Sinema Filmlerine Uyarlanmış Roman Kitapları Listesi

Sinema Filmlerine Uyarlanmış Roman Kitapları Listesi

Diziler - Filmler Çağrı Sevgi 75 Okunma

Sinema Filmlerine Uyarlanmış Roman Kitapları Listesi

Bildiğiniz üzere bir çok film de romanlardan uyarlanmıştır bu yazımızda da sizlere sinema filmlerine uyarlanmış roman kitapları listesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öyle ki, gerçekten de sizler de göreceksiniz ki, aslında bir çok sinema filmi de roman kitaplarından uyarlanmıştır. Sizlere her harf ile başlayan roman kitaplarının bilgilerini sunmaya başlayalım.

Her Türlü Roman Uyarlanmış

Bunların arasında bir çok roman da bulunmaktadır. Bu konuda sizlere söyleyebileceğimiz her türde de roman bulunmaktadır. Konu ile ilgili olarak sizler için, en güzel listeleri sunmaya çalışırken, bunların arasında da Türk romanları da bulunmaktadır. Örneğin, Zübük filmi gibi, lafı çok uzatmadan, sinema filmine uyarlanan romanlar hakkında bilgi vermeye çalışalım. A harfinden başlamak gerekirse, herhalde en meşhur olan Alacakaranlık olarak bilinmektedir. Bunun haricinde, Aşkın Ömrü Üç Yıl Kadar, Ağrı Dağı Efsanesi, Ateşle Oynayan Kız, Angela’nın Külleri, Ani Tehlike gibi önemli filmler bulunuyor. B harfi ile başlayanlara ise, Beton Bahçe, Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok gibi büyük yapıtlar bulunuyor. Burada sıralanacak olanlar arasında da Beyaz Tehlike, Buz Fırtınası, Bülbülü Öldürmek, Büyük Umutlar, Bir Yerde, Bel Ami, Balonla Beş Hafta romanları filme uyarlanmış romanlardandır.

C Harfinde en çok ön plana çıkan Cennetin Doğuşu, Ç harfinde Çılgın Kalabalıktan Uzak ve D harfinde ise, Da Vinci Şifresi ile Demir Maske ön plana çıkan filmlerden olarak bilinmektedir. Ayrıca, Agatha Christie romanı Doğu Ekspresi’nde Cinayet ve film olarak rekorlar kıran Dövüş Kulübü de büyük filmler arasında.

En Büyük Yapıtlardan Bahsedelim

E hrfi ile başlayan yapıtların başında Esrarlı Ada ve En Tatlı Yaz geçerken, ayrıca, Ecinniler, Ejderha Dövmeli Kız, Effi Briest gibi filmler bilinmektedir. Sinemaya uyarlanan filmler konusunda sizlere F harfinden vereceğimiz en büyük örnek olarak Frankenstein filmi verilebilir. G harfi ile Gazap Üzümleri gerçek bir başyapıt olurken, aynı şekilde Gulliver’in Gezileri de unutulmayacak bir romandır. Gol Kralı, Gece Yarısı Kovboyu gibi önemli romanlar da bulunmaktadır. H harfi ile özellikle Harry Potter serisi ön planda olurken, Heidi de dünya klasiklerindendir. İnce Memed İ harfi örneği olurken, Karamazov Kardeşler, K harfinin örneği, Lanetliler Kraliçesi ise, L harfinin örneği olarak gösterilebilir.

Sinemadada Çok Beğenildiler

Roman olarak çok başarılı olduktan sonra özellikle sinema salonlarını alt üst eden filmler ise, M harfi arasında Madame Bovary, Monte Kristo Kontu, N harfinde Narnia Günlükleri örnek verilebilir. Ayrıca, Notre Dame’ın Kamburu klasiği de N harfinde ön plana çıkmaktadır. Sinema filmi olan romanlar, Opera’daki Hayalet ise, hem tiyatro hem sinema uyarlaması olmuştur. P harfinde Pinokyo, R harfinde, Robinson Crusoe, klasik olmuş serilerdendir. Bu arada Z harfinde Zübük Türk yapımı ön plana çıkan eserlerden olurken, Y harfinde ise, ön plana Yüzüklerin Efendisi serisi çıkmaktadır. S harfinde Sofie’nin Dünyası özellikle Felsefe severler için de ön plana çıkarken, T harfinde Tom Sawyer maceraları, Ü harfinde Üç Silahşörler ön plana çıkmayı başarmış olan filmlere örnek olarak gösterilebilir. Sinema uyarlaması yapılan romanlar ile ilgili olarak V harfinde yine ön plana çıkan bir Türk filmidir. Vurun Kahpeye filmi burada ön plana çıkmaktadır. Y harfinde Türk filmlerinden Yaprak Dökümü, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi yapıtlar da bulunmaktadır. Elbette Yüzüklerin Efendisi serisi elde etmiş olduğu büyük gişe başarısı ile burada ön plana geçmiş bulunmaktadır. Yüzlerce bu şekilde roman filme uyarlanmış ve başarılı olmuştur.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir