Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi (1.000 kelime)

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Hakkında Bilgi (1.000 kelime)

Listeler erkut 133 Okunma

Ülkemizde sağlık sektörü alanında önemli çalışmalar yapılmakta ve bu alanda pek çok memur istihdam edilmektedir. Aynı zamanda sağlık sektörüne olan talebinde artmasına bağlı olarak, bu alandaki istihdam olanakları genişletilmiştir. Bununla birlikte ülkemiz içerisinde farklı istihdam politikaları uygulanmakta ve sağlık sektöründe oluşan açıklar kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu anlamda yetkililer, üniversitelerde ve buna bağlı kuruluşlarda sağlık bölümleri üzerine belirledikleri kontenjanları da artırmaktadır. Bu sayede sağlık sektörü içerisinde yer almak isteyen adayların, talepleri de gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bununla birlikte sağlık alanında, farklı atılımlarda yapılmakta ve bu alanda yer alacak bireylerin tecrübe sahibi olunması sağlanmaktadır. Sağlık alanı içerisinde en çok ihtiyaç duyulan istihdam alanları; doktorla, hemşireler, tıbbi sekreterler, sağlık personelleri, ATT’ler olmaktadır. Bu alanda ilerlemek isteyen bireyler, kendilerine uygun bir eğitim alanı olarak sağlık liselerini seçmektedir. Sağlık sektörü içerisinde yer almak isteyen bireyler, sağlık liselerinde gerekli eğitimleri alabilmekte ve buna bağlı olarak sektörde de sınav başarıları kapsamında yer alabilmektedir. Bu anlamda ülkemizde yer alan sağlık liselerinin payı büyüktür. Bu tarz liselerde, ikinci sınıftan itibaren bölümler belirlenmekte ve bu bölümlere bağlı olarak hem teorik hem de pratik dersler görülmektedir. Görülen dersler staj uygulamasıyla birleştiği an, kaliteli ve işini bilen personellerin yetişmesi de sağlanmaktadır.

Sağlık liselerinde yer alan bölümler arasında; hemşirelik, radyoloji, tıbbi sekreterlik, sağlık bilgi sistemleri gibi alanlar vardır. Sağlık liselerinde öğrenim gören öğrenciler ilgileri doğrultusunda bölü seçimi yapmaktadırlar. Buna bağlı olarak, farklı alanlarda hastane stajları yapmakta ve deneyim sahibi olmaktadırlar. Kazanılan deneyimler, bireylerin mesleki hayatları boyunca onlara katkı sağlayacak ve başarılı bir çalışan olmalarına yardım edecektir. Aynı zamanda sağlık bölümlerinde yer alan adaylar, lise çıkışlarından sonra KPSS sınavına bağlı olarak atama işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir. Bu alandaki atamalar Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sayısal istihdam değerleri kapsamında yapılmaktadır. Atamalarda sağlık alanında belirlenen ihtiyaç doğrultusunda, memur alımı yapılmaktadır. Memur alımlarında adayların KPSS puanları göz önünde bulundurulmakta ve bu puanlara bağlı olarak, adayların atamaları yapılmaktadır. Bununla birlikte sağlık sektöründe memur olma hakkını kazanan adaylar, ülkemizin sağlık personeli ihtiyacı olan şehirlerini tercih edebilmektedir. Bu anlamda daha çok Doğu Bölgesi, en çok ihtiyaç alan bölgeler arasında yer almaktadır. Memur alımları ve sağlık personeli ihtiyacı, yetkili kuruluşlar ve bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Belirlenen değerler, online platformlar üzerinden ilgili bireylere duyurulmaktadır. Bu sayede adaylar, kolay bir şekilde branş ve kadro bilgilerine ulaşabilmektedir. Aynı zamanda sağlık sektörü içerisinde yer alan branşlar da, ihtiyaç doğrultusunda değerlendirilmektedir. Son zamanlarda sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan bölüm sağlık bilgi sistemleri teknikerliği olmaktadır. Bu alanda Sağlık Bakanlığı, önemli sayıda personelin istihdamını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu bölüm mezunları tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alanında da çalışmalar yapabilmektedir. Bu sebeple sağlık bilgi sistemleri teknikerliği bölümünün iş olanakları ve atama olanakları, diğer alanlara göre daha geniş olarak görülmektedir. Ülkemizde bu bölüm üzerinden hizmet veren pek çok yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Sağlık alanında yer almak isteyen pek çok adayda, üniversite öğrenimleri süresince bu bölümün tercihini yapmaktadır.

Ülkemizde Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Olan Üniversiteler Nelerdir?

Sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümü, son zamanlarda en revaçta olan bölümler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak üniversite tercihlerinde pek çok aday, bu bölümü tercih etmektedir. Aynı zamanda bölümün iş olanakları da geniş bir yere sahiptir. Bu sebeple sağlık sektörü içerisinde yer almak isteyen adaylar, bu tarz bölümlerin tercihini yaparak kendilerine kaliteli bir gelecek oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu alanda hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler fazla sayıda öğrenci kontenjanı açmaktadır. Açılan kontenjan sayısına bağlı olarak adayların, YGS ve LYS puanları hesaplanarak başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sağlık bili sistemleri teknikerliği bölümüne sahip olan üniversiteler; Mehmet Akif Ersoy üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi gibi üniversitelerdir. Üniversiteler bu bölümde yer alacak adayları YGS puanlarına bağlı olarak almaktadır. Bölümün puan aralıkları ve başarı sıraları, üniversite bünyesince belirlenmektedir. Aynı zamanda son birkaç yıldır öğrenime açılan bu yeni bölüm, ortalama değerlerde bir puanla öğrencilerine ulaşmaktadır.

İstihdam alanını geniş tutan bölümün, öğrenci başvurusu da çok olmaktadır. Bu sebeple daha önce sağlık liselerinde mezun olan öğrencilere, öncelik tanınmaktadır. Buna bağlı olarak tecrübeli ve işini bilen sağlık personellerinin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle sağlık alanında tecrübe aranması, personellerin hastaların hayatını riske atmaması konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle alınan kararlarda tecrübe odaklı gidilmesi, alan içerisindeki kaliteli istihdamın sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Sağlık Bilgi Sistemleri ve Teknikerliği Bölümü Taban Puanları Nedir?

Son zamanların en çok tercih edilen bölümleri arasında yer alan sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümü, sağlık alanında yer almak isteyen bireylere hitap etmektedir. Bölüm, bazı üniversitelerde yer almakta ve öğrenci alımı yapmaktadır. Sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümünde üniversiteler, belli puan aralıklarını ve başarı sıralarını sınır olarak belirlemiştir. Bu anlamda her üniversite kendi puan değerlerini, adaylarına sunmaktadır. Bu bölümde yer almak isteyen adaylar, YGS-1 puan türünden 242 ve üzeri puanları almalıdırlar. Bununla birlikte bölüme başvuru yapan adayların başarı sıralarına bağlı olarak, ayrı bir değerlendirme yapılmaktadır. Buna bağlı olarak adayların bölüme girip giremeyecekleri de belirlenmektedir.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümünde yer almak isteyen adaylar; YGS-1 puan türünde 260 barajını yakalamalıdır. Bu bölümde ikinci öğretim olarak öğrenim görmek isteyen öğrenciler ise, YGS-1 puan türünden 242,60 olarak belirlenen puanla bölüme başvuru yapabilmektedir.

Selçuk Üniversitesi ise bölüm için, YGS-1 puan türünden 336 puan sınırını belirlemiştir. Aynı zamanda talebe göre değişen puanlar, her geçen yıl öğrenci başarısıyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümünde yer almak isteyen adaylar, online platformlarda yer alan üniversite tercih kılavuzlarını takip edebilmektedir. Bu sayede tercih yapacakları yıla ait, üniversiteler tarafından belirlenen puan aralıklarına ulaşılabilmektedir.

Sağlık Bilgi Sistemleri ve Teknikerliği Bölümü İçin Üniversitelerde Açılan Kontenjan Sayıları Nelerdir?

Sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümü için, her üniversite kendi kontenjan sayısını belirlemektedir. Buna bağlı olarak üniversiteler, öğretim olanaklarına bağlı olarak gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır.  Bölümün yer aldığı üniversiteler arasında olan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, bu alanda 40 kişilik kontenjan açmaktadır. Diğer üniversiteler ise, her yıl başvuru sayısına bağlı olarak gerekli rakamları belirlemektedir. Kontenjan sayılarına ulaşmak isteyen adaylar, üniversitelerin tercih kılavuzlarından yararlanabilmektedir.

Sağlık Bilgi Sistemleri ve Teknikerliği Bölümünden Mezun Olanlar Hangi İş Olanaklarına Sahiptir?

Bölüm mezunları, geniş iş olanaklarına sahip olmakla birlikte aynı zamanda farklı alanlarda da yer alabilmektedir. Sağlık bilgi sistemleri ve teknikerliği bölümünden mezun olan bireyler; devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, özel sağlık kuruluşlarında çalışma imkânına sahiptirler. Aynı zamanda bölüm mezunları tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alanında da iş başvuru yapma imkânını yakalamaktadırlar. Bunun dışında bölüm mezunları; sigorta şirketleri, sivil toplum örgütleri, ilaç ve medikal üzerine hizmet veren firmalarda da çalışmalarını yapabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir