiz denizci amcası Kemal, uzun yıllar deniz üzerinde korsanlık yapmışlardır. Ancak 1486 yılında Grenada’nın Osmanlı Devleti’nden yardım istemesi üzerine 87-93 yılları arasında amcası Kemal ve kendisi Müslümanları gemiler ile Granada ve Osmanlı deniz yolu üzerinde taşıdılar.

Yapıtları ve Açıklamaları

  • Piri Reis’in Haritası: İlk Dünya Haritası olarak da bilinen bu eser, günümüz Amerika’sını çizgilerini de belirten bir eserdir. Günümüze kalan ve Amerika kıtasını bilinen hali ile gösteren ilk eser olmak ile ünlenen bu eser çok önemlidir. 1513 yılında çizilmiş olan bu harita, Avrupa ve Afrika’nın batı kıyılarını Güney Amerika’nın ise doğu kıyılarını göstermektedir. Aralarında Kristof Kolomb’a ait bir haritanın da bulunduğu eserler birleştirilerek oluşturulmuş bu harita 16. Yüzyıl denizcilerine ve o dünyaya ait bilgileri de içeren nadide bir kalıntı haline gelmiştir.
  • Kitab-ı Bahriye: Büyük bir denizci olduğu kadar büyük bir haritacı da olan Piri Reis, gezip gördüğü yerler hakkında tüm bilgileri kaydetmiş ve buraların haritalarını çizmiştir. 1511 ve 1513 yılları arasında da birinci dünya haritasını çizerken seyir notlarını da bir kitap olarak yazmıştır. Sonunda yabancı kaynaklara da başvurarak değerlendirmeye aldığı bu kitapta gezip gördüğü yerlerin coğrafi özelliklerini büyük bir incelik ile anlattığı bu kitapta tüm seyir notları yer almaktadır.
  • İkinci Dünya Haritası: Osmanlı tarihinde büyük bir önemi olan Piri Reis’in İkinci Dünya Haritası 1958 yılında çizdiği ve günümüze kalan parça, büyük bir haritanın kuzeybatı köşesidir. Bu harita Orta Amerika’nın yeni keşfedilmiş kıyılarını, Florida’yı, Kanada ülkesinin kuzeydoğu köşesini ve Grönland’ın büyük bir kısmını gösterir. Bu eserin önemi o dönemde Piri Reis’in Kanuni Sultan Süleyman’a hediye etmesinden kaynaklanır. Bu parçanın haritanın kalan diğer nadide parçaları ile birlikte hala Topkapı Sarayı’nda yer aldığı bilinmektedir.

Piri Reis’in gezip gördüğü yerleri, harita halinde çizerek tüm dünyaya aslında kalıcı ve çok önemli eserler bıraktığı bilinmektedir. Özellikle gezdiği tüm yerlerde aldığı notları, ülkelerin denizlerinin özelliklerini ve coğrafi durumlarını seyit notları olarak toparlayıp uzun yıllar süren uğraşları sonucu Kitabı-ı Bahriye adlı eserinde toplaması tüm dünyaya büyük bir coğrafik ansiklopedi bırakmış olması anlamına gelmektedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir