Programları Bilgisayardan Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

Programları Bilgisayardan Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

Teknoloji erkut 46 Okunma

Bir programı bilgisayardan kalıcı olarak silmek isteyebilirsiniz. Bu konuda, öncelikle şunu bilmek gerekir ki, bir bilgisayarda bir programı kurarken, aslında o bilgisayarın sadece masaüstüne bir kısayol oluşturulmaz, aynı zamanda da bilgisayarınızın ağırlıklı olarak C diskine yani harddiskin içerisine dosya komutları da yerleştirilmektedir. Bu yüzden de hafızanızın dolması durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de bazen kullanılmayan programları komple silmek gerekmektedir. Bu tip durumlarda dikkatli şekilde hareket etmek gerekir. Kısacası, eğer sizler de bilgisayarın sadece masaüstünde bulunan kısayolu sildiğiniz zaman bu program dosyasını silmiş olmuyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi vereceğiz. Hemen detaylı şekilde anlatmaya başlayalım.

Programları Bilgisayardan Silmek

Bir programı bilgisayardan silmek için öncelikle Denetim Masası’na giriş yapmak gerekiyor. Bir programı kaldıracaksanız ancak doğru işlem bu şekilde yapılmaktadır. Öncelikle başlat kısmına tıklayıp sonrasında programı bilgisayardan silmek için, Programlar kısmını tıklamanız gerekiyor. Bundan sonra yapacağınız işlem, program kaldır işlemini tıklamanız gerekiyor. Bundan sonra karşınıza bir liste çıkmaktadır. Burada istemiş olduğunuz programı kaldırmak için öncelikli olarak bu programın üzerine tıklamanız gerekiyor. Bundan sonra, üst kısımda bulunan kaldır ikonuna basabilirsiniz. Böylece de program bilgisayarınızdan kalkmış olacaktır. Tamamen bilgisayarınız temizlenmiş olacaktır.

Yine söylemekte fayda var ki, sadece masaüstünde bulunan ikonu seçmek kesinlikle tam anlamıyla sonuç vermeyecektir. Burada çok dikkatli bir şekilde hareket etmek gerekmektedir.

Programları Bilgisayardan Silmemek Nasıl Sonuçlar Çıkarır?

Özellikle programları bilgisayardan silmek gerekliliğini daha net görmüş olacaksınız. Öyle ki, bilgisayarlar her zaman için belirli bir harddisk düzeyinde çalışmaktadır. Harddisk konusunda çok dikkatli şekilde hareket etmek gerekmektedir. Zaten harddisklerin asıl olarak, dolu olması sonrasında ana kartları olumsuz şekilde etkilemekte ve kullandığınız bilgisayarların doğal olarak da yavaş hareket etmesine yol açmaktadır. Halbuki bu olaylar ile ilgili olarak, bir çok işlem yaparken, her zaman hız çok önemli olmaktadır.

Şunu da bilmek gerekir ki, bir çok program bilgisayar içerisinde dururken, aslında, kullanımı konusu ile ilgili olarak tam randımanlı kullanılmayabilmektedir. Bu sebeplerle fazlalık programları silmek çok daha büyük avantaj sağlamaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir