Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?

Teknoloji erkut 57 Okunma

Sanal gerçeklik insanları kendi dünyasına götüren bir alandır. İnsanlar sana l gerçeklik sayesinde kendilerini yeni oluşan alanda hissederler. Bu nedenle de son zamanlarda sanal gerçeklik insanların oldukça fazla ilgisini çeker.

Sanal gerçeklikte 3 boyutlu ortamlar kullanılır. Bu sayede kişi bir gözlük ve ekran sayesinde kendini oluşturulmak istenilen bir ortam içerisinde hissediyor. Son dönemlerde özellikle eğlence amaçlı kullanımı son derece yaygındır. Sinema sektörü sanal gerçekliği fazlaca kullanır. İnsanlar da kendilerini bu sanal gerçekliğin içerisinde hisseder. Özellikle çocuklar yeni karşılaşılan bu alana fazlasıyla uyum sağlamıştır. Kendilerini yeni alanda hissetmek onlar için son derece ilgi çekici bir hal almıştır.

Sanal Gerçeklik Nasıl Uygulanır?

Sanal gerçeklik çeşitleri kullanıcıların alanda nasıl katılımcı olduğuna göre değişir. Çünkü katılımcılar tamamen olayın içerisinde olabildiği gibi gözlemci olarak da orada bulunurlar. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğünüzü kullanarak kendinizi bir anda dinozorların yanında hissedebilirsiniz. Ortama tam katılımlı olarak katıldığınızda büyük bir ihtimalle dinozorlardan kaçan kişi siz olacaksınızdır. Hatta bir anda bulunduğunuz yeri unutup orada dinozorlardan kaçmaya devam edebilirsiniz. Ya da tüm olaya kısmı katılımcı olarak da dâhil olabilirsiniz. Bu durumda da dinozordan kaçan insanları uzaktan izleme imkânına sahip olabilirsiniz.

Kısmi Katılımlı Sanal Gerçeklik

Kısmi katılımlı sanal gerçeklikte kişi, gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki bağını koparmaz. Tüm fiziki unsurlar katılımcıya sunulur. Ancak katılımcı gerçek dünyada olduğunun farkındadır. Örneğin bir araba yarışı için monitörde araba, direksiyon, diğer yarışçılar ya da yola dair tüm unsurlar hazır bulunur. Kişi sadece bunu komuta eder. Gözlük ya da kask takılmaz. Kısmi olarak olaya dâhil olur. Özellikle çocukların oynadığı çoğu oyunlarda kısmi katılım sanal gerçeklik uygulaması kullanılır.

Tam Katılımlı Sanal Gerçeklik

Tam katılımlı sanal gerçeklik ise kısmi katılımdan farklılaşır. Kısmi katılımda insanlar gerçek hayattan tam anlamıyla kopmazlar. Ancak tam katılımlı sanal gerçeklik için durum bu şekilde değildir. Çünkü bu uygulamada kişi tamamen sanal dünya içerisindedir.

Tam katılımlı sanal gerçeklik uygulamaları için CAVE ifadesini kullanırlar. CAVE bilgisayar desteği ile sanal gerçeklik oluşturma anlamına gelir. Bu uygulamada katılımcının duygusal algısına hitap edilerek; katılımcının gerçeklik algısı oluşturulmak istenilen alana yönlendirilir. Katılımcı gözlük ya da kask gibi bir cihaz kullanır. Karşısında bulunan ekran ile de görüntü sağlanır. Ayrıca ses ya da ışık gibi diğer unsurlar ile birlikte kendisini o alanda hissettiren tüm fiziki unsurlar ayarlanır. Bu sayede de kişiler sanal gerçeklik uygulaması içerisinde bulunur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir