Rarlı Dosyalara Şifre Koymak

Rarlı Dosyalara Şifre Koymak

Teknoloji erkut 62 Okunma

Günümüzde Rarlı dosyalara şifre koymak gereksinimi bir ihtiyaç halini almıştır. Birçoğumuzun evimizde kişisel dosyalarının bulunduğu bilgisayarlar mevcuttur. Ve gerek iş gerekse özel hayatımızdaki bilgileri bu dosyalarda saklarız. Haliyle çok yer tutan bu dosyaları çeşitli programlarla  sıkıştırıp bilgisayarımıza öğle kaydederiz. Peki bu bilgilerimiz istemediğimiz kişilerin eline geçerse ya da başkası tarafından görülmesini istemiyorsak o zaman yapmamız gereken rarlı dosyalara şifre koymak olacaktır. Bu işlem görünüşte karışık gibi görünse de birkaç adımda rahatça yapılarak içinizin rahat etmesini sağlanmaktadır. Digital ortamda artık güven her şeyden önce gelmektedir.

WinRAR Nedir?

En genel anlamı ile WinRAR bilgisayarda bulunan dosyaların boyutunu küçültmek ve arşivlemek için geliştirilmiş son derece yaygın kullanımı olan bir yazılımdır. Dosyalarınızın sabit sürücülerde fazla dağınık kalmaması ve yer tutmaması için kullanılan WinRAR oldukça popüler bir uygulama olarak dünyada kabul görmüş bir programdır. Dosyalarınızı sıkıştırma yaparak saklamak, onları bu şekilde sınıflandırmak virüs bulaşma tehlikesinden de koruyacaktır. Ayrıca dosyalar bilgisayarımızda daha düzenli dururlar, sabit sürücüde çok fazla yer kaplamazlar ve dosya transferleri çok daha rahat yapılabilmektedir bu sayede. Dosya sıkıştırmayı WinRAR üzerinden anlatmamızın sebebi en karlı ve en çok tercih edilen dosya sıkıştırma programı olmasından dolayıdır. Piyasada bir çok sıkıştırma program bulunmaktadır ama hiç biri bu programın sağladığı güveni sağlayamamaktadır.

Rarlı Dosyalara Şifre Koyma Aşamaları

İlk önce WinRAR programını çalıştırıyoruz. Sıkıştırıp şifre koymak istediğimiz dosya veya klasörlerin olduğu dizini açıyoruz. Şifre koymak istediğimiz dosya veya klasörleri seçiyoruz. Eğer çoklu seçim yapmak isterseniz; klavyede yer alan Ctrl tuşuna basılı tutup maus ile dosyaların üzerine tıklayarak çoklu seçim yapabilirsiniz. WinRAR araç çubuğunda yer alan, Ekle butonuna tıklıyoruz. Arşiv adı sekmesinden oluşturacağınız sıkıştırılan arşiv dosyasına bizim belirleyeceğimiz bir isim verebilirsiniz. Varsayılan olarak bu isim klasörün ismi olacaktır. Sıkıştırılmasını istediğiniz Arşiv biçimini  .zip veya .rar olarak seçmemiz mümkündür. Dosyanın  .zip veya .rar olmasının şifreleme açısından herhangi bir farkı olmayacaktır. Rar veya zip dosyamıza şifre verebilmek için, Parola seç butonuna tıklıyoruz. Parolayı girin kısmından arşiv dosyamıza şifre koymak için istediğimiz parolayı girebilir. Doğrulama için tekrar parola girin kısmından parolamızı onaylıyoruz. Tam gizlilik için Dosya isimlerini de şifrele kısmını seçili hale getiriyoruz. İşlemi onaylamak için Tamam butonuna tıklıyoruz. Bu şekilde Rarlı Dosyalara şifre koyma işlemini tamamlamış oluyoruz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir