Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Yazmış Olduğu Kitaplar Nelerdir?

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Yazmış Olduğu Kitaplar Nelerdir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 60 Okunma

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Yazmış Olduğu Kitaplar Nelerdir?

Ülkemizde siyaset alanında da önemli hizmetler yapmış olan eski Başbakanlarımızdan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun yazmış olduğu kitaplar günümüzde hala oldukça popüler bir konumdadır. Gerek siyasi geçmişi gerekse akademik kişiliğini kitaplarında sentezleyen Davutoğlu’nun kitapları özellikle Avrupa da ders niteliğinde okutulmaktadır. Bu bilgi birikimi kitaplar ve konuları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ahmet DAVUTOĞLU Kimdir?

Ahmet DAVUTOĞLU; 1959 yılında Taşkent’te doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Siyaset Bilimi Bölümünü Boğaziçi Üniversitesinde okudu. Boğaziçi Üniveristesinin Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisansını gerçekleştirdi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktorasını tamamladı. 1990 yılından 1995 yılına kadar Marmara Üniversitesi’nde görev yaptı. Ülkemizde de bir dönem Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanlık görevlerini yürütmüştür. Bu dönemler de akademisyen kişiliğinden dolayı Ahmet Hoca olarak adlandırılmaktaydı. Davutoğlu evli ve 4 çocuk babasıdır.

Stratejik Derinlik: Türkiye’nin Uluslararası Konumu

İsminden de anlaşılacağı gibi stratejik Derinlik: Türkiye’nin uluslar arası konumu kitabı son derece düzeyli bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda yetişmiş en tecrübeli siyasetçilerden biri olan Ahmet Davutoğlu, gerçek anlamada olayların perde arkasını incelemesi, görülenin ötesinde görülmeyenlere işaret etmesi yönüyle Türk halkına yeni ufuklar açmakta. Bizim yapabileceklerimizden ziyade Batı medeniyetlerinin neler yaptığını, neler düşündüklerini ve özellikle yapılmakta olanların nasıl çok önceden planlanıp uygulamaya konduğunu bu kitapta göreceksiniz.

Medeniyetler ve Şehirler

Şehirlerin kaderleri, geçen zamanla ait oldukları medeniyetlerle özdeşleşirler. Bu anlamda medeniyetler ile şehirler arasındaki temel ilişkiyi ele alan medeniyetler ve şehirler kitabın hedefi odak şehirlerdir. Farklı coğrafyaların gelişimlerinin ana noktalarını oluşturan şehirler, bazen yerleşim anlamında veya müziğin ritminde, bazen entelektüel geleneğin sürekliliğinde ya da ticaret yolları üzerindeki kazançlı bir pazarda ve bazen de politik düzenin merkezinde durarak tarih içerisinde gerçek bir yansıma sağlamaktadırlar.

Küresel Bunalım

Dünyada dengeler sürekli değişmekte olduğunu güç odaklarının karşılıklı çıkar çatışmalarını ele alan kitap, korkusuz ve derinlikçi bakış açısı ile kaleme almıştır. Dünyada olan 2 yıkımında ustaca kaleme alan eserde konuşmalar oldukça yoğunluktadır. Bu iki yıkımın ekseninde yapılan konuşmalardan oluşan bu kitapta, küresel bunalımın felsefi ve stratejik boyutları ele alınmakta; bu bunalımın batı ve doğu toplumlarının yanı sıra Türkiye üzerinde yapacağı etkiler tartışılmaktadır.

Teoriden Pratiğe Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar

Teoriden pratiğe Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar kitabını oluşturan konuşma metinleri, 2002 yılından başlayıp 7 yıllık bir süreçte geçmektedir, Türkiye’nin, gerçek potansiyelini gösterebilmesi amacıyla yürütülen gayret ve çabaların bir sonucudur. Özelliği ve özgünlüğü, olaylar yaşanırken konuşulmuş ve yazıya dökülmüş olmalarıdır.

Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat

Ahmet Davutoğlu’nun ilk eseri olma özelliği taşıyan Osmanlı medeniyeti: siyaset iktisat sanat kitabı Sanattan topluma, siyasetten ekonomiye uzanan geniş bir yelpazede bu büyük insan topluluğunu anlamaya çalışan yazılardan oluşmuş olan kitap, her biri alanında söz sahibi ilim adamları tarafından oluşturulmuştur. Bu çalışmanın Osmanlı gerçeğini yancılıktan uzak, bilimsel ve kültürel bir çabayla yeniden okumaya yönlendirilen her bir bölümü Osmanlı’nın yeniden tanınmasına rehberlik edecek niteliktedir. Görüldüğü üzere Ahmet Davutoğlu’nun eserleri ilgi görmeye devam etmektedir.

Dilerseniz Zihin Yolu İle Tedavi Mümkün Mü? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir