Şampuan ve Diğer Saç Ürünlerinde Kaçınmanız Gereken İçerikler

Şampuan ve Diğer Saç Ürünlerinde Kaçınmanız Gereken İçerikler

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 53 Okunma

Hepimiz sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak isteriz. Hayallerimizdeki saçlara ulaşabilmek için sadece satın aldığımız saç bakım markalarına göz atmakla kalmamalıyız. Aynı zamanda içeriklere bakmak da çok önemli. Maalesef dünyaca ünlü birçok saç bakım markası düşündüğünüz kadar masum değil. Satın aldığınız bu ürünler saçlarınızda kısa süreliğine harika etkiler yaratabilir ancak uzun vadede saçların dökülmesine, incelmesine ve saç kaybına sebep olur.

Saçları Kurutan Kimyasal İçerikler

Aynı zamanda sodyum laurel sülfat, ammonium laurel sülfat,  sodyum dodecylsulfate, sülfürik asit, sodyum tuzlu sülfürik asit, A12-00356, Akyposal SDS, Aquarex ME ve aquarex metil olarak da bilinen SLS ürünlerinden uzak durun. Endüstriyel deterjanlar ve temizlik ürünlerinde SLS anahtar bir içerik olmasına rağmen şampuanlarda da yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Alkol içeren tüm ürünlerden de uzak durun!

Alkol, yağları çözer, bu da saçın nem dengesine zarar verir. Birçok jel, saç dibi canlandırıcısı, hacim verici ürünler ve saç spreylerinde asit bulunmaktadır. Uzmanlar alkolün solunmasının bile zararlı olduğunu belirtmektedir.

Propilen glikol (PG) saç derisine zarar verir. Saç kremleri, şampuanlar, boyalar, jeller ve losyonlarda bulunur. Parlak görünüm verir ancak saçın sağlıklı protein yapısı ile hücresel yapısına hasar verir.

Parabenler de şampuanlara koruyucu olarak eklenir. Bir diğer deyişle içeriği şişede bakterilerden ve diğer mikroplardan korur. Bu kulağa mantıklı gelebilir ancak parabenler belli başlı kanser türlerinde önemli bir rol oynar. Etiketinde suffix – paraben yazan tüm ürünlerden uzak durun.

Formaldehit ise şampuan ve diğer kozmetik ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan bir kimyasaldır. Maalesef göz ve cilt için oldukça tahriş edicidir. Kanser riski içermektedir.

Tercihlerinizi bu içeriklerden ziyade doğal içeriklerden yana kullanın. Avokado, shea, argan, zeytin ve jojoba’dan elde edeceğiniz yağlar ve çekirdeklere saçlarınızda yağ tabakası oluşturmadan saçlara parlaklık kazandırır. B vitaminin saç bakım ürünlerindeki hâli pantenol olarak bilinir. Pantenol folikülleri kalınlaştırır ve saç tellerine nem kazandırır. Sitrik asit de bir diğer güvenilir içeriktir. Şampuan ve diğer saç bakım ürünlerini biraz daha dikkatlice seçmek saç sağlığınızı korur, sağlıklı uzayan saçlara kavuşmanızı sağlar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al