Sanat Anlayışı Nedir?

Sanat Anlayışı Nedir?

Genel Kültür Abdullah Ergün 164 Okunma

Sanat anlayışı; bir toplumun sanata verdiği önemdir. Sanatçılarına toplumda biçtiği roldür. Bir ülkenin sanat anlayışı o ülkenin kültür durumuna ışık tutar. Sanat o toplumun ruhudur, yaşanmışlığıdır, tarihidir, geleceğidir ve umutlarıdır. Ve bir ülkenin sanat anlayışı yoksa o ülke yok olmaya mahkumdur. Çünkü o ülke ne geçmişini kendi çocuklarına anlatabilir nede geleceği için umut besleyebilir. Sanat bir ülkenin kalbidir, vicdanıdır. Bir ülke var olmak istiyorsa çağdaş bir sanat anlayışı geliştirmeye ve sanatını asırlar boyu korumaya mecburdur. Tabi sanatkarlarını da baş üstünde tutmaya mecburdur.

Türkiye’de Sanatın Durumu

Türkiye’ de sanatın durumu ne yazık ki içler açısı durumdadır. Yıllar geçtikçe ilerlemek yerine geriye gitmektedir. Sanata ve sanatçıya gerekli önem verilmemektedir. Hatta sanatın gereksiz bir şey olduğu insana herhangi bir yararı olmadığı gibi saçma bir düşünce insanlara dikte edilmeye çalışılmaktadır. Bu durum tek taraflı değildir. Kendine sanatçı diyen insanlar sanatı o kadar basite indirmişlerdir ki. Ruhunu, duygularını katmadıkları eserler yapmışlardır. Sırf para kazanmak için inanmadıkları şeyleri yapmışlardır.

Eğitim ve Sanat

Eğitim sistemimizde yine sanata gerekli önem verilmemiş birkaç saatlik önemsiz dersler gibi görülmüştür. Eğitim sistemimiz ezberci olduğundan küçük yaşlardan itibaren çocuklarımız ezberciliğe yönelmişlerdir. Buda yaratıcı çocukların yetişmesini önlemiştir. Ülkemizde en düşük bakanlık bütçelerinden biride yine Kültür ve Turizm Bakanlığına ayrılmış durumdadır. Birkaç gerçek sanatçıda baskılardan düşüncelerini ifade edemeyip ilgisizlikten artık eser üretmeme yoluna gitmişlerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’de sanat hak ettiği yerin çok ama çok gerisinde kalmış durumdadır.

Sanatın Gerilemesinin Sebepleri

Sanatın birçok dalı dünyada kan kaybetmeye başlamıştır. Yoğun iş temposu ve insanlara dayatılan sürekli çalışma şekli birçok kişinin sanata vakit ayıramamasına sebep olmuştur. Birçok sanat dalı varlıklı kişilerin tekeline girmiş durumdadır. Hükümetlerde buna seyirci kalmışlardır. Sanata verilen değerin ve ilginiz azalması birçok sanatçıyı küstürmüş popüler kültüründe etkisi ile artık eser vermeme yolunu seçmişlerdir. İlginin azalmasına çocukların bu sanat dalarlını seçmemelerine ve yaratıcı yeni neslin yetişmemesine sebep olmuştur. Tüm bunlar dünyada sanatın gerilemesinin sebepleri olarak sayılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir