Retweet Neden Silinmiyor Sorusunun Cevabı ve Çözümü

Retweet Neden Silinmiyor Sorusunun Cevabı ve Çözümü

Teknoloji Abdullah Ergün 1.339 Okunma

Retweet Neden Silinmiyor

Herkesin merak edip anlamlandıramadığı retweet neden silinmiyor sorusunu cevaplıyoruz. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığının farkındayızdır. İnsanlar eskiden sevdiklerinden iki satırlık bir haber alabilmek için haftala boyu mektup yada telgraf beklerdi, fotoğraf daha nadir bir şeydi, dolayısıyla da kıymetliydi.  Kimsenin kimseden öyle çok haberi olmaz, olsa da belli sınırları olurdu. Artık o  yıllar çok geride kaldı. Uzay çağı diye adlandırdığımız bu çağda en kolay erişilen şeyler fotoğraflar veya haberler olmuş durumda.  Bunları sağlayan etmenlerin başında internet, dolayısıyla sosyal medya geliyor. Hayatımıza facebook, instagram, twitter gibi sosyal ağlar girdiğinden ve her geçen gün geliştiğinden beri sevdiklerimizin fotoğraflarını görmek veya görüntülü konuşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Özlem veya değerlerimizi biraz hafifleten bir yerde duruyorlar demek yanlış olmaz. Twitter bunlardan biraz daha farklı bir yerde konumlanmaktadır.  Twitter’ı daha takından inceleyelim.

Sıfırdan Takipçi Sayısı Arttırma

Twitter Nedir?

Twitter internette kullanılan bir mikroblogtur denebilir. Elbette mikroblog kulağa çok da,

yakın gelmiyor. Mikrobloglar, mikroblog kullanan kişilerin veya kurumların, kendileri hakkındaki haberleri, hissettiklerini ve düşüncelerini kısa mesajlar halinde yayınladıkları platformdur denebilir.  Yani bir sosyal mesajlaşma yeridir. Bu fikir ilk olarak 2006 senesinde Jack Dorsey tarafından ortaya çıkmış. İlk başta küçük bir proje grubunun iletişimini sağlayacak bir SMS servisi olarak tasarlanmış. Twitter’a gönderilebilen maksimum 140 karakterin ana fikri burada yatmakta. Genel olarak bundan ibarettir. Yani twitter kurumların veya bireylerin kendileri hakkındaki haberlerini veya düşüncelerini 140 karakter içerisinde paylaşmaya yarıyor. Bunlara tweet adı veriliyor.  Mesajlarınıza çeşitli resim veya video linki ekleyebiliyor ve onları sizi takip edenlerle paylaşabiliyorsunuz.

 

Twitter Farkı Nedir?

Twitter’ı bu şekilde açıklayınca diğerlerinden pek bir farkı yokmuş gibi duruyor. Fakat asıl

farkını dünya çağında üne sahip, pöpüler uyerli/yabancı ünlü kişilerin, şirketlerin kendileri

hakkındaki bilgileri twitter üzerinden veriyor olması. Bu da Twitter’ı daha kurumsal yapan bir

diğer etmenlerden .

Retweet nedir? RT nedir? Retweet etmek ne demek?

Twitter’da beğendiğiniz tweetlerin üstünde retweet denen buton bulunur. Ona tıkladığınızda bu söz konusu tweetleri kendi sayfanızda yayımlayabilir, takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Buna retweet kısaca RT denir. Genellikle önemli ve hayati mesajlar sıkça RT edilir.

Retweet Neden Silinmez?

Retweet silinmiyor tarzında birçok başlık açılmıştır. Fakat başından itibaren twitter üzerinden asla bir retweet silme işlemi bulunmamaktadır. Sadece geri alınabilir. Tam olarak bir retweet silme işlemi bulunmamasına rağmen retweet kaldırmak mümkündür.  Şimdi bu işelmin nasıl yapıldığını hep beraber inceleyelim.

İlk olarak Retweet yapıp geri almak istediğiniz tweet için sayfanızda geçmiş tarihlere gidiyor ve tüm yazıları buluyorsunuz.  Bulduğunuz ve istemediğiniz retweetinizi alt kısmında bir simge yer almakta. O simgeye tıklayıp retweetten anında kurtulmanız mümkündür. Bunu anlamak için daha sonra sayfanızı yenilemeniz yeterli olacaktır.

Takip ettiğiniz bazı kullanıcılar twitter  kullanırken kendilerine özü fikir ve düşüncelerini paylaşmak yerine sadece takip ettikleri sevdikleri kişilerin tweetlerini retweet edebilirler. Siz de eğer böyle birini takip ediyorsanız sizin de anasayfasına sürekli bu tür retweetler düşüyordur.  Sıklıkla gördüğünüz bu retweetler sizin için pek ilgi çekici olmayabilir. Bu durumda twitter takipçiilerine bu retweti takip etmeme imkanı da veriyor.

Retweet kapatmak içinde şimdi yazacaklarımızı yapmanız yeterlidir.

Öncelikle retweetlerini kapatacağınız kişinin sizi takip etmediğine emin olmalısınız.  Emin olduktan sonra söz konusu kullanıcının profiline girip sağ üst köşede yer alan mavi renkteki “takip ediliyor” yazısının yanında  bulunan “Daha Fazla Kullanıcı Eylemi” seçeneğine tıklayın. Daha sonra bağlantılar göreceksiniz. Bu bağlantılar üzerinden Retweetleri kapat seçeneğine tıklayıp işleminizi sonlandırın.

Retweet silme işlemlerinin eni boyu bu şekildedir denilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir