Scribd Benzeri Siteler

Scribd Benzeri Siteler

Teknoloji Çağrı Sevgi 267 Okunma

Scribd Benzeri Siteler

Belki de çoğunuz Scbrid sitesinin adını dahi duymamışken bu yazı sayesinde Scribd benzeri siteler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Öncelikle belirtmek gerekir ki internet ağı üzerinde sadece video ya da fotoğraf gibi görseller paylaşılmamakta aynı zamanda kitap, dergi, makale gibi yazılı metinler de paylaşılmaktadır. İşte Scribd ve benzeri siteler bu yazılı metinleri bir araya toplayan ve paylaşılmasını sağlayan siteler olarak adlandırılabilir. Kısacası videolar için Youtube ne ise Scribd de yazılı metinler için o anlama gelmektedir.

Ancak Scribd sitesinde bu yazılı metinleri okumak sınırsız olsa da indirilmesi site tarafından yasaklanmış durumdadır. Sitenin eski halinde indirme yasağı farklı yöntemler ile delinebiliyorken geliştirilen yöntemler ile bu açık da kapatılmış durumda. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu durum illegal olduğu için indirmeye kalkışanlar cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirler.

Scribd ve benzeri siteler kullanıcılarına yayın yapabilme ayrıcalığı tanımaktadırlar. Bu sayede kullanıcılar dünya genelinde bir üne sahip yazar olma şansı yakalayabilmektedirler. Zira son günlerde Hollywood’a kadar uzanan yazarlık hikayeleri memleketimizden dahi duyulmakta. İşte bu sebeple bu sitelere ayrı önem verilmektedir. Sizler de ufaktan yazmaya başlayarak kendinizi kanıtlayabilirsiniz ve bu sayede gelir dahi elde etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bu işin en can alıcı noktası ise hayranlarınızın oluşmasıdır. Öyle ki eğer yabancı diliniz de varsa dünya genelinde hayran kitlesi oluşturmanız işten bile olmayacaktır. Bu sayede sizler de dünyaca ünlü bir yazar olabileceksiniz.

Bizler de sizlere bu yazımızda Scbrid benzeri siteler hakkında birtakım bilgilendirmelerde bulunacağız. İlk olarak Scbrid benzeri siteleri şöyle sıralayabiliriz: Yudu, Calameo, Crocodoc, docshare, edocr, issuu, myebook, docstoc, viewdocsonline ve pdfgeni. Bu yazımızda sizlere bu sitelerden bazılarından bilgiler sunacağız.

Yudu

2003 yılında kurulan YUDU sitesinde günde 15.000 sayfadan fazla yayın yapılmaktadır. Ayrıca 25den fazla ülkede yayın yapan ortakların olduğu bu site İngiltere’de de alanında birinci sırada yer almaktadır. Yudu üyelerine birbirlerinin yayınlarını okuma fırsatı verirken bu sayede birbirinden farklı ülkedeki insanlar birbirleriyle iletişim kurabilmektedirler.

Calameo

Oldukça profesyonel bir şekilde dizayn edilen bu sitede en iyi dijital yayınlar bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca bu platformun hem masaüstü hem de mobil platformlarca destekleniyor olması da ayrı bir avantaj olarak görülmektedir. Ayrıca sitenin sloganında da olduğu üzere bu site sayesinde yayın yapabiliyor, diğer yayınları keşfedebiliyor ve paylaşımlarda bulunabiliyorsunuz. Bu sitede 4 milyondan fazla kullanıcı yer alırken 7 dilde de hizmet sunulmaktadır.

Myebook

Uygulama üzerinden faaliyet gösteren bu platformda sadece yazılı metinler paylaşmıyor aynı zamanda video, anime gibi görsel şeyler de paylaşabiliyorsunuz. Bu platformda üyelerin paylaştığı belgeler ebook haline çevrilmektedir. Ayrıca uygulama üzerinden bu siteye dahil olan üyeler hem kitaplarını daha güvenli bir şekilde koruyabiliyorken hem de sosyal medya hesaplarında da daha kolay paylaşım yapabilmektedirler.

İssuu

100 milyondan fazla kullanıcının yer aldığı bu sitede insanlar her türlü paylaşımlarda bulunabilmektedirler. Günde 20.000’den fazla yayının yüklendiği bu site içerisinde gazete, dergi, katalog gibi birçok çeşit yayın bulunmaktadır. Kullanıcılara herhangi bir sınır getirmeyen bu sitede paylaşım yapan üyelerin dosyaları tüm dünya üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu sayede dünya genelinde bir üne kavuşmak pekala mümkün olabilmektedir.

İşte yukarıda saydığımız bu siteler sayesinde sizler de bir dijital metin yayınlayan siteye üye olabilir ve bu sayede ünlü olabilirsiniz. Ardından eserleriniz yayınevleri tarafından basılabilir ve dünyada kalıcı bir iz sahibi olabilirsiniz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir