Sesi Yazıya Dönüştürmek

Sesi Yazıya Dönüştürmek

Genel Kültür Çağrı Sevgi 97 Okunma

Sesi Yazıya Dönüştürmek

Sesi yazıya dönüştürmek, zamandan tasarruf etmek, kolay ve etkili bir şekilde not almak isteyen kişilerin nasıl yapıldığını merak ettiği bir konudur. Sesi yazıya dönüştürme yoluyla hem kendi hem de bilgisayar ya da diğer teknolojik araçların seslerini kolay ve hızlı bir şekilde yazıya dökebiliriz. Bu uygulama sanılanın aksine oldukça kolaydır; eğer bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Sesi Yazıya Dönüştürmenin Avantajları

Sesi yazıya dönüştürmenin avantajlarından birkaçı şu şekildedir:

 • Kolayca söylediklerinizi kaydedersiniz.
 • Bilgisayarınızdaki ses dosyalarını kolayca yazıya aktarırsınız.
 • Söylediklerinizi ayrıca yazmaya gerek duymaksızın seri bir şekilde yazıya döktüğünüz için zamandan tasarruf edersiniz. Böylece kendinize diğer işlerinizle ve kendinizle daha fazla vakit geçirme imkanı sağlamış olursunuz.
 • Teslim etmeniz gereken projeleri, ödevleri ya da dosyaları kolay bir şekilde oluşturursunuz; tek yapmanız gereken bulduklarınızı seslendirmek olacağı için gözünüzden bir şey kaçmadan eksiksiz ve kusursuz dosyalar hazırlarsınız.

Sesi Yazıya Dönüştürme Programları

Seslendirmenizi yazıya dökmeye karar verince geriye kalan şey hangi programı kullanacağınıza karar vermek olacaktır. Program aradığınızda karşınıza pek çok site ya da internet uygulaması çıkacaktır. Yapmanız geren şey ihtiyaçlarınıza karşılık veren bir sesi yazıya dönüştürme programı bulmaktır. Bunun için programları gözden geçirmeli ve gerekirse birbirleriyle karşılaştırarak hangi programı kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Program seçerken önereceğimiz naçizane şey kullanacağınız programın, seslendireceğiniz dilin paketini içerdiğinden emin olmaktır. Çoğu program pek çok dil seçeneği barındıracağı için, sadece Türkçe değil başka yabancı dillerde de sesi yazıya dönüştürebilirsiniz.

Ses Yazıya Nasıl Dönüştürülür?

Sesi yazıya dönüştürmek, kullanacağınız programa göre değişiklik gösterebilir. Biz burada genel bir dönüştürme yönteminden bahsederek size fikir vermek istiyoruz. Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki 2 yöntem mevcuttur. Bu yöntemler:

 • İlk yöntem kendi sesinizi yazıya dökmektir.
 • Diğeri de bilgisayardaki video ve ses dosyalarındaki seslerin yazıya dönüştürülmesidir.

İlk yöntem olan, kendi sesimizi yazıya dökmeyi açıklamakla başlayalım:

 • Kullanacağımız programı çalıştıralım.
 • Programda mikrofon simgesini bulalım ve bu mikrofonu çalıştıralım. Mikrofona erişime izin verelim.
 • Seslendireceğimiz dosyanın dilini seçelim.
 • Ardından mikrofonu kendimize yaklaştıralım ve konuşmaya başlayalım. Konuşulan kelimeler mikrofonun erişimine izin verdiğimiz tarayıcı tarafından otomatik olarak yazıya dökülmeye başlayacaktır.
 • Yazının belirdiği kutucuğunun içindeki seslendirdiğimiz yazıyı istediğimiz yere kopyalayıp yapıştırabiliriz.

Doğruluk payı oldukça yüksek olan bu yöntemde, arada sırada hatalar oluşsa da genel olarak başarılı bir dönüştürmeden bahsedebiliriz. Dönüştürmedeki hataları program ya da sitenin yöneticilerine haber vererek dönüştürmenin iyileşmesine katkıda bulunursanız; bu hatalar gitgide daha da azalacaktır.

Şimdi ikinci yöntem olan bilgisayarın sesini yazıya dönüştürmeyi açıklayalım:

 • Burada da yine kullanacağımız programı çalıştırmakla işe başlıyoruz. Ancak kendi sesimizi yazıya dönüştürmeye kıyasla biraz daha farklı işlemler uygulayacağız.
 • İkinci olarak bu yöntemde ihtiyacımız olan şey iki ucu aynı olan bir kablodur. Bilgisayarda hem mikrofon girişine hem de hoparlör girişine bu mikrofonu takacağız.
 • Ses dosyasını çalıştırdıktan sonra mikrofonun erişimine izin verdiğimiz tarayıcı otomatikman, sesi algılayacak ve yazıya dönüştürmeye başlayacaktır.

İkinci yöntemdeki mantık şu şekilde işlemektedir: İlk yöntemde nasıl kendi sesimizi hoparlöre vererek sesi yazıya dönüştürüyorsak; aynı şekilde ikinci yöntemde de iki ucu aynı olan kablo vasıtası ile sesi önce hoparlöre daha sonra mikrofona yönlendirerek mikrofonun erişimine izin verdiğimiz tarayıcının sesi bizim sesimiz olarak algılamasını sağlamaktır.

Bu yöntemleri kullanarak hem kendi sesimizi hem de bilgisayardaki video sesini yazıya çevirme işini halledebiliriz. İki yöntem birbirinden çok farklı görünse de aslında aynı mekanizmaya sahiptir. Dönüştürmek istediğiniz sesin niteliğine göre bu iki yöntemden birisini seçerek kullanarak ses dosyalarınızı yazıya dönüştürebilirsiniz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir