Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC)

Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC)

Genel Kültür Çağrı Sevgi 102 Okunma

Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC)

Planlama, analiz, tasarım ve uygulama sistem geliştirme yaşam döngüsünü özetler. Geliştirilmesi planlama her sistem için bu döngünün kullanılması gerekir. Sistem geliştirme yaşam döngüsü İngilizce’de Systems Development Life Cycle kelimelerine karşılık gelir. Buna istinaden sistem geliştirme ve yaşam döngüsü İngilizce olan karşılığı dikkate alınarak SDLC olarak kısaltılır. SDLC’nin dört farklı aşamasından bahsetmek mümkündür.

Bu aşamalar makalenin ilk cümlesinde de yer alan planlama, analize, tasarım ve uygulama olmaktadır. Geliştirilen her sistem için SDLC’nin ilk aşaması olan planlama kullanılır. Dolayısıyla ilk etapta sistemin planı yapılır. Planlama aşamasından sonra analiz aşaması gelir. Sistemin planının analizi gerçekleştirilir. Ardından sistemin tasarımı söz konusu olur. Son olarak ise sistem için yapılan planlamanın son hali ile uygulanması sağlanır.

Sistem Geliştirme Yaşam Döngüsü Örneği

Bir araç takip sistemi geliştiriliyor ise bu sistemin yazılımını yapmak aşamaların ilki olan planlamanın örneğini verir. Ardından analiz süreci devreye girer ve projede yer alan bütün detaylar dikkatlice incelenir. Bu aşamada sistem gereklilikleri belirlenirken aynı zamanda da buna bağlı olarak talepler oluşur.

Analiz çalışmasının ardından projenin son haliyle sistem projede yapılaması gereken işlemlerin adım adım belirlenmesi sağlanarak tasarım işlemi ortaya çıkar. Uygulama ile de SDLC’nin bütün aşamaları gerçekleştirilmiş olunur ve sistem hazır hale gelir. Bir mobil oyunu geliştirilmek isteniyor ise yine ilk basamak olan planlama aşaması göz önüne alınır.

Buna göre oyunun kaç ay içerisinde yazılacağı, hangi günler içerisinde sistem üzerinde çalışılacağı, ve oyunun hangi konu hakkında geliştirileceği gibi konular planlama aşamasında ortaya çıkar. Ardından oyunun hangi programlama dili kullanılarak yazılacağı, oyun nasıl yapılırsa daha çok ilgi görür şeklinde araştırmalar yapılır.

Buna da ikinci aşama olan analiz aşaması denilir. Tasarım aşaması oyunun taslağını örneklendiren aşamasıdır. Bu noktada Photoshop programından yararlanılarak oyunun son hali ortaya çıkarılır ve bu doğrultuda oyunu uygulamaya koymak için girişimde bulunulur. Bu girişim de SDLC’nin uygulama aşaması olmaktadır.

SDLC Aşamaları

Planlama: proje başlangıcı ve proje yönetimi SDLC aşamalarının planlama kategorisinde yer alır. Proje başlangıcında sistemin isteği geliştirilmektedir ve fizibilite analizi yapılmaktadır. Proje yönetiminde ise iş planının geliştirilmesi sağlanır. Sistem üzerinde çalışacak olan kişilerin çalışan projesi yapılır. Son olarak da proje kontrolden geçirilerek yönlendirilir.

Analiz: ilk olarak analiz stratejisinin geliştirilmesi sağlanır. Sistem gereksinimleri ortaya koyulur. Mobil oyununa dönersek mobil oyunun hangi kodlama dili ile yazılacağı bu noktada belirlenir. Bu bir sistem gerekliliği olup tasarım aşamasına geçiş yapılmada kolaylık sağlar. Gereksinimler belirlenmeden tasarıma geçiş yapılamaz.

Tasarım: Tasarım stratejisi geliştirilerek işe başlanır. Tasarımın mimari yapılır. Ara yüzler geliştirilir. Veri tabanları ile dosya da yer alması gerekli teknik özellikler geliştirilir. Son olarak da program tasarımının geliştirilmesi sağlanır.

Uygulama: sistemin inşasına sistem geliştirme yaşam döngüsünün uygulama aşamasında girişilir. Sistemin inşasının ardından kurulumu yapılır. Sistemi kullanacak hedef kitle için bir eğitim planının oluşturulması sağlanır ve bir destek planı yapılarak kullanıcıların olası sorunlarına çözüm bulunması hedeflenmiş olur.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir