Sin^2 x ve Cos^2 x ‘in İntegralini almak

Sin^2 x ve Cos^2 x ‘in İntegralini almak

List erkut 63 Okunma

Matematik, birçoğumuz için korkutucu gözükebilir ve birçoklarının da yapmaya gayret etmeden ben yapamam, beceremem dedikleri bir alandır. Aslında biraz dikkatli inceleme ve önem verildiğinde matematik dersinin ne kadar zevkli ve eğlenceli bir alan olduğunu aslında her bir matematik sorusunun bir oyun gibi olduğunun farkına varacaklardır. Bunun farkına vardıktan sonra çözdükleri her sorunun içinde bulunan bilinmezlikleri bulmak, yöntem ve taktiklerini çözmek eğlenceli bir hal alacaktır. Şimdi de bir problem teşkil eden sin^2 x ve cos^2 x in integrallerini almayı öğrenecek ve bundan sonra karşımıza çıkacak bu tür sorularda zorlanmadan çözüme ulaşacağız.

Bu konu ile ilgili ilk yapmamız gereken şey sin^2 x ve cos^2 x in trigonometrik dönüşümlerini yapmak. Bunun sebebi yapılacak olan çözümün uzamamasıdır. Ayrıca üsse daha büyük sayılar olduğunda yapacağımız işlemlerin uzamaması için bu dönüşümleri yapmak bize büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Dönüşümü yaptıktan sonra soruyu hemen çözebiliyoruz.

Not: Matematik alanı birbirine bağlı zincir halkaları gibidir. Eğer zincirimizin tam ve sağlam olmasını istiyorsak hiçbir halkanın eksik olmamasına önem vermemiz gerekir. Bu yüzden bir sonraki konulara geçmeden evvel bir önce ki konuda yeterli temeli oluşturmaya gayret etmelisiniz.

Öncelikle Sin^2 x (Sin kare x) dönüşümünü nasıl yapıyoruz onu öğrenelim.

Sin^2 x = 1-cos2x/2

Cos^2 x = 1+cos2x/2

Bu dönüşümleri bildikten sonra bu tür soruları kolaylıkla çözebilirsiniz.

Detaylı anlatım için aşağıda ki Cos^2 x ve Sin^2 x in integral anlatımını inceleyebilirsiniz. Bu video da detaylı bir anlatım mevcuttur. Dönüşümleri öğrendikten sonra zaten bütün sorular kolaylıkla çözülecektir. Kolaylıklar diliyorum. İyi Dersler.

<iframe width=”711″ height=”400″ src=”https://www.youtube.com/embed/_isfLpgXtw8″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir