Şifreli Functions Dosyasını Nasıl Kırabilirim

Şifreli Functions Dosyasını Nasıl Kırabilirim

Teknoloji Çağrı Sevgi 89 Okunma

Şifreli Functions Dosyasını Nasıl Kırabilirim

Functions dosyası WordPress alt yapısı ile tasarlanan sitelerde tema dosyalarından birisidir ve üzerinde işlem yapması zor olmasından ötürü şifreli functions dosyasını nasıl kırabilirim sorularına sık sık muhatap olan bir dosyadır. Ücretli ya da ücretsiz olarak dağıtılan bazı temalar için tema yapımcıları yapmış oldukları temalarını korumak ve kendi izinleri alınmadan serbestçe dağıtılmasını engellemek için yazdıkları kodları önce şifreliyorlar ve daha sonra functions.php dosyasına koyuyorlar. Biz bu şifreli temaların şifrelerini kırabilmeniz için size anlatarak yardımcı olmaya çalışacağız.

WordPress kurulumundan sonra sitenize en uygun temayı seçersiniz. Tasarımınız için belirleyecek olduğunuz tüm temaların içinde functions dosyası yer almaktadır. Bazı temalara ait olan bu dosya içinde değiştirme yapılabilmektedir. Fakat daha özel olarak tasarlanan temalarda functions dosyası şifrelendirilerek temada herhangi bir hatalı kod eklenip bozulmasına karşı önlem alınmıştır. Şifrelendirilmiş olan functions dosyasını kırmak için çeşitli yöntemler denenebilmektedir. Bu yöntemlerden herhangi birisi mutlaka şifreli functions dosyasını kırmak için bize yardımcı olacak ve işimize yarayacaktır.

Functions Dosyasının Ayarlarını Değiştirme

Functions.php olarak karşımıza çıkacak olan bu tema dosyasını yönetmek için WordPress sisteminde yönetim paneli olan wp-admin açılmalıdır. Wp-admin üzerinden tema ayarlarına gidilerek functions dosyası bulunup içine kod ekleme yöntemi denenmelidir. Bu şekilde eklediğiniz kodlar kabul edilmiyor ise ilk yöntem olarak bir FTP programına ihtiyaç duymaktasınız. FTP programlarından herhangi birisine sahip olduktan sonra web sitenize bağlanın. Dosyalar karşınıza çıktığında wordpress yazılımını ve temasını kapsayan wp-content klasörünü takip edin ve functions.php dosyasına ulaşın.

Ulaştığınız functions.phpdosyası üzerinde FTP programı yardımı ile iki şekilde işlem yapabilirsiniz. İlk olarak dosya üzerinde özellikler diyerek dosyayı 777 ayarına getirin. Yani dosya üzerine yazmayı etkinleştirmiş olursunuz. Bu yöntem ile tekrar admin panelinden functions.php dosyasına gelerek kod ekleme işi yapabilirsiniz. FTP programınız buna imkan vermiyor ve dosyayı yazılabilir yapmıyor ise dosyayı masaüstüne kaydedin. Ekleyeceğiniz kodları masaüstünde ekledikten sonra yine program aracılığı ile yeni dosyayı hedefe gönderip functions.php dosyası ile değiştirmeyi kabul edin. Artık functions dosyasını kırdınız ve dilediğiniz gibi kod ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz YllixMedia Reklam Firması Nasıl İşlem Yapıyor? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir