Rubik küp hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler

Rubik küp hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler

Genel Kültür Abdullah Ergün 352 Okunma

Altı köşeden oluşan rubik küp, ismini mucidi Ernő Rubik isimli Macar mucitten almıştır. 1974 yılında icat edilen ve günümüzde de en yaygın zeka geliştirici oyuncaklar arasında yer alan bu sanat eseri, gelecekte de geçerliliğini koruyacağa benziyor.

40 yılda 350 milyon adetten fazla satan rubik küpler tarihin en etkili icatlarından birisi. Birazdan rubik küple ilgili okuyacağınız şaşırtıcı gerçekleri öğrenince neden rubik küpün bu kadar sevildiğini siz de daha iyi anlayacaksınız.

İlk ismi “Sihirli küp” idi

1974 yılında 30 yaşındaki bir mimari profesörü olan Ernő Rubik, Macaristan’da derslerine devam ederken öğrencilerinin mekansal ilişkileri daha iyi kavramasına yardımcı olacak bir puzzle oyunu geliştirdi. İlk prototipi tahta bloklar ve ataşlardan meydana gelen rubik küp satışa ilk çıktığında Sihirli Küp markasını kullanıyordu.

1980’de Ideal Toy isimli şirket tarafından tescillenen oyuncağın ismi daha sonra Rubik küp olarak değiştirildi.

Rubik, iyi bir Rubik çözücüsü değildi

İcadından kısa bir süre sonra rubik küpün tüm köşelerini aynı renklerden oluşturma fikri, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanı meşgul etmeye başladı. Ancak işin ilginç yanı şu ki, rubik küpün mucidi Rubik iyi bir küp çözücüsü değildi. 2012’de CNN’e verdiği röportajda Rubik, ilk kez icat ettiğinde rubik küpün tüm köşelerini aynı renge denk getirmesinin 1 aydan uzun sürdüğünü itiraf etmişti. Şuan bile en erken 1 dakika içinde rubik küpü çözen Rubik’e rağmen günümüzde birçok zeka oyunu tutkunu rubik küpleri 10 saniyeden kısa sürede çözebiliyor.

43 kuantilyon ihtimal var

6 köşesi 9 bloktan ve tek renkten oluşan rubik küpte turuncu, sarı, yeşil, kırmızı, beyaz ve mavi renkleri bulunuyor. Ayrıca rubik küpte toplam 43 kuantilyon farklı eşleşme ihtimali söz konusu. Bu miktarı numaralarla ifade etmek gerekirse 43,000,000,000,000,000,000 muhtemel çözüm yolu mevcut.

13 yaşındaki çocuk kitabını yazdı

12 yaşındaki Patrick Bossert isimli bir çocuk, “Kübü Çözebilirsiniz” başlıklı bir kitabı kaleme alarak 1981 yılında yayınladı. New York Times’ın en çok satanlar listesine giren kitap inanılmaz derecede çok sattı. Toplamda 750 bin adet satan kitap, rubik küpü çözerken taktik kullanmak isteyenlerin ilgisine mazhar oldu.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“Rubik küp hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı gerçekler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir