Simyacı nedir? Neler yaparlar? Simya Tarihi?

Simyacı nedir? Neler yaparlar? Simya Tarihi?

Genel Kültür erkut 75 Okunma

Simya Nedir?

Günümüzde ki kimya biliminin temellerini oluşturulmadığı zamanlarda simya ile ilgilenilirdi. Özellikle lise öğretiminin ilk yılında kimyanın başlamasında simya tanıtımı yapılır ve geçmişten günümüze nasıl şekillendiği anlatılır. Bilinen kimya biliminden binlerce yıl öncesine dayanan bu bilimin etkileri 17.yüzyıla kadar sürmüştür. O zamandan maddeleri birbirlerine karıştırarak değiştirmeye çalışmalarının adına verdikleri bu alana, ilgi ve çalışmalar en az 2500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir. Simyaya bilim demek yanlış olur. Bilim olmamasının sebebi teorik hiç çalışmanın olmaması ve tamamen deneme yanılma yöntemiyle oluşmuş çalışmalardan oluştuğu içindir. Simya ile ilgili çalışmaların ilk olarak gözlendiği yer yine başlangıcın başkenti Mezopotamya’dır. Bununla birlikte Eski Mısır, İran, Hindistan ve Çin gibi zamanın topluluklarıdır. Bu çalışmaların yayılması Eski Yunan’a Roman İmparatorluklarına daha sonrasında Avrupa’ya kadar ulaşmıştır.

Simyacı Kimdir? Nedir?

Simyacılar günümüzde de bilindiği üzere maddeleri altına çevirmeye çalışmış kimilerince büyücü kimilerince bilim insanı olarak adlandırılan kimselerdir. Tabi ki tek çalışmaları maddeleri altına çevirmek gibi çalışmalarda bulunmamış, ölümsüzlük iksiri gibi imkânsız gibi çalışmaları da yapmaya çalışmış kimselerdir. Günümüzde ise bu alan, mistik tarihi, egzotik hayalleri barındırmasından dolayı filozofların ve bilim tarihçilerinin büyük bir ilgisi altındadır. Ayrıca zamanın simyacıların bulduğu birçok madde günümüzde kimya biliminde ve metalürji endüstrisinde çok fazla kullanılmaktadır.

Simyanın Tarihi

Simya bir bilim olarak her ne kadar kabul görmese de içerisinde birçok bilimi barındırır. Sadece bilimi değil sanatı ve felsefeyi de içerisinde barındırır. Bunlar; metalürji, kimya, fizik, tıp, semiyotik, sanat, sipiritüalizm dir. Daha önce de söylediğimiz gibi bilim olarak kabul görmeyen bu alan aslında birçok bilimin oluşumunda öncülük yapmış ve ataları olduğunu söylemekte bu nedenle yanlış olmaz. Simyacılar hakkında genel görüş deli, şarlatan hatta çılgın kaçıktır. Bunun nedeni ise kurşunu altına çevirmeye çalışmaları, ölümsüzlük iksiri arayışları, evrenin dört elementten(toprak, hava, su ve ateş) oluştuklarını öne sürmeleridir. Hayatlarının büyük bir kısmını bu çalışmalara ayırmalarından dolayı böyle bir genel görüşe tabi tutulmaları da tabi ki kaçılmaz olmuştur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir