Programlama Nedir? Programlamanın Tarihi

Programlama Nedir? Programlamanın Tarihi

Teknoloji erkut 59 Okunma

Bilgisayarlarda özellikle yapmak istediğiniz işlemleri uygulayabilmeniz için programlama  yapılması gerekmektedir. Pek çok farklı alanda işlemlerin daha kısa süre içerisinde kolayca yapılması için hazırlanacak olan programlama işlemleri kullanılmaktadır. Özellikle sipariş uygulamaları, stok uygulamaları veya farklı iş takipleri için istenilen her alanda rahatlıkla kullanım imkanı sunmaktadır.

Programlama Nedir?

Programlama işlemi için gerekli bilgisel verilere sahip olunması önemlidir. Bu sayede dilediğiniz her durumda bilgisayar üzerinden yazacağınız programları ile istediğiniz işlemleri daha kolay şekilde tamamlayabilirsiniz. Günlük hayatınızda veya iş hayatında pek çok farklı işlemin bilgisayar üzerinden tamamlanabilmesi için özel olarak yapılacak işlemler konusunda programlama kullanılmaktadır. Yapılacak olan programlama işlemleri için hazırlanacak yazılımlara program denilmektedir.

Bilgisayar üzerinden hazırlanacak olan oyunlar, muhasebe işlemleri gibi pek çok farklı işlem de özellikle hazırlanacak olan programlar istenilen işlemin kolayca yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bilgisayar üzerinden yapılabilecek her türlü uygulama için program kullanılmaktadır.

Programlama Dili Nedir?

Bilgisayar üzerinden yapılacak işlemlerde çözümün elde edilebilmesi için adım adım yapılacak olan programlama işlemlerinde kullanılan biçimsel kurallara programlama dili denilmektedir. Bu nedenle özellikle program yazacak olanların programlama dilini bilmesi gerekir. Pek çok farklı seçenek üzerinden biçimsel kurallar kullanılarak hazırlanacak olan programlar sayesinde günlük hayatınızı daha da kolaylaştıracak işlemleri bilgisayar üzerinden yapmanız mümkündür.

Programının Tarihi

Tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelişen teknoloji sayesinde giderek daha hızlı kullanım imkanı sunacak programların hazırlanması sağlanmaktadır. Geçmiş dönemlerde özellikle kodlanmış makine komutlarıyla hazırlanan programlar bulunmaktaydı. Ancak hızın düşük olması ve yetersiz bellek nedeniyle oldukça sınırlı işlem yapılmasına imkan sağlıyordu.

İlk olarak hazırlanan programlar makine dili ile yazılmaktaydı. Programlama dili olarak kullanılmasına karşın makine dili ile yazmak oldukça zahmetli olduğundan giderek gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar programlama dili kullanılmaya başlandı. Makine dilinde özellikle 1 ve 0 komutları bulunmaktaydı. Bunun dışında farklı komut bulunmaması yapılacak olan programlama işleminin sınırlı şekilde ve daha zorlayıcı olmasına neden olmaktaydı.

Gelişen programlama dili sayesinde özellikle günümüzde bilgisayar üzerinden hazırlanan programlar daha detaylı ve daha kullanışlı seçimler yapılmasını sağlamaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir