SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Teknoloji Çağrı Sevgi 85 Okunma

SEO Çalismasi Nasil Yapilir?

Daha fazla kişiye ulaşmak adına SEO çalismasi nasil yapilir hizmet sektörünün merak konularındandır.

SEO Çalışmaları Nedir?

Günümüzde internet kullanıcılarının artması çoğu hizmet alanında faaliyette bulunan firmaların veya kişisel blogların ya da site web sitelerinin birbiri ile Google sıralamasında yarışır hale gelmesine neden olmuştur. Google sıralamasına kısaca ışık tutulacak olursa: Google arama motoruna herhangi bir kelime veya kelime öbekleri yazıldığında alt alta sıralanan siteler aranan konuya ilişkin en yakın veya birebir aranan konuyu ortaya koyan kaynaklar olarak bilinirler.

Bu sıralanan siteler Google nezdinde yayına giren ve insanlara en doğru bilgiyi sunmaya çalışan sitelerdir. Sıralamanın belirlenmesinde Google algoritmaları doğrudan etki eden etmeni oluşturur. SEO çalışmalarından kasıtta bu algoritmaları en doğru ve en iyi niyetle uygulayanların sıralamada en üste yükselmeye çalışması olarak tanımlanır.

SEO Neden Gereklidir?

Google Dünya’da en fazla tercih edilen arama motorudur. Bu nedenle Google nezdinde yayına giren milyonlarca site olduğunu belirtmek gerekir. Çok fazla siteyi bünyesinde bulunduran Google’da özellikle yeni yayına girmiş olan sitelerin Google tarafından indexlenmesi uzun zaman alabilir.

Örnek: Ticari alanda yeni bir web site kurmuş olan bir firma bir an önce satışlarına başlayabilmek için sitesinin Google tarafından indexlenmesini ister. İndexlenen firma en üst sırada yerini alırsa satışları daha da artar. Çünkü ilk sırada yer alan sitelerin ziyaretçisi alt sıradakilere göre azımsanmayacak kadar fazladır. İlk sırada yer alıp siteye olan ziyaretçi sayısını artırmak için ise siteye SEO çalışması yapmak veya yaptırmak gerekir. Böylece SEO neden gereklidir sorusuna da bu şekilde yanıt bulunur.

SEO Hizmeti Veren Firmalar

Sitesinde yayınlanan içeriklere odaklanmak isteyenler veya ticari bir web sitesi yürüten kişiler internette yerlerini almışlar ise yalnızca ürün geliştirme gibi asıl işlerine odaklanmak veya SEO çalışmalarını kendisi yapamayacak olan kişiler bu işi yapmakta olan firmaları veya bireysel hizmet veren SEO uzmanlarını tercih ederler. SEO hizmeti yalnızca SEO uzmanları tarafından verilir diye bir kaide bulunmamaktadır.

Site yöneticisi olarak tanımlanan webmasterlarda kendi sitelerinin SEO çalışmalarını kendileri sürdürebilirler. Ancak bunun için konu üzerinde detaylı fikir sahibi olmak gerekir. Bireysel olarak çok sayıda kişi kendini SEO uzmanı olarak tanıtabilmekte ve ne yazık ki hizmet vermekle garanti ettikleri kişilerden haksız kazanç sağlamaktadırlar. Eğer SEO çalışmaları bir firmadan veya bağımsız çalışan SEO uzmanlarından alınmak isteniyor ise bu hizmeti veren kişiler veya kuruluşlar araştırılmalıdır. Çeşitli forum sitelerinde SEO hizmeti vermekte olan kişiler veya kuruluşlar hakkında söylenen övgü ya da yergiler dikkate alınmalıdır.

SEO Terimleri Ve Anlamları

Title: Başlık anlamına gelen title hem sitelerin ana sayfaları için hem de linklerin isimlendirilmesinde önem taşır.

Spam: Backlink, içerik ve yorum gibi çok sayıda kullanılan bu paylaşımlar bilgi kirliliğine neden olur ve Google bu paylaşımlarda spam olduğu sonucuna varır.

H1: Heading etiketi olarak kısaltılan H1 etiketi sitelerde yayınlanan makalelerin ana başlığını oluşturur. Makalede alt başlıklara yer verilmesi ile H2, H3, H4, H5 ve H6 şeklinde devam eder.

Rel: Link alınan site ile link verilen site arasındaki bağı araştırıp arama motorlarına iletir. Yaklaşık olarak 20 ila 25 dolaylarında rel mikro formatın bulunduğu bilinir. Bu sistem html mikro formatıdır.

Nofollow ve Dofollow: SEO konularında araştırma yapanlar tarafından sıklıkla rastlanılan veya SEO uzmanları tarafından çoğu kez telaffuz edilen SEO terimlerinden olan nofollow ve dofollow web sayfasında yer alan puanın o siteden başka bir siteye link verilmiş ise puanın aktarılması önlenir. Her ikisi de aynı işi görüyor olsa da SEO kelimelerinde Google’da hakimiyet sağlayan seo hocasına göre nofollow kullanımı dofollow kullanımından daha yararlıdır denilmiştir.

Canonical: Farklı ya da aynı web sitesinde aynı içerikler yayınlanıyor ise bu etiket bu içerikleri arama motoruna bildirir.

Ping: Yayında olan ping siteleri web sitelerinde yeni yayınlanan içeriklerin hızlı indexlenmesinde rol oynar. Bu sitelere gönderilen yeni yazılan makaleler Google tarafından daha hızlı fark edilir.

İndexleme: Yeni yazılan yazıların veya yeni yayınlanan web sitelerinin Google tarafından tanınmasını ifade eder. Google tarafından tanınan web siteleri sıralamaya alınır. site: site adresi.com şeklinde arama yapıldığında Google’ın o siteyi indexleyip indexlemediği anlaşılır.

Backlink: Link alınan sitelerden elde edilen tıklanabilir linkler backlink olarak değer bulur. Google nezdinde bu durum siteler arasında önerme olarak tanımlanır ve son derece önemlidir.

Keyword: Anahtar kelime anlamına gelen bu kelime makale yazarken veya yazdırırken içerik ile en alakalı anahtar kelimelerin seçilmesi gerektiği konusuna ışık tutar.

Filtre: Arama motorları tarafından sitelere verilen cezalardır.

Tag: Sitelerde çok sayıda taglar yani etiketler kullanılabilir. Ancak önemli olanı ve kullanılması tavsiye edileni meta tag olarak karşımıza çıkıyor.

Density: Sitede bir makalede çok fazla anahtar kelime kullanılmış ise bu durumu tespit eden bir sistem olup sitenin ceza alması kaçınılmaz olabilir.

SEO Çalışmasına Nereden Başlamalı?

SEO çalışmalarının başlangıç noktası site içi SEO çalışmalarıdır. Sitede yayınlanması planlanan makaler için içerikle doğrudan ilişiği bulunan anahtar kelime tespiti, title olarak adlandırılan ana başlığı, her güncel içeriğin ping sitelerine ve sosyal medya sitelerine atılarak paylaşılması, makalelerde meta tag ve H1 etiketi kullanılması, aynı sektörde yer alan diğer kaliteli sitelerden backlink alma, sitede aynı anlama gelecek birden fazla içerik bulunuyorsa canonical etiketinin kullanılması gibi çalışmalar site içi SEO çalışmalarını örneklendirir. Site içi düzenlendikten sonra sitenin Google Search Console’a kaydı yapılmalıdır.

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Google Search Console hizmetlerinden olan Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yardım alınarak içerikle ilgili anahtar kelimelerin seçimi yapılırken arama motorlarında o anahtar kelime üzerinden ne kadar arama yapıldığı da tespit edilir.

Title Etiketi Kullanımı

Web sitelerinin ana sayfa başlığında kullanılan title etiketi kullanımı konusuna önemle dikkat edilmelidir. Title etiketinde muhakkak anahtar kelime veya kelime öbeklerine yer verilmelidir. Arama motorlarının web sayfasını çabuk indexlemesi için ise titleda kullanılan anahtar kelimenin sola yakın olması etkilidir. Title etiketi kısa ve öz olmalıdır.

SEO Meta Tag

Meta description en çok kullanılan ve kullanılması önerilen meta etiketi olarak değer bulur. Makalede ana başlıktan sonra 180 karakteri geçmeyecek şekilde içerisinde anahtar kelimenin de olduğu açıklama girilmelidir. Google’da meta description etiketinin 180 karakteri geçmesi ile cümlenin tamamı gösterilmez. Meta description nasıl olmalı sorusuna böylelikle 180 karakteri geçmeyen bir cümle olması şeklinde  cevap verilmiş olunur.

Yeni İçeriklerin Paylaşılması

Her yazılan güncel içeriğin sosyal medya sitelerinde ve ping sitelerinde paylaşılması gerekir. Yine de ping sitelerine çok aşırı içerik atılmamasında fayda vardır. En bilinen ve WordPress sistemlerinde de hazır bulunan ping sitesi ping-o-matic olmaktadır.

H1 Etiketi

Makalenin ana başlığıdır. İçerisinde bir anahtar kelime mutlaka geçirilmelidir. H1 etiketi kullanımı 70 karakterden uzun olmamalıdır. Makale içeriğine göre alt başlıklar makalede kullanılmalıdır. Bu alt başlıklar h2, h3 şeklinde sıralanmış olur.

Backlink

Sitenin verdiği hizmet ile eş konuda hizmet veren diğer sitelerden link alınması Google nezdinde o sitenin önerilmesi anlamına geldiği için önemlidir. Link almak kadar link vermekte büyük önem taşır. Kalitesi düşük sitelerden link alınmamalıdır. Aksi halde sitenin itibarı düşer. Paravan site açılarak da backlink alınabilir.

Google Search Console Kaydı

Site içi düzenlemeler yapıldıktan sonra Google Search Console’a sitenin kaydını yapmak sitenin performansını ölçmek açısından önem taşır. Böylece daha kaliteli SEO çalışmaları yapılabilir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir