Prizin İncelenmesi ve Toprak Hattının Kontrol Edilmesi

Prizin İncelenmesi ve Toprak Hattının Kontrol Edilmesi

Teknoloji Çağrı Sevgi 137 Okunma

Priz Topraklama Nasıl Yapılır ?

Priz topraklama, geçtiğimiz her gün birçok farklı elektrik tesisat projesi çizilmektedir. Fakat bu elektrik tesisat projelerinin kaç tanesi güvenilirdir? Evdeki, işyerindeki ve herhangi başka yerdeki prizlere kadar gelen bu elektrik akımları cihazlar için ne kadar verimlilik oluşturuyor. İş bu noktada topraklama sistemi devreye girmektedir. Topraklama sisteminin ne kadar hayati bir eylem olduğunu burada ortaya çıkmaktadır.Trifaze, gerilimleri arasında herhangi bir faz farkı olan iki ya da daha fazla sayıdaki tez fazlı sistemlerin birleştirilmesi olayına verilen isimdir. Bu sistem içerisinde yer alan üç tane faz ve bir tane de nötr bulunmaktadır. Bu üç faz hattının eşit bir şekilde dağıtılması önemlidir. Bu yüzden bu üç faz hattı binaya eşit bir şekilde dağıtılması gerekmektedir. Nört hattı ise diğerlerine göre tek bir hattı oluşturmaktadır. Bu noktada tüm katlara ayrı ayrı dağıtılmaktadır. Eviniz içerisinde duvarlar bulunan herhangi bir prize dikkat ettiğiniz zaman bunların içerisinde 2 tane delik olduğunu göreceksiniz. Bu deliklerin bir tanesi faz diğer ise nötr’dür. Şu an kadar topraklama konusunda herhangi bir şey söylemedik. Ülkemizde ve diğer ülkelerde maalesef topraklama konusu çok fazla ciddiye alınmamaktadır. Bu yüzden kişilerin hayatları tehlikeye atılmaktadır. Eski evlerde özellikle topraklama hattının olmadığı söylenebilir. Topraklama olan evlerde de bu işlemin denetiminin yapılmadığı söylenebilir.

Topraklama Nedir? 

 Topraklama, elektrikli cihazların yol açabileceği elektrik kaçaklarını önlemeye yarayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde elektrikli cihazlara çok fazla miktarda yük binmesi engellenmiş olur. Topraklama sisteminin olmaması durumunda, kişileri elektrik çarpması çok yüksektir. Bu şekilde insan hayatı tehlikeye girmektedir. Topraklama sistemini oluşturulabilmesi için çeşitli topraklama sistemleri mevcuttur. Bunlar aşağıdaki şekildedir.

– Çubuk elektrodla topraklama,

– Metal elektrodlarla topraklama,

– Şerit elektrod ile yapılan topraklama,

– Levha elektrodu ile topraklama,
– Yer altı su boruları ile topraklama,

– Kazayağı biçiminde topraklama,
– Bina ihata elektrodu ile topraklama

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama sisteminin oluşturulabilmesi için en önemli aracı elektrodtur.

– Öncelikle 1 metre boyunda 2 veya 3 adet bakır çubuk alınır. Bu çubuklar çapı bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir.

– Eğer topraklama yapılırken birden fazla çubuk kullanılıyor ise bu durumda çubukların arasındaki farkın en azından bir topraklayıcının uzunluğunu iki katı kadar olmalıdır.

– Topraklama da çubuk elektrotlarının çağı 12.5 – 40 mm. arasında değişiklik göstermektedir.

– Bakır çubuğa kablo bağlanır.

– 1,5 – 2 metre derinliğinde toprak zemin kazılır. Ardından bu bakır çubuk toprağa yerleştirilir.

– Topraklama direncini bentonite ve gem tozu ile birlikte düşürürüz.

– Ardından toprak kapatılır. Kablo ise binaya çekilir.

Prizin İncelenmesi ve Toprak Hattının Kontrol Edilmesi

Prizler içerisinde üç tane bağlantı noktası bulunmaktadır. Birisi nötr, birisi faz, diğeri ise toprak’tır. Topraklama hattını kontrol edebilmek için avometre gerekmektedir. Avometre cihazında voltmetrenin yüksek gerilim pozisyonuna geldiğinden emin olmalıyız. Ardından direk prizden kontrol etmek yerine prizden çekilen kablolardan biri ile kontrol yapılır. Ev ve iş yeri gibi yerlerde avometre ile toprak hattının kontrol edilmesi mümkündür. Faz ve nört arası 220V civarında değere sahip olmalıdır. Toprak ve nört arası değer ise 0-1V aralığında bir değer olmalıdır. Faz ve toprak arasının normal değeri 220V dolaylarıdır.

Sıfırlama Nedir? 

 Sıfırlama, çoğunlukla tavsiye edilmeyen bir şeydir. Topraklamaya sahip olmayan binalarda uygulanması mümkündür. Sıfırlama, prizlerde yer alan toprak ucunun nört hattına bağlanması durumudur. Bu durum gerçek anlamda bazı sıkıntılar yaratmaktadır. Bu durumun sorun yaratmasının en önemli sebeplerinden birisi, nört hattının herhangi bir sebepten dolayı zarar görmesi durumunda, nötr hattı üzerinde yer alan gerilimin boşaltacak bir yer olmaması dolayısı ile elektrikli cihaz üzerine aktaracaktır. Bu durum sadece elektrikli cihaza değil, insana da rastlayabilir. Elektrik tesisatı üzerinde biriken enerjinin topraklama olmaması dolayısı ile atılamaması, bu sebepten insan veya cihazlar üzerine atması durumudur.

Topraklama Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Topraklama yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlardan birincisi, şalterin kapalı olduğundan emin olunmalıdır. İkincisi, kauçuk eldiven ile müdahale edilmelidir. Üçüncüsü, kontrol kalemimizin olması önelidir. Belirli aralıklar ile elektrik hattı kontrol edilmelidir. Dördüncüsü, sıfırlama işleminde nötr ve faz ayrımında dikkat etmeliyiz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir