Sanal Para Değer Sıralaması

Sanal Para Değer Sıralaması

Forbes Türkiye Abdullah Ergün 69 Okunma

Sanal ortamda yüzlerce kripto para olan sanal para mevcut olup internetin yaygınlaşması, teknoloji çağına girildiğinin öngörüsü ve bununla birlikte artan teknolojiler ile birlikte alışverişin bile internet üzerinden yapılması ile bu gibi değerler artmaktadır. Bu sanal paralara coin ismi ile anılmaktadır. Bu coinlerin büyük bir kısmı hala değer görmemiş olsa da bazıları tüm kullanıcılar tarafından kabul edilmiş para birimi olarak geçmektedir. Bitcoin, dogecion, litecoin gibi kripto paralar tamamen bilgisayar madencileri adı verilen yazılımcılar tarafından üretilmekte olup kullanmak isteyen herkesin sahip olabileceği bir para türüdür. Coinler somut bir madde olarak bulunmazlar. Tamamen sanallardır. Coin olarak sıralama yapılmak istenirse ilk beş kripto paranın en değerli beş tanesi şu şekilde sıralanabilmektedir.

Bunlar arasında değer sıralamasında beşinci sırada yer alan Litecoin’dir. 2013 yılında piyasaya sürülen litecoin para birimi olarak gün geçtikçe değer kazanmakta olup en pahalı coin sıralamasında beşinci sıradadır. 1 litecoin yaklaşık olarak yirmi üç dolar yani yaklaşık olarak seksen iki Türk lirasına eş değerdir. Litecoin’in peşi sıra Monero sanal para gelmekte olup bu kripto para ilk olarak 2014 yılında kullanıcılara tanıtılmıştır. Ortalama olarak bir monero coin otuz dört dolardan işlem görmekte olup yaklaşık olarak yüz yirmi Türk lirasına tekabül etmektedir. Monero kullanmak isteyen ve yatırımını bu kripto paraya yatırmak isteyen kullanıcılar için Türkçe bir site olmaması ile birlikte yine de yatırım yapmak isteyen kullanıcılar yabancı sitelerden yatırım yapabilmektedirler. Peşi sıra gelen DigixDAO gelmektedir. İlk olarak 2016 yılında üretilmiş olan digixDAO nun 1 coini yetmiş iki dolar yani ortalama olarak iki yüz elli yedi Türk Lirasına tekabül etmektedir. En pahalı coin sıralamasında üçüncü yere sahip olan digixdao bu mayıs yılında oldukça yükselişe geçmiştir. Yükselmesini ön gören kullanıcılar bu coine yatırım yapabilirler. Listenin ilk ikisine gelinecek olur ise listenin ikinci sırasında en pahali kripto para olan ethereum gelmektedir. İlk olarak 2015 yılında üretilmiş olan ethereum’un değeri yüz altmış dolardır. Yaklaşık olarak beş yüz yetmiş Türk lirasına denk gelmekte olup diğer sitelerin yanı sıra kullanıcıların kendi ethereum üretmeleri mümkündür. Ethereum için birçok mining sitesi mevcuttur. Listenin son, sanal paranın en kıymetli parası olarak kabul edilen bitcoin en yüksek değere sahip yani en pahalı coindir. İlk olarak 2008 yılında japon bir yazılım uzmanı tarafından üretilmiş olan bitcoin kripto paralar arasında en eski ve günümüzde en kıymetli olanıdır. Mayıs ayında hızlı bir yükselişe geçmiş olan bitcoinin bir tanesi 2100 dolar değerinde olup oetalama olarak 7500 türk lirasına tekabül etmektedir.

Borsa işlemleri gibi sabit değerlere sahip olmayan bu kripto paraların fiyatı her gün değişebilmektedir. Bu yüzden bu alanda yatırım yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle iyi bir araştırma yapıp kararlarını daha sonra vermeleri yararlarına olacaktır. Fiyatı en yüksek olan para değeri olarak yer alan kripto para birimi olduğu için bu artış ya da azalışları da yine bu para birimlerince gerçekleşmiş olur. Yatırım yapmadan önce mutlaka uzman birinden bir bilgi almaları kullanıcıları açısından daha yararlı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir